Günde 30 Gram Zeytinyağı Tüketmek Kalbi Koruyor

Uzman Diyetisyen Elif Melek Avcıdursun, kalp ve damar sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak sağlıklı beslenme tüyoları verdi. Avcıdursun, günde 20-30 gram zeytinyağı tüketmenin kalbi koruduğunu dile getirdi.

Günde 30 Gram Zeytinyağı Tüketmek Kalbi Koruyor

Bizi Takip Et


Kalp ve damar sağlığını korumanın yolu fiziksel aktivite, stressiz yaşam ve elbette sağlıklı beslenmeden geçiyor. Uzman Diyetisyen Elif Melek Avcıdursun, kalp damar sağlığı için hangi besinlerden uzak durulmalı, hangi besinler tüketmeli sizler için açıkladı.

Türkiye’de her 10 kişiden 4’ü, kalp-damar hastalıkları nedeniyle yaşamını yitiriyor. Özellikle ailede kalp hastalığı öyküsü, cinsiyet, obezite, yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı, diyabet gibi faktörler kalp ve damar hastalıkları için birer risk oluşturuyor.

Hayvansal gıda tüketimi, tuz tüketimi, doymuş yağ alımı, alkol tüketimi, işlenmiş kırmızı et ve düzensiz beslenme kalp ve damar hastalıklarına neden olan başlıca unsurlar.

Diyetisyen_Elif_Melek_Avcıdursun

Uzm. Dyt. Elif Melek Avcıdursun, kalp damar sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak beslenme önerilerini şöyle sıraladı: 

TUZU SINIRLI TÜKETİN 

Günlük tuz tüketimi 3-5 gram kadar olmalı ve yemeklere ilave olarak tuz atılmamalıdır. Sodyum oranı yüksek işlenmiş hazır gıdalar tüketilmemelidir. Tuz kan basıncını artırarak tansiyon yüksekliğine sebep olur ve ilerleyen süreçte böbrek sağlığını olumsuz etkiler.

HAYVANSAL GIDALARI AZALTIN

Kırmızı et yumurta sakatatlar yağlı etler tütsülenmiş ve işlenmiş et grupları doymuş yağdan & sodyumdan zengindir. Bununla beraber bu tür gıdaların haftada ikiden fazla tüketilmesi yine yağda pişirilmesi kolestrolü yükselterek damar tıkanıklıklarına kalp hastalıklarına ve çeşitli sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Aynı zamanda insülin direnci ve tip iki diyabet oluşmasına zemin hazırlar. Özellikle bu Gruptaki gıdalardan yağsız kırmızı etlerin tercih edilmesi ve ekstra yağ kullanılmadan pişirilmesi, Izgara yapılarak veya fırındanarak pişirilmesi daha sağlıklı olacaktır. Hayvansal et gruplarından özellikle balığın haftada en az iki gün tüketilmesi ile omega3 ihtiyacı karşılanır ve kalp koruyucu özelllik gösterir. Yine kümes hayvanlarının da yağsız kısımlarından tercih etmek (örneğin tavuk göğüs gibi) kaliteli protein almayı kolaylaştıracaktır.

ÇAY VE KAHVE TÜKETİMİNE DİKKAT

Günde dört kupadan fazla kahve tüketimi kalp damar sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir kan basıncını yükselte bilmekte ve kolestrolü etkileyebilmektedir. Günlük ortalama beş fincan şekersiz açık ve limonlu siyah çay tüketimi kalp hastaları için yeterli olacaktır. Bitki çaylarından ihlamur papatya rezene veya beyaz çay tercih edilebilir.

POSA ALIMINI ARTIRIN

Çözünür ve çözünmez posta kaynaklarının kan kolestrol lipit düzeyleri üzerinde iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Özellikle meyve ve sebze tüketiminin günlük en az beş porsyon olması hem hedeflenen posa tüketimini tamamlamaya yardımcı olmakta hem de gerekli olan antioksidanların alınmasını kolaylaştırmaktadır. Kuru baklagiller tam tahıllı ürünler çiğ kuruyemişler günlük posa alımını desteklemektedir. Her gün bir avuç çiğ kuruyemiş haftada en az iki gün bir porsyon baklagiller ve günlük meyve sebze tüketimi ile 20 ila 35 gram posa tüketimi desteklenmelidir.

GÜNDE 30 GRAM ZEYTİNYAĞI KALBİ KORUYOR

Hayvansal kaynaklı doymuş yağ tüketiminin günlük enerji alımının %5 ila 7 geçmemesi gerektiğini dile getiren Avcıdursun, "Doymuş yağlar yüksek kolestrol birikmesine ve kan lipit profilinin olumsuz görünmesine sebep olabilir. Özellikle HDL LDL kolestrol oranı doymuş yağ tüketimi ile birlikte Hedeflenenden uzaklaşmaktadır Bu da kalp krizi, damar tıkanıklıkları vb. gibi sağlık sorunları beraberinde getiriyor.

Günlük ortalama 20-30 gram kadar zeytinyağ alımı kalp koruyucu özelliği gösterir. Bununla beraber yemekleri zeytin yağı ile pişirmek, salatalara zeytinyağ ilave etmek ve günlük beş adet zeytin tüketmek kalp sağlığını korumaktadır ve kötü kolestrol seviyesinin düşmesine yardımcı olmaktadır. Avakado, zeytinyağı, ceviz, badem ve benzeri gibi yağ kaynaklar günlük belirlenen sınırlarda tüketildiğinde kan basıncını düzenlemeye, kolestrolü azaltmaya ve lipit profilini iyileştirme yardımcıdır.

Akdeniz tarzı beslenme modeli ve DASH diyet yaklaşımı ile kalp hastalıkları önlenebilir bir sağlık sorunudur" ifadelerini kullandı.


İçeriği Paylaşın