Magnezyum Eksikliği Stres, Depresyon ve Kas Ağrılarına Neden Oluyor

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması verilerine göre, toplumun yüzde 70'i magnezyumdan eksik besleniyor. Magnezyum eksikliği belirtileri; yorgunluk, kemik erimesi, kas krampları, kas zayıflığı, konsantrasyon eksikliği, stres hatta depresyon olarak karşımıza çıkabiliyor.

Magnezyum Eksikliği Stres, Depresyon ve Kas Ağrılarına Neden Oluyor

Bizi Takip Et


Magnezyum eksikliği basit gibi gözükse de yorgunluk, kemik erimesi, kas krampları, kas zayıflığı, konsantrasyon eksikliği, stres hatta depresyon gibi problemlere neden olabiliyor. Çoğu kişi magnezyum ihtiyacının tamamını ne yazık ki besinlerden elde edemediği için magnezyum takviyelerine başvurmak zorunda kalıyor. Peki magnezyum neden bu kadar önemli? Eczacı Ayşen Dincer merak edilenleri yanıtladı.

MAGNEZYUMUN FAYDALARI NELERDİR?

Sağlığımız için olmazsa olmaz mineraller arasında yer alan magnezyumun faydaları şöyle;

  • Enerji üretiminden kemik oluşumuna,
  • Kasların korunmasına ve sinir sisteminin düzenlenmesine, 
  • Kalp, damar sağlığından diyabet sağlığına,
  • Hamilelik döneminde bebek ve annenin sağlığına kadar birçok faydası bulunmaktadır.

 MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ NEDİR?

Eczacı Ayşen Dincer, magnezyum eksikliğinin yorgunluk, kemik erimesi, iştah kaybı, kas krampları, kas zayıflığı, konsantrasyon eksikliği, stres, depresyon, uykusuzluk gibi problemlere neden olabildiğinin, insülin direncini ve diyabetik hastalarda kardiyovasküler hastalık gelişimi riskini arttırabileceği dile getirdi. Dincer, günümüzde birçok kişinin doğru beslenmemesi, işlenmiş gıdaları tüketmesi nedeniyle magnezyum eksikliğinin arttığınn da altını çiziyor.

KASLAR İÇİN MAGNEZYUM

Magnezyum, özellikle kas ve kemik sağlığı için  önemli bir rol oynuyor. Sinir hücreleri için bir “bekçi” görevi üstlenen magnezyum, kalsiyumun sinir hücrelerine girmesini ve bu hücreleri aktive etmesini önlüyor. Böylece aşırı sinir hücresi faaliyetini ve vücut kaslarına gerekenden fazla sinyal göndermesiyle oluşabilecek kas spazmları, ağrıları, krampları ve kas yorgunluğu gibi durumların oluşmasını engelliyor.

Magnezyum egzersiz sırasında birikip yorgunluğa neden olan laktatın vücuttan atılmasına ve kan şekerinin kaslara taşınmasına yardımcı oluyor. Bu nedenle magnezyum sporcular için ayrı bir önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre magnezyum, spor yapan kişilerde kas dayanıklılığını ve gücünü artırarak yorgunluk hissini azaltıyor.

KADINLAR İÇİN MAGNEZYUM

Günlük olarak alınan magnezyum dismenore’yi (ağrılı adet görme) önlemeye de yardımcı oluyor. Rahim düz kasını gevşeterek ve adet ağrısına neden olan prostaglandinleri azaltan magnezyum, adet öncesinde görülen migreni önlemek için de kullanılıyor. Magnezyum, aynı zamanda menopoz geçiş dönemi semptomlarını da azaltmaya yardımcı oluyor.

Yapılan araştırmalara göre magnezyum öğrenme yeteneklerinin, işleyen belleğin, kısa ve uzun süreli bellek gelişiminin artmasında da rol oynuyor. Ayrıca yapılan çalışmalar magnezyumun depresif semptomları azaltmaya yardımcı olabileceği gösteriyor. Bu nedenle, magnezyumun antidepresanların etkisini destekleyebileceği öngörülüyor.

HAMİLELİKTE MAGNEZYUM

Hamilelikte ortaya çıkan magnezyum eksikliği hem anne hem de yenidoğan için sağlık riski oluşturabiliyor. Dincer konuyla ilgili,  “Annenin hamilelikte yaşadığı magnezyum eksikliği bebeklikten yetişkinliğine kadar uzanabilecek etkiler ortaya çıkarabilir. Hamilelik sırasında magnezyum eksikliği erken doğum, gebelik diyabeti ve hamile kadınların yaklaşık %30’unu etkileyen bacak kramplarının görülme riskini arttırabilir. Günlük magnezyum ihtiyacınızı karşılamak erken doğum riskini azaltır, insülin salgılanmasını ve insülin direncini düzenlemeye yardımcı olur, hamilelerde yaşanan bacak kramp sıkıntısını azaltır.” dedi. 

MAGNEZYUM İHTİYACI NASIL KARŞILANIR?

Yetişkinlerde günlük magnezyum ihtiyacı yaklaşık 320-420 mg elemental magnezyumdur. Türkiye’de yetişkinlerin %70’inin günlük alınması gereken magnezyum düzeylerine beslenme ile ulaşamadığını belirten Ecz. Ayşen Dincer, yeterli miktarda magnezyum alındığından emin olmak için takviye kullanımının güvenli bir yol olduğunu söyledi. 

Magnezyum takviyesi satın alırken içeriğine bakmayı ve elemental magnezyum miktarına dikkat etmeyi unutmayın.


İçeriği Paylaşın