Obezite Akademisi Hayata Geçirildi

Obezite Akademisi Hayata Geçirildi

Obezite Akademisi Hayata Geçirildi

Bizi Takip Et


Obezite tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hayatı tehdit eden hastalıkların başında geliyor. Oysa obezite kronik, önlenebilir ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Çağın hastalığı obezite ile mücadele için Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD) ile Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) tarafından, Novo Nordisk Türkiye’nin koşulsuz desteğiyle Obezite Akademisi hayata geçirildi. Obezite Akademisi’nin amacı, “Obezite alanında toplum, hekim, diyetisyen, egzersiz uzmanı, klinik psikolog, hemşire ve basın gibi ilgili gruplara yönelik eğitim projeleri ve bilimsel projeler oluşturmak ve bu amaçla insan ve toplum sağlığına hizmet etmek” olarak açıklandı.

ÜLKEMİZDE 20 MİLYON OBEZİTELİ VAR

Basın toplantısında konuşma yapan TOAD Başkanı Prof. Dr. Volkan Yumuk, Obezite Akademisi’nin obezite ile mücadelede çok önemli bir rol üstleneceğine inandığını belirterek, “Türkiye obeziteyi tedavi edilebilir kronik bir hastalık olarak tanımlayan sayılı ülkelerden biri. 20 milyon obeziteli bireyin yaşadığı Türkiye’de obeziteyle mücadelede herkes üzerine düşeni yapmalı. Obeziteyle mücadelede Obezite Akademisi’nin büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

AVRUPA’DA OBEZİTE GÖRÜLME ORANI EN YÜKSEK ÜLKEYİZ

Obezite görülme sıklığı dünyada ve ülkemizde giderek; ama Obezite Akademisi bu hastalıkla mücadelede büyük rol oynayacak diyen TEMD Genel Sekreteri Prof. Dr. Reyhan Ersoy, “Dünya Sağlık Örgütü’nün son verilerine göre bugün dünyada 650 milyon obeziteli birey bulunuyor. Yine, 5 yaşın altındaki 41 milyon çocuk ise fazla kilolu veya obeziteli. Türkiye, 20 milyon obeziteli birey ile Avrupa’da obezite görülme oranının en yüksek olduğu ülke. Bu tablo toplumda obezitenin ve buna bağlı sorunların giderek artacağını gösteriyor. Obezite gelecekte çok ciddi sorunlara yol açabilen kronik bir hastalık. Ancak önlenebilir ve tedavi edilebilir. Obezitenin önlenmesi konusunda ise en önemli nokta eğitim. Obezite Akademisi’ne bu mücadelede çok önemli görev düşüyor. TEMD olarak bu oluşuma sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz. 81 ilde 600 üyeli ile aktif çalışmalar yürüten bir dernek olarak bu faydalı oluşumun içinde yer almak istedik.” diye belirtti.

OBEZİTE AKADEMİSİ HER GEÇEN GÜN GÜÇLENECEK

Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem ise şunları söyledi: “Diyabet alanında 96 yıllık global bir sağlık şirketiyiz. Bu köklerimiz bize insanların obezite, hemofili, büyüme bozuklukları ve diğer ciddi kronik hastalıkları yenmelerine yardımcı olmamızı mümkün kılan deneyimi ve kabiliyetleri sağlıyor. Dünya çapında kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve derneklerle güçlü iş birlikleri yaparak hastalar için en etkin tedavileri en yaygın şekilde erişebilir kılmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye Obezite Araştırma Derneği ve Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği ile koşulsuz işbirliği yaparak Obezite Akademisi’ni hayata geçiriyoruz. Obezite Akademisi’nin tüm kesimlerin katkılarıyla her geçen gün gelişeceğine, güçleneceğine ve obeziteyle mücadelede önemli adımlar atacağına inanıyoruz.”


İçeriği Paylaşın