“Kanser Hastalarının Kemoterapi İlaçlarına Erişimindeki Engeller”

“Kanser Hastalarının Kemoterapi İlaçlarına Erişimindeki Engeller”

“Kanser Hastalarının Kemoterapi İlaçlarına Erişimindeki Engeller”

Bizi Takip Et


İstanbul Eczacı Odası tarafından yapılan açıklamada, kanser hastalarının kemoterapi ilaçlarına erişiminde yapılan engellere dikkat çekilerek şu görüşlere yer verildi:

“İstanbul Eczacı Odası olarak; 1 Temmuz 2015 tarihinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde, 1 Aralık 2015 tarihinde ise üniversite ve özel hastanelerde başlayan ‘kemoterapi ilaçlarının hastanelerden temini’ uygulamasına karşı çıkmış ve uygulamanın hastaların hayati öneme haiz bu ilaçlara ulaşmasının önünde ciddi bir engel oluşturacağı hususunda yetkilileri uyarmıştık. Ne yazık ki bugün itibariyle yaptığımız uyarıların haklılığı, yaşanan hasta mağduriyetleriyle ortaya çıkmıştır.

Hastalarımızın, hastane stoklarında bulunmayan ilaçları, reçetelerine ilgili hastanenin ‘Eczanemizde yoktur’ onayını alarak serbest eczanelerden temin etmesi mümkün iken; reçete bedeli, hastane ödeneğinden mahsup edileceğinden dolayı, bazı hastanelerde, başhekimlik emriyle ‘eczanemizde yoktur’ onayı yapılmamakta ve hastalarımız ilaçlarını temin edememektedir. Bu durumda hastalarımızın bir kısmı ilaç bedellerini kendileri ödeyerek temin etmek zorunda kalırken, ilaç bedellerini karşılayamayan hastalarımız ise kurum eczacılarıyla karşı karşıya gelmektedirler.

Daha önce de uyardığımız gibi; Özellikle üniversite hastanelerinin ödenek yetersizliği, söz konusu ilaçların hastanelerde uygun saklama koşullarında depolanma imkanının olmaması, yeterli ilaç stokunun bulunmaması gibi sebepler nedeniyle, alınan bu karar; kanser hastalarının ilaca ulaşmasının önünde ciddi bir engeldir.”


İçeriği Paylaşın