Kistik Fibrozis Tedavisinde ‘Ter Testi Kiti’ Hayati Önem Taşıyor

Kistik Fibrozis Tedavisinde ‘Ter Testi Kiti’ Hayati Önem Taşıyor

Kistik Fibrozis Tedavisinde ‘Ter Testi Kiti’ Hayati Önem Taşıyor

Bizi Takip Et


Doğumla birlikte ortaya çıkan genetik bir hastalık olan Kistik Fibrozis’in erken tanısı için ter testi büyük önem taşıyor. Ancak hastalıkla mücadele için gerekli ter testi kiti bir yıldır temin edilemiyor. Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KifDer) yaptığı açıklamada; hayati önem taşıyan kitin acilen temini için gerekli çalışmaların hızlandırılması gerektiğini belirtti.

Türkiye’de her 3-4 bin bebekten birinde görülen Kistik Fibrozis hastalığınde erken teşhis hayat kurtarıyor. Doğumdan itibaren birçok organı, çoğunlukla akciğer ve sindirim sistemini etkileyerek işlev bozukluğuna yol açan Kistik Fibrozis’in erken teşhisi için ise ‘ter testi’  yapılması gerekiyor. Ancak hayati derecede önemi olan bu test bir yıldır yapılamıyor.

Kistik Fibrozis hasta ve hasta yakınlarının bir araya gelerek kurduğu bir sivil toplum kuruluşu olan Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KifDer) hastalığın tedavisi için çok önemli olan ter testinin, test için gerekli kit temin edilemediği için yapılamadığını belirtiyor.Ter testi kitinin prosedürdeki aksaklıktan ötürü bulunamadığını bildiren KifDer, “Yaşam süresini kısaltan ve yaşam kalitesini azaltan Kistik Fibrozis hastalığında erken tanı ve tedavilere erken başlamak büyük önem arz ediyor. Yenidoğan tarama programından pozitif sonuç alan bebeklerimiz, ter testi kiti hastanelerde olmadığı için tanı alıp tedavilerine başlayamıyor. KifDer yönetimi olarak, kitin acilen temin edilebilmesi ve ter testinin hastanelerde tekrar yapılmaya başlanabilmesi için üretici firmayla bakanlık arasındaki sürecin tamamlanmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Kalıtsal bir hastalık olan Kistik Fibrozis ile ilgili farkındalığı artırmak, tedavi boyunca ihtiyaçları tespit edip gerekli adımların atılması için hekim, kamu ve ilgili diğer paydaşlarla işbirliği yapmak amacıyla kurulan KifDer, hasta ve hasta yakınlarının bu  hastalıkla yaşamasını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ailelerin aylarca Kistik Fibrozis şüphesi ile yaşadığını dile getiren dernek yetkilileri erken tanının hayat kurtardığı hastalıkta söz konusu ter testi kitinin bir an önce temin edilmesinin önemine vurgu yaptı.


İçeriği Paylaşın