İEÜ Medical Park’ta Kalp Yetmezliği Polikliniği Açıldı

İEÜ Medical Park’ta Kalp Yetmezliği Polikliniği Açıldı

İEÜ Medical Park’ta Kalp Yetmezliği Polikliniği Açıldı

Bizi Takip Et


İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi, yoğun ilgi ve sistematik takip gerektiren kalp yetmezliği hastalarına özel bir polikliniği hayata geçirdi. Üniversite hastanesi olmasının ardından üçüncü basamak işlemlerin yapıldığı hastane, ileri derecede kalp yetmezliği yaşayan hastalara şifa olacak.

Kalp yetmezliğinin her yaşta görülebilen bir hastalık olduğunu belirten İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Kardiyoloji Kliniği’nden Doç. Dr. Cihan Altın, kalp yetmezliği tanısı konan hastaların yaşam kalitelerini ve sürelerini artırmaları için ‘Kalp Yetmezliği Polikliniklerinde’ takip ve tedavi edilmesi gerektiğini belirtti.

Kalp yetmezliğinin, kalbin vücut için yeterli kanı pompalama gücünü kaybetmesi olduğunu söyleyen Altın, “Kalp krizi veya kalp kası enfeksiyonu, yüksek tansiyon, ritim bozuklukları, kalp kapak hastalığı, aşırı alkol/sigara kullanımı ya da uyuşturucu kullanımı gibi birçok durum kalp kasına zarar vererek kalp yetmezliğine yol açabilir.” dedi.

NEFES DARLIĞINA DİKKAT!

Kalp yetmezliğinin devamlılık gösteren kronik bir hastalık olduğunu belirten Altın, “Hastalığın en yaygın bulgusu hareket etmekle gelen nefes darlığıdır. Daha ileri evrelerde istirahat sırasında da nefes darlığı meydana gelebilir. Özellikle gece artan kuru ve sürekli öksürük, ayaklarda bacaklarda şişlik, halsizlik, yorgunluk ve ani kilo alımı şikâyetleri ile başvururlar. Hastalığın tedavisinde hem ilaç tedavisi hem de yaşam şekli değişikliği büyük önem taşımaktadır.” dedi.

Altın, “İleri evre kalp yetmezliğinde, hastaların yarıdan fazlası, maalesef tanı konduktan sonra 1 yıl içerisinde kaybedilirler. Bu nedenle tanı anından itibaren, hastalığın ciddiyetinin ortaya konması ve iyi bir tedavi planı ile hastalar yakın takip altına alınmalıdır. Bu yakın takip yaşam kalitesinin ve süresinin artırılması açısından büyük önem arz eder. İleri kalp yetmezliğinde ilaç tedavisine ek olarak, hastaya tıbbi cihaz uygulanması veya hastanın kalp ameliyatı açısından tecrübeli hekimlerden oluşan bir kalp yetmezliği ekibi tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.” diye konuştu.

ÖZEL TEKNİKLERLE TEDAVİ

Kalp yetmezliği polikliniklerinde ek uygulanan tedaviler hakkında bilgiler paylaşan Doç. Dr. Cihan Altın, “Kalp yetmezliği cephesinde yeni ilaçlar geliştirilmiş olup bu ilaçların tecrübeli uzman hekimler denetiminde kullanılmasıyla hastaların yaşam kaliteleri artmakta, yaşam süreleri uzamaktadır. Kalbin kasılmasına katkı sağlayan kardiyak resenkronizasyon tedavisi veya ölümcül ritim bozukluklarına bağlı ani ölümü engelleyebilen kalp pilleri uygun hastalarda kullanılabilmektedir. Kalp kapağının tam kapanmaması nedeni ile kalp yetmezliği yaşayan hastalarda cerrahi yönteme başvurmadan, özel teknikler ile kalp kapak hastalığın tedavi edilmektedir. Kalp damar hastalığına bağlı kalp yetmezliği olan uygun hastalarda koroner arter bypass açık kalp ameliyatı veya anjiyografi ile stent takılması uygulanabilir. Yaşam beklentisi ileri kısıtlı olan hastalarda kalp destek cihazı uygulanması ve kalp nakli yapılabilir.” dedi.


İçeriği Paylaşın