‘Kansersiz Yaşam Senin Elinde’ Projesi İçin Ünlüler Güçlerini Birleştirdi

‘Kansersiz Yaşam Senin Elinde’ Projesi İçin Ünlüler Güçlerini Birleştirdi

‘Kansersiz Yaşam Senin Elinde’ Projesi İçin Ünlüler Güçlerini Birleştirdi

Bizi Takip Et


Liv Hospital Ulus, toplum sağlığına verdiği değerden yola çıkarak akciğer kanserine karşı farkındalık oluşturmak için geniş çaplı bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Liv Hospital, Bizce Yapım, Kızılay ve Sizin İçin Burdayız Platformunun işbirliği ile gerçekleşen “Kansersiz Yaşam Senin Elinde” sosyal sorumluluk projesinde, akciğer kanserinin bir numaralı sebebi olan sigaraya hayır demek için, birçok ünlü sanatçı ve cemiyet hayatının önde gelen ismi gönüllü olarak yer aldı. ‘Kansersiz Yaşam Senin Elinde’ sosyal sorumluluk projesi kapsamında akciğer kanserinden korunmaya dikkat çekmek için, “Sigara Hayır” mesajı veren ünlü yüzlerin, proje kapsamında çekilen fotoğraf ve mesajlarından oluşturulan sergi 21 Eylül’e kadar Zorlu Center’da ziyaret edilebilecek.

“SİGARAYA HAYIR” MESAJI VERİLDİ

“Kansersiz Yaşam Senin Elinde” sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlenen serginin açılış davetine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yanı sıra Gülşah Alkoçlar, Aslışah Alkoçlar-Altuğ Leblebici, Sitare Akdilek, Aslı Hünel, Yusuf Güney, Sevcan Yaşar, Birand Tunca, Ekin Uzunlar ve Zeynep Kartal gibi tanınmış isimler de katıldı. Açılış konuşmasını Liv Hospital Grup Koordinatörü Meri İstiroti’nin yaptığı sergide Liv Hospital Ulus Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, Prof. Dr. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece, Kızılay Kadın Kolları Başkanı Zerrin Menteşoğlu, Monik İpekel ve Beyoğlu Belediye Başkanı Misbah Demircan konuşmacı olarak kürsüde yer aldı. Sanat ve cemiyet dünyasından pek çok gönüllünün katıldığı sergide akciğer kanserine dikkat çekilerek sigarayı bırakma çağrısı yapıldı.

2 BİN KİŞİYE SAĞLIK KONTROLÜ

Liv Hospital’ın Kansersiz Yaşam Senin Elinde projesi kapsamında 2 bin kişiye akciğer kanserinde erken teşhis için sağlık kontrolü yapılacak. Eylül ayında başlayıp yıl sonuna kadar sürecek projede sigara kullanım yaşı, tütüne maruz kalınan yıl sayısı ile ilgili hazırlanan anket kriterleri oluşturuldu. Anketten çıkan sonuca göre ana risk faktörleri taşıyan katılımcılara, düşük doz bilgisayarlı tomografi ve solunum fonksiyon testi ile göğüs hastalıkları / göğüs cerrahisi muayenesi yapılacak. Ulus Liv Hospital Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferah Ece projenin toplum sağlığı için dikkat çekici olduğunu belirtiyor.

Prof. Dr. Celalettin Kocatürk “Akciğer kanseri ‘önlenebilir hastalık’ kategorisindedir. En etkili tedavisi akciğer kanserine en sık neden olan sigaraya başlamamak, başlanmışsa da bırakmaktır. Akciğer kanseri olanların yüzde 85’i sigara içicisidir. Yani sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç değil” diyor.

PROF. DR. CELALETTİN KOCATÜRK KONUYU 3 B İLE ÖZETLİYOR:

  • Başlama (Sigaraya başlamamak en iyisi, başka kötü alışkanlıklar ve diğer zararlı alışkanlıklara açılan ilk kapı sigara)
  • Bırak (Eğer gerçekten istersen bırakabilirsin, daha önce başarısız olsan da, asla pes etme)
  • Başvur (50 yaş üstündeysen ve 25 paket/yıl sigara içtiysen, doktora başvurmalısın)

 ‘FARKINDALIK EN ÖNEMLİ GÖREVİMİZ”

Toplum sağlığına verdikleri önemden yola çıkarak projeyi başlattıklarını belirten Liv Hospital Grup Koordinatörü Meri İstiroti: Liv Hospital olarak, toplumsal bilinci oluşturma ve farkındalık sağlamak en önemli görevimiz. Akciğer kanserinde erken teşhis büyük önem taşıyor. Hedefimiz; kanser için yapacağımız taramaya inşaları teşvik etmek ve doğru bir biçimde yönlendirerek erken tanının hayat kurtardığı gerçeğine bir kez daha dikkat çekmek” diyor.


İçeriği Paylaşın