Türkiye’de Kızamık Salgını Beklenmiyor

Türkiye’de Kızamık Salgını Beklenmiyor

Türkiye’de Kızamık Salgını Beklenmiyor

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanlığı Kızamık Bilim Kurulu kızamık vakalarını değerlendiren bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, ilk kızamık vakasının ortaya çıktığı 29 Aralık 2010 tarihinden 03 Mart 2011 tarihine kadar İstanbul’da tespit edilen kızamık vaka sayısının 33’e ulaştığı bildirildi. Halen hastanede yatarak tedavi gören vaka bulunmadığı gibi İstanbul dışındaki diğer illerimizde vaka görülmediği vurgulandı.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“İlk vaka, 29.12.2010 tarihinde döküntüleri başlayan, Çemberlitaş’ta turistlerin yoğun olarak bulunduğu bölgedeki bir kuyumcunun çalışanıdır. 15 vakada ülkemizde daha önce görülmeyen Avrupa ülkeleri kaynaklı Kızamık virüsü tespit edilmiştir. Diğer vakalar ile ilgili tip belirleme çalışmaları devam etmektedir. En küçük vaka 9 aylık, en büyük vaka 35 yaşındadır. Ancak vakaların büyük bölümü 20-35 yaş grubundadır. Kızamık vakalarının yayılımını önlemeye yönelik olarak temaslıların aşılanması dâhil gereken tüm önlemler alınmaktadır.”

Daha önce kamuoyumuza “1975-1990 arasında doğanlar için risk durumu değerlendirilmesi” yapılacağını bildirmiş olan Sağlık Bakanlığı, açıklamasında bu konuya da yer verdi:

“Kızamık vakalarının sık görüldüğü 20-35 yaş grubunun kızamığa karşı bağışıklık (korunma) durumunu ortaya çıkarmak üzere Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışma tamamlanmıştır. Ülkemizi temsil eden kan örneklerinde yapılan çalışmada kızamığa karşı bağışıklığın yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir.  Bu durum hastalığın yayılımının sınırlı olmasını ve hafif geçirilmesini açıklamaktadır.

Bilim Kurulunca yapılan değerlendirme sonucunda: Kızamık hastası ile temas eden kişilere yaş durumuna bakılmaksızın aşı uygulanmasına devam edilmesine; Kızamık hastası ile teması olmayan 1975-1990 arasında doğanlara ise aşı uygulamasına gerek olmadığına karar verilmiştir.”

DİĞER ÜLKELERDE DURUM

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi’nde yer alan ülkelerde halen kızamık salgınları yaşandığı belirtilen açıklamada, “Örneğin Bulgaristan’da 20.000, Fransa’da 3.000’in üzerinde Kızamık vakası görülmüştür. Diğer birçok ülkede de salgınlar devam etmektedir. Ülkemizde 2003 yılından itibaren sürdürülen başarılı aşılama çalışmaları ile kızamığa karşı yüksek düzeyde toplumsal bağışıklık sağlanmış olup kızamık salgını görülmesi beklenmemektedir” denildi.


İçeriği Paylaşın