Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi Hizmete Açıldı

Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi Hizmete Açıldı

Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi Hizmete Açıldı

Bizi Takip Et


Birliğimize Bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi hasta kabulüne başladı.

Geçtiğimiz Kasım ayında açılan Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezimiz, sualtı hekimliği ve hiperbarik tıp uzmanı 2 doktor, 2 basınç operatörü ve 2 hemşire olmak üzere toplamda 10 personel ile hastalara hizmet vermektedir.

Hiberbarik oksijen tedavisi için hastalarda, belli endikasyonlar aranmaktadır. Bunun için hasta önce uzman ekibimiz tarafından değerlendirilmektedir. Uzman doktorlarımız tarafından muayene edilerek bazı ön tetkikler yapılan hastalardan, uygun görülen hastalara hiberbarik oksijen tedavi planlanması yapılmaktadır. Hiperbarik Oksijen Tedavisi, hastaya basınçlı özel tanklar içerisinde, yüzde yüz oksijen verilerek uygulanan bir tedavi yöntemidir. Şeker hastalığı, damarsal problemler, kronik yaralar, yanık yaraları, kemik hastalıkları, kemik enfeksiyonları, ani işitme kayıpları, ani görme kaybı, trafik kazalarında oluşan doku yaralanmaları, ezilmeler, doku nekrozları, dolaşım problemi olan hastalar için yardımcı tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir.

Aynı zamanda Hiperbarik Oksijen Tedavisi, özellikle kışın meydana gelen soba zehirlenmelerinde hızlı ve yerinde tedavi ile hastanın hayatını kurtaran ve ileride yaşam kalitesini etkileyen bir tedavi yöntemidir.

Uzman ekibimiz tarafından Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi basınç odalarında, hem tank içerisinde hem de dışarıda bulunan kameralar ile hastalarımıza uygulanan tedavi süreci sürekli gözlenmektedir. Doktorlarıyla sürekli iletişim halinde olan hastalar, böylece kapalı alan korkularını yenmekte ve oluşabilecek muhtemel komplikasyonlara da anında müdahale olanağı mümkün hale gelmektedir. Halihazırda haftanın 5 günü, günde 2 seans hasta kabul eden Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezimiz, gerektiğinde günde 3 seans sağlık hizmeti verecek şekilde planlanmıştır. Her tedavi seansı ortalama 2 veya 2,5 saat sürmektedir.

S.B.Ü. Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanemiz Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezine hastalar, Sağlık Bakanlığı Alo 182 ve Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS)’den randevu alarak başvurabilirler. Merkezimizde tedavi gören Hastalarımız bu hizmetten ücretsiz faydalanmakta olup tüm tedavi giderleri Sosyal Güvenlik kapsamında karşılanmaktadır.


İçeriği Paylaşın