İlik Nakli Merkezi Açıldı

İlik Nakli Merkezi Açıldı

İlik Nakli Merkezi Açıldı

Bizi Takip Et


Türkiye’de erişkin ve çocuk olmak üzere toplam 45 ilik nakli merkezinin bulunduğunu belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi İlik Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Siret Ratip, Acıbadem Kozyatağı hastanesi bünyesinde hizmete giren ve Acıbadem Labcell’in de laboratuar hizmetiyle desteklediği Kemik İliği Nakli Merkezi’nin uluslararası standartlarda çalıştığını söyledi.

Prof. Dr. Siret Ratip, Acıbadem Kozyatağı Hastanesi İlik Nakli Merkezi’nin özelliklerini şöyle sıraladı:

·    Acıbadem Kozyatağı İlik Nakli Merkezi ulusal düzeyde akredite olan bir merkez.
·    Hizmetimizi uluslararası şartlarda istenen steril ortamda sunuyoruz.
·    Deneyimli,  güvenilir ve yeterli sayıda bir ekiple çalışıyoruz. İhtiyaç halinde; yoğun bakım, genel cerrahi, kardiyoloji, nefroloji ve kulak burun boğaz gibi tüm yan dallardan destek sunabiliyoruz.
·    Naklettiğimiz kök hücreler Acıbadem Sağlık Grubu’nun ruhsatlı GMP laboratuvarında hazırlanıyor ve nakledilen tüm hücrelerin canlılık ile sayısının yanı sıra, etkinliği de bu laboratuvarda analiz edilerek hastalarımıza veriliyor. Türkiye’de bu anlamda etkinlik analizini yapan tek ilik nakli merkezi durumundayız.
·    Kadromuzda her biri 200’ün üzerinde kemik nakli yapmış uzmanlar yer alıyor.
·    İlik nakline ihtiyaç duyan SGK hastalarından ek ücret almıyoruz.

İLİK NAKLİ NE İŞE YARIYOR?

Konuya ilişkin şu bilgiler verildi:

”Lenf bezi tümörleri ve lösemilerin tedavisinde uygulanan kemoterapilerin yetersiz kaldığı durumlarda kemik iliği nakli, hayat kurtaran veya yaşam süresini uzatan bir yöntem olabiliyor. Öyle ki kemoterapi tedavisi ile kıyaslandığında kemik iliği naklinden sonra hastalıksız yaşam süresi ve hastalıktan kurtulma şansı 40’lardan yüzde 60’lara kadar yükselebiliyor.

Lenf bezi tümörlerinde daha çok hastanın kendinden alınan hücreler verilirken, lösemi hastalarında ise daha çok uyumlu bir kardeşten ya da donörden alınan hücreler transfer ediliyor. Lösemi hastalarında kemik iliği nakli için ihtiyaç duyulan hücreler ya ameliyat şartlarında ya da ilaç ile uyarılıp kana çıkmaları sağlandıktan sonra özel bir cihazla toplanıyor. Bu aşamadan sonra, yüksek doz kemoterapi verilen hastaya kemik iliği hücreleri damar yoluyla tıpkı kan transfizyonu veriliyormuş gibi aktarılıyor.

Hastanın kanına gönderilen ilik hücreleri kemik iliğine yönlenip burada yerleşiyor ve yeni kemik iliği oluşturuyor. Tekrarlayan lenf bezi tümörlerinde de hastalıklı hücreler kemoterapi ile uzaklaştırıldıktan sonra hastanın sağlıklı kemik iliği toplanıp nakil yapılabiliyor.”

KEMİK İLİĞİ KİMLERDEN ALINIYOR?

·    Kendi kanınızdaki kök hücrelerden alınıyor.
·    Kan bağı bulunan kardeşlerinizin kök hücrelerinden alınıyor.
·    Uluslar arası bankalardan alınabiliyor.
·    Zorunlu durumlarda anne veya babanızdan nakil yapılabiliyor. Ancak bu tip nakilde vücut kendi hücreleri olmadığı için bu dokulara karşı saldırı düzenleyebiliyor ve ölümcül olabilecek bazı yan etkilere yol açabiliyor.

HER İSTEYEN BAĞIŞ YAPABİLİR Mİ?

Kordon kanı örneğini sadece kendiniz için saklatabilirsiniz. Ancak başka bir seçenek daha var: Karma Bankacılık Modeli. Bu modeli tercih ettiğinizde kordon kanınızın bir kısmını sizin için saklanırken, size çok gerekli olmayacak kısmını başkalarının da kullanmasına izin vererek aynı zamanda bağışçı olabiliyorsunuz.

Karma bankacılık modeliyle bağışçı olup kordon kanınızı başkasının da kullanmasına izin verdiğiniz takdirde, ihtiyacınız olduğunda bir başka bağışçının kordon kanından alınan kök hücreler de sizin için kullanılabiliyor. İster bireysel ister karma bankacılığı tercih edin, kordon kanını saklatabilmeniz için sağlıklı olmanız gerekiyor ve bunun için de ayrıntılı bir test ile tetkiklere tabi tutuluyorsunuz.


İçeriği Paylaşın