Hedef Sağlık Turizminde Lider Ülke Olmak!


Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı İle Sağlık

Bundan 15-20 yıl öncesinde kanser tedavisi, kalp ya da göz ameliyatı olması gereken hastalar eğer ekonomik güçleri yerindeyse tedavi için yurt dışındaki hastaneleri ve doktorları tercih ederlerdi. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal da, kalp ve göz ameliyatını Amerika’da olmuştu.

Bugün ise dünyanın dört bir yanından her yıl yüzbinlerce hasta tedavi için Türkiye’ye geliyor.  Hekimlerimiz artık uluslararası sağlıkta uzmanlık derneklerinde dönem başkanlığı yapıyor, robotik cerrahi başta olmak üzere tıpta son teknolojinin kullanıldığı ameliyatlarda yabancı meslektaşlarına eğitim veriyorlar.

Sadece özel hastaneler değil, kamu hastaneleri de alt yapılarıyla, tıbbi cihaz donanımlarıyla, nitelikli sağlık personeli kadrolarıyla yurt dışından gelen hastalara hizmet vermeyi hedefliyor.

2014 yılı verilerine göre teşhis, tedavi ve termal sağlık hizmetlerinden faydalanmak için yurt dışından gelen hastası sayısı yaklaşık 400 bin. Türkiye’yi tercih eden hastaların sayısı 5 yılda 5 kat artmış.

ULUSLARARASI HASTA DESTEK BİRİMİ

Sağlık, Türkiye’nin belki de en hızla ilerleyip, dünyadaki lider ülkelerinden biri olmaya başladığı alanlardan biri. Bugün Türkiye, sağlık turizmi geliri bakımından Hindistan, Tayland ve Amerika’dan sonra dünyadaki dördüncü ülke. Hedef ise, yakın gelecekte 20 milyar dolarlık sağlık turizmi geliriyle Türkiye’nin dünyadaki lider ülke konumuna gelmesi. Bu amaçla hem hükümet, hem sağlık turizmiyle ilgili uzmanlık dernekleri, hem de özel ya da kamu hastaneleri tarafından çeşitli projeler yürütülüyor.

Bunlardan biri de Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’ye tedavi için gelecek hastalara 24 saat boyunca 6 dilde hizmet veren Uluslararası Hasta Destek Birimi. 2014 yılında bu hattan yararlanan yabancı hasta sayısı ise 51 bine yaklaşmış.

Karavan’da eşi felç geçiren Alman kadından gemide boğazını ve kol damarlarını kesen Rus’a kadar pek çok yabancı hastaya destek olan Uluslararası Hasta Destek Servisi, teknik alt yapı yenilenmesi çalışmaları nedeniyle Temmuz’a kadar hizmet veremeyecek. Ancak Temmuz’dan itibaren 444 47 28 numaralı telefon hattından yabancı hastalara ve hasta yakınlarına tıbbi işlemler ve sağlıkla ilgili konularda destek olmaya devam edilecek.

Hasta göçü öylesine tersine döndü ki, artık koroner bypass, göz, organ nakli, ortopedi ameliyatları, estetik operasyonlar, tüp bebek ve diş tedavisi için Türkiye tercih edilen bir ülke haline gelmeye başladı. Hem kaliteli, hem de ekonomik tedavi imkanları yabancı hastaları Türkiye’ye çekiyor. Tabii, bir diğer önemli faktör de ülkemizin sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikler. İklim faktörünün getirdiği avantajı da unutmamak gerek.

Kuşkusuz en önemli faktör ise, Türkiye’de tıbbın geldiği nokta ve doktorlarımızın alanlarındaki deneyim ve başarıları.

Esra Kazancıbaşı Öztekin

Not: Bu yazı 7 Mayıs 2016 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın