Covid-19 Hamileleri Nasıl Etkiliyor? Anne Adayları Pandemide Nelere Dikkat Etmeli?

Pandemi koşullarında uygulanan önlemler esnetilse de özellikle hamileler hem kendileri için hem de bebekleri için sıkı tedbirler almak zorundalar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra Çabuk Cömert, Covid-19 ile mücadele sürecinde orta derece risk grubunda yer alan hamileler için önemli tavsiyelerde bulundu.

Covid-19 Hamileleri Nasıl Etkiliyor? Anne Adayları Pandemide Nelere Dikkat Etmeli?

Bizi Takip Et


Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, farklı varyasyonları ile devam ediyor. Ülkemizde uygulanan Covid-19 önlemlerinde esnetilmelere gidilirken hamileler kendilerine dikkat etmeye ve sosyal mesafe kurallarına uymaya devam etmek zorundalar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert, pandemi sürecinde hamileliklerini geçiren anne adayları için önemli önerilerde bulundu. 

28. HAFTAYI AŞAN HAMİLELER EKSTRA DİKKAT ETMELİ

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve zamanında, sağlıklı bir doğum gerçekleştirmek için hamilelere önlemleri uygulama konusunda özenli olmalılarını tavsiye eden Cömert, " Hamileliğin ilerleyip, bebeğin belli bir büyüme seviyesine ulaştığı 28.haftadan itibaren hamile kadınlar kendilerine ekstra dikkat etmeliler. Damlacık, hava yoluyla, ağız ve burun salgıları aracılığı ile bulaşan Covid-19 virüsüne karşı hamileler sosyal mesafe kurallarına uymalı ve maske takmaya devam etmeliler" dedi. 

HAMİLELER EVDE KALDIKLARI SÜREDE HAREKETSİZ KALMAMALI

Bir dönem sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanması sırasında kişiler evde ve daha hareketsiz haldeydiler. Şimdi ise kontrollü serbestleşme ile kişiler açık havada ve sosyal yaşamın içerisinde daha aktif olabilecekler. Kendilerini korumak veya dinlenmek için evde kalmayı tercih eden hamileler kan pıhtılaşma riskini azaltmak için ev içerisinde de hareket halinde olmaya çalışmalı ve bol sıvı tüketmeliler.

COVİD-19 SEMPTOMLARI GÖSTEREN HAMİLELERİN YAPMASI GEREKENLER

Hamilelere Covid-19 semptomları hakkında yeterli bilgi sahibi olmalarını tavsiye eden Cömert, " Boğaz ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı, yüksek ateş VE konjunktivit gibi semptomlar fark eden hamile kadınlar doktoruna konuyu haber vermeliler ve test yaptırmalılar. Çıkan sonuca göre kendilerini korumaya almalı, bulaşıcılığı önlemek için de karantinada kalmalılar. Hamilelerin Covid-19 sebebiyle doktorları ile olan rutin randevularını aksatmamaları gerekir." dedi.


İçeriği Paylaşın