Nargile Salgınının Hedefinde Gençler ve Kadınlar Var

Nargile Salgınının Hedefinde Gençler ve Kadınlar Var

Nargile Salgınının Hedefinde Gençler ve Kadınlar Var

Bizi Takip Et


Dünya’da nargile tüketimi, geleneksel kullanımı olan Doğu Akdeniz, Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya bölgeleri dışında da hızla artış göstermekte. Bilimsel çalışmaların analiz sonuçlarına göre nargile kullanımının yaygınlaşmasının nedenleri arasında; Toplumsal olarak nargileye diger tütün ürünlerine göre daha olumlu bir bakış açısı olması, kültürel olarak kabul edilebilir olması, ürünün riskleri konusunda yanlış bilgi sahibi olunması, ürüne kolay ulaşım, düzenlemeler ve denetimler konusunda boşluklar olması yer alıyor.

NARGİLE KULLANIMI GELENEKSEL KADIN GRUPLARINDA YAYGIN

Sigara firmalarının klasik sigara ile Ortadoğu ve Asya ülkelerinde kadınları müşteri olarak kazanamadıkları ve halen kadınlar arasında en yüksek sigara içme oranları Avrupa bölgesinde görülmekte olduğunu belirten Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, tütün endüstrisinin aromalı ve katkılı nargile kullanımı ile geleneksel kadın gruplarını hedeflemesi 1990’lı yıllarda başlıyor diye belirtti. Prof. Dr. Dağlı, Dünya Tütün Atlası 2011 yılı verilerine göre; Suudi Arabistan, Pakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Cezayir ve Fas kadınlarının erkeklerden daha fazla nargile tükettiklerine işaret ederek, “Bugün Suudi Arabistan kadınları Dünya’nın en yüksek oranda nargile tüketen kadınları arasındadır.” dedi.

NARGİLE KULLANIMI BATI ÜLKELERİNDE DE ARTIŞ GÖSTERİYOR

Sağlığa Evet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Füsun Yıldız ise günümüzde Batı’da da salgının arttığına değinerek, şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye’de 13-15 yaş arası çocuklar arasında 2003-2012 yılları arasında sigara dışı tütün ürünleri kullanımı yüzde 88 oranında artmıştır. Küresel Gençlik Araştırması’nın yapıldığı 100 bölgenin 34’ünde nargile kullanımında artış saptanmış ve 13-15 yaş arasında nargile kullanım oranlarının ülkeler arasında yüzde 6 ile yüzde 34 arasında değiştiği ortaya çıkmıştır. Araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrencilerin beşte birinin liseyi bitirmeden nargileyi denemiş olduğunu, üniversite öğrencilerinin ise yüzde 8,4’ünün nargile içtiğini gösteriyor. Fransa’da ise lise öğrencilerinin yüzde 40’ının nargileyi denemiş olduğu, İngiltere’de üniversite ve ortaokul öğrencilerinin yüzde 8’inin kullandığı saptanmış.”

TÜRKİYE’DE GENÇLER NARGİLEYİ KAFELERDE İÇİYOR

Küresel Yetişkin Tütün Araştırmasına göre Türkiye’de nargile içen 15-24 yaş grubu gençlerin yüzde 67’si nargileyi kafelerde kullanıyor.Gerçekleştirilen bir araştırmaya göre; nargile sunduğunu ilan eden işletmelerin yarısından azının tütün satma ruhsatı olduğu bulunmuş. Uzmanlar nargile içilmesinin sağlık tehlikelerine  ve ruhsatsız-kontrolsüz ve denetimsiz- mekanlarin varligina dikkat çekiyor


İçeriği Paylaşın