İstanbul’da Yıldırım Sigara Denetimi

İstanbul’da Yıldırım Sigara Denetimi

İstanbul’da Yıldırım Sigara Denetimi

Bizi Takip Et


İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Tütün Şubesi ekipleri Türkiye’de bir ilke imza attı.  İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner “YILDIRIM DENETİM” hakkında açıklamalar yaptı.

Tütün ürünlerinin tüketilmesi ülkemizde yaygın bir alışkanlık ve ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu ürünlerin tüketilmesi, kullananların yanı sıra pasif olarak tütün dumanına maruz kalanları da etkilemektedir. Çocuklarımızın ve gençlerimizin günlük hayatta tütün ürünü tüketen yetişkinlerle bir arada bulunmaları ve onlara özenmeleri, gelecek nesillerin sağlığını tehdit eder durumdadır.

Bu amaçla 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun çıkarılmış ve bu kanunla özellikle pasif içiciler koruma altına alınmıştır.

İlimizde Müdürlüğümüze bağlı 39 ilçe Toplum Sağlığı Merkezinde ve İl merkezimizde olmak üzere 79 adet denetim ekibiyle bu alanda çalışmalar yürütmekteyiz. Müdürlüğümüzün yanı sıra bu çalışmalara paydaş olarak Emniyet Müdürlüğü ve Belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşlarının desteği alınmaktadır.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Dr. Abdullah Emre Güner yaptığı açıklamada “2016 yılında ilimizde toplam 333.849 rutin denetim yapılmış ve 6.649 ihlal tespit edilmiştir. 6.649 işletmeye yaklaşık 20.000.000 tl, 4676 kişiye kapalı alanda içildiği ve içirildiği gerekçeleriyle yaklaşık 500.000 tl para cezası kesilmiştir. 2017 yılında ilimizde şuana kadar toplam 91.284 rutin denetim yapılmış ve 3.877 ihlal tespit edilmiştir. 2.733 işletmeye 5.500.000 tl nin üzerinde, 1139 kişiye kapalı alanda içildiği ve içirildiği gerekçeleriyle 120.000 tl nin üzerinde para cezası kesilmiştir. Dumansız Hava sahası mücadelesi ilimizde müdürlüğümüz uhdesinde 24 saat kesintisiz sürdürülmektedir.” dedi.

Müdürümüz  Dr. Güner  “26 Mayıs akşam saatlerinde rutin denetimlerimiz dışında adına YILDIRIM DENETİM dediğimiz 100 ekip ile ülkemizde ilk olarak aynı anda eş zamanlı denetim için sahaya çıktık.

Yıldırım Denetimler sürekli olacaktır. Burada hedef yasalara aykırı davranan işyerleri ve vatandaşları zamanında tespit edebilmektir. Bunu sağlarken yasalar uyan işyeri ve vatandaşları da korumaktır” açıklamasını yaptı.

“26.05.2017 akşamı aynı anda 100 işletmede denetim yapılmış 2 işletme kapalı bulunmuş 30 adet işyerinde ihlal tespit edilmiş ve 41 adet sigara içen vatandaşlarımıza cezai işlem uygulanmıştır.

Vatandaşlarımız gerek 184 Sabim(Sağlık Bakanlığı İletişim Hattı) gerek son günlerde kullanılmaya başlanılan Yeşil Dedektör uygulamasıyla internet üzerinde CİMER ve BİMER gibi devletimizin diğer iletişim kanallarıyla şikayet ve dileklerini kurumumuza ulaştırmaktadırlar.

Dumansız hava sahası ve tütünle mücadele Ulusal bir çalışmadır. Bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın kesintisiz desteklediği ve her türlü desteği verdiği bu husus multidisipliner bir çalışma alanı gerektirdiğinden bu alandaki çalışmaya tüm kurum ve kuruşların ve vatandaşlarımızın destek vermesi gerekmektedir.

Uzun yıllar sürdürülen bu mücadelenin daha aktif ve verimli hale gelmesi için mevzuatlarda da sürekli olarak iyileştirici değişiklikler yapılmıştır.

İşyerlerinin kapalı mekanlarında sigara içilmesi ya da içirilmesi hususunda istenilen başarı yakalanmış ya da hedefe yakın bir duruma gelinmiştir. Bu sevindirici bir gelişmedir. Ve bu durum bize vatandaşlarımızın kapalı mekanlarda sigara içilmesine gösterdikleri tepkiler ile bir kültür oluşturduğunu göstermektedir. Mücadelemiz sonuna kadar sürecektir. “ dedi.


İçeriği Paylaşın