Kış Kilolarını Bir Anda Vermeye Çalışmayın

Beslenme ve Diyet Bölümünden Dyt. Benan Koç, mevsim geçişindeki beslenme konusunda bilgiler verirken, kış boyunca alınan istenmeyen kiloların yaz geliyor diye bir anda verilmesinin doğru olmadığını söyledi.

Kış Kilolarını Bir Anda Vermeye Çalışmayın

Bizi Takip Et


Nihayet yaz geliyor… İlkbahar bir geçiş mevsimi; bu nedenle vücudumuzu yaza hazırlamak için harika bir dönemdeyiz. Kışın erken kararan hava ve sıcaklığın azalması ile kendini yorgun, mutsuz, depresif hissetme hali ilkbaharda yaprakların yeşerip çiçeklerin açmasıyla son buluyor. Durum böyle olunca da, kış boyunca vücutta oluşan depolama ihtiyacının artmasıyla birlikte metabolizmanın yavaşlaması ve depresif ruh hali ile birlikte aldığımız kilolardan kurtulup, ideal vücut dengemize kavuşmak için harika bir zaman. 

YYÜ Gaziosmanpaşa Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümünden Dyt. Benan Koç, mevsim geçişindeki beslenme konusunda bilgiler verirken, kış boyunca alınan istenmeyen kiloların yaz geliyor diye bir anda verilmesinin doğru olmadığını söyledi.

Çoğu kişi, bu geçiş mevsimlerinde hızlı kilo vermek adına metabolizmalarında kalıcı hasar bırakabilecek popüler diyetlere başvuruyor maalesef.  Fakat sağlıklı beslenmenin bir yaşam tarzı olduğunu hatırlayarak bu süreci faydalı bir şekilde kullanmak için fırsat zamanı. 

KIŞIN ALDIĞIMIZ KİLOLARI DETOKS YAPARAK MI VERELİM ?

Hepimizin aklına  “detoks “ denince birkaç gün süren meyve veya sebze suyu ağırlıklı beslenilen uygulamalar gelmekte fakat vücudun kendini yabancı ve zararlı maddelerden arındırmasına detoksifikasyon yani detoks denildiğini biliyor muydunuz? Kışın aldığınız kiloları detoks yapmadan günlük diyetinize yapacağınız küçük ama olumlu değişikliklerle sağlamak mümkün.

SAĞLIKLI KİLO VERMEK İÇİN ÖNERİLER

Mevsim geçişlerinde bir diğer önemli husus ise metabolizma hızının değişimi ile bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hastalıklara davetiye çıkarmasıdır. Sizde mevsim geçişlerinin etkileri ile savaşmak için bunlara dikkat edin;

SEBZE VE MEYVELERİ MEVSİMİNDE TÜKETİN

Mevsim geçişlerinde bağışıklık sisteminin zayıflaması hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Düzenli tüketilen mevsim meyve ve sebzelerin içerdikleri Antioksidan olarak görev alan A , C ve E vitaminleri vücut direncini artırırak bağışıklık sistemini güçlendirir ve bizleri hastalıklara karşı korur.

SELENYUM , MAGNEZYUM VE ÇİNKO MİNERALLERİNDEN ZENGİN BESLENİN

Antioksidan mineralleri içeren ; yumurta, deniz ürünleri, mantar, sarımsak, kurubaklagiller, avokado, muz, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk, hindi, yağsız et gibi besinleri beslenmenizde tercih etmelisiniz.

YOĞURT , KEFİR , KOMBUCHA GİBİ FERMENTE GIDALARI BESLENMENİZE EKLEYİN

Yeterli ve dengeli beslenme planınıza eklediğiniz probiyotikler bağışıklık sisteminizi destekler.

GÜNLÜK ALINAN POSA MİKTARINI ARTIRIN

Günlük alınan posa miktarını artırmak baharın gelmesiyle oluşan sindirim sistemi rahatsızlıklarıyla savaşmak için önem arz etmektedir. Beslenmenize tambuğday , kepek , çavdar ekmek veya kepekli makarna , salata ve sebze , meyve ekleyerek günlük aldığınız posa miktarını artırabilirsiniz.

SU TÜKETİMİNİZE DİKKAT EDİN

Vücuda alınan toksinleri uzaklaştırmak için günde 8-12 bardak su içilmelidir.

DAHA ÇOK HAREKET EDİN

Havaların ısınmasıyla gündelik hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerle fiziksel aktivitemizi artırabiliriz. Bu değişikliklerden bazıları ; daha az toplu taşıma ve araç kullanarak gideceğimiz kısa mesafelere yürüyerek gitmek veya iş çıkışı havaların güzelleşmesiyle hafif tempoda yürüyüşler gerçekleştirmek olabilir.

UYKU DÜZENİZE DİKKAT EDİN

Yetersiz uyku bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar bu yüzden 7-8 saat yeteri kadar uyumak bağışıklık sistemi için çok önemlidir.


İçeriği Paylaşın