İstanbul Ve Ankara’da Domuz Gribi

İstanbul Ve Ankara’da Domuz Gribi

İstanbul Ve Ankara’da Domuz Gribi

Bizi Takip Et


İstanbul`da 10 ayrı okulda 16 öğrencide H1N1 virüsü tespit edildi. Ankara`da Ali Naili Erdem Anadolu Lisesi domuz gribi nedeniyle 1 hafta tatil edildi. Batman’da ise 11 vatandaşta H1N1 (domuz gribi) virüsü tespit edildi.

İSTANBUL’DA 10 AYRI OKULDA 16  ÖĞRENCİDE H1N1 VİRÜSÜ GÖRÜLDÜ
İstanbul Valisi Muammer Güler,  “İstanbul`da 10 ayrı okulda 16 öğrencide H1N1 virüsünün referans tahlil  laboratuvarları sonuçları itibarıyla tespit edildiği ortaya çıktı” dedi. Valilikte basın mensuplarına açıklama yapan Güler, dün domuz gribine  yakalanan öğrenci sayısının 6 olarak açıklandığını hatırlatarak, bugün rakamın  16`ya çıkmasının bir günde meydana gelen artış olmadığını vurguladı.

Güler, “Bu öğrenciler, son 5 günden beri, yani cuma gününden beri  evlerinde tedavileri sürmekte olan öğrencilerden tahlil sonuçları alınanlarla  ilgidir” diye konuştu. Virüs tespit edilen çocukların tedavilerinin evlerinde sürdürüldüğünü,  yakın temas içinde olanların tedavilerine de başlandığını anlatan Vali Güler,  “Grip emaresi olan çocukların okullara gönderilmemesi velilere tavsiye  edilmektedir” dedi.

Bu çocukların, farklı sınırlarda olduğunu kaydeden Güler, şu anda  okulların tatil edilmesini gerektiren bir dur olmadığını söyledi. Domuz gribi vakasıyla ilgili İstanbul`da 30 Nisandan beri takibinin  sürdürüldüğünü, 14 Mayısta ilk vakanın görüldüğünü anımsatan Güler, o zamandan bu  yana 1300`e yakın tahlilin gerçekleştirildiğini ve bunlardan 258`inde virüs  tespit edildiğini ve bunlardan çoğunun yurt dışından gelen kişiler olduğunu  belirtti. İstanbul Valisi Güler, İstanbul`daki referans kabul edilen Çapa Hastanesi  laboratuvarında şu anda 40 kişinin tahlilinin sürdüğünü, bunlardan 22`sinin 18  yaş altı olduğunifade etti,

ANKARA’DA BİR OKULDA DOMUZ GRİBİ TATİLİ

Ankara Valiliği, 4 öğrencide domuz gribi virüsü tespit edilen Mamak`taki Ali Naili Erdem Anadolu Lisesi`nde öğretime bir hafta ara verildiğini bildirdi.  Ankara Valisi Kemal Önal, Ali Naili Erdem Anadolu Lisesinde öğrencilerinden alınan tetkiklerde 4 öğrencide domuz gribi virüsünün belirlenmesi üzerine okulda yarından itibaren öğretime bir hafta süreyle ara verildiğini söyledi. Önal, bu durumdaki çocukların dershanelere de gönderilmemesinin önemi üzerinde durdu.

BATMAN’DA 11 VATANDAŞTA DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜ TESPİT EDİLDİ

Batman Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, ilde son günlerde artan grip benzeri hastalık vakalarıyla ilgili olarak 19 Ekim 2009 tarihinde alınan numunelerin Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü Başkanlığında yapılan tahlilleri sonucunda 11 vatandaşta H1N1 (domuz gribi) virüsü tespit edildiği belirtildi.

Söz konusu kişilerin tedavi edildiği kaydedilen açıklamada, “Gerekli tedbirler valiliğimizce alınmış olup ilimizdeki okulların kapatılmasını gerektirecek ve vatandaşımızı endişeye sevk edecek bir durum bulunmamaktadır. Tüm çalışmalar, kriz merkezi aracılığıyla sürdürülmektedir” denildi.


İçeriği Paylaşın