Okmeydanı’na Çocuk Acil Kliniği, Kreş ve Gündüz Bakımevi

Okmeydanı’na Çocuk Acil Kliniği, Kreş ve Gündüz Bakımevi

Okmeydanı’na Çocuk Acil Kliniği, Kreş ve Gündüz Bakımevi

Bizi Takip Et


Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi “Çocuk Acil bölümü ile  Kreş ve Gündüz Bakımevi” düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılış törenine İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz, İstanbul Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, çok sayıda başhekim ve sağlık çalışanı katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin İstanbul açısından çok önemli bir yerinin olduğunu belirterek, önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu önemin daha da artacağına dikkat çekti.

“OKMEYDANI 5 YIL SONRA TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SAĞLIK MERKEZLERİNDEN BİRİ HALİNE GELECEK”

Prof. Dr. Dokucu, İstanbul’un en büyük 13 hastanesinden biri olan Okmeydanı Eğitim ve Araştırma hastanesinin, poliklinik ve hizmet sayısı açısından ilk 5’te, kanser tedavisi açısından ise ilk 2’de yer aldığını belirtere, “Hastanemizin kanser açısından önemi gelecek yıllarda daha da artacak. Fakat bu açıkladığım konuların haricinde genel anlamda bilinmeyen bir unsur var. Okmeydanı hastanesi ve çevresi 5 yıl sonra Türkiye’nin en büyük sağlık merkezlerinden bir tanesi ünvanını alacak. Buraya 800 yataklı Avrupa’da karşılığını göremeyeceğimiz modernlikte ve teknolojide çok iyi bir hastane yapacağız. Aşamalı olarak yapılacak bu merkezimiz 5 yıl içerisinde tamamen bitmiş olacak. Hemen karşıya ise 200 yataklı Beyoğlu Göz Hastanesi’ni inşa edeceğiz. Karşıda bulunan boş alana ise İl Sağlık Müdürlüğümüzün binası konumlandırılacak” dedi.

İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Deniz ise “Bu merkezlerin yapımında ana amaç halkımızın mutluluğudur.  Mutluluğun temel kaynağı da sağlıktır. Bu açıdan böylesi merkezlerin önemi son derece büyüktür” diye konuştu.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise Okmeydanı SSK’nın kendisi için çok önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, “Bu hastane ile 1975 yılından bu yana devam eden bir yolculuğum var. Burada bugüne kadar emeği geçen başta Başhekimimiz Adem Akçakaya olmak üzere tüm yöneticilerimize teşekkürü bir borç biliyorum” dedi.

İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir’de göreve başlayalı 25 gün olmasına rağmen 3-4 ayrı açılışta bulunma fırsatı bulduğunu, sağlık alanında bu denli hızlı gelişimin baş göstermesinden büyük mutluluk duyduğunu bildirdi.

Başhekim Doç. Dr. Adem Akçakaya ise sağlıkta reform niteliğindeki dönüşümlerin sağlık yöneticilerini hasta memnuniyetini ön plana çıkaran, hizmet kalitesini artırmaya yönelik atılımlara yönelttiğini söyledi. Bu nedenle çağı takip etmenin ve hatta bir adım ileriyi görerek yatırımlar yapmanın artık kaçınılmaz olduğunu kaydeden Doç. Dr. Akçakaya, şöyle konuştu: “Çocuklar geleceğimiz için en önemli yatırımlarımızdır. Onların sağlığı, eğitimi ve konforu bizim yegane amacımızdır. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi günde 2500-3000 hastaya acil hizmet vermekte olup, bu hastaların yaklaşık 750-1000 kadarını çocuk hastalar oluşturmaktadır. Bu yoğun talebin karşısında, çocukların daha kaliteli ve güvenli hizmet alacağı, kendilerini daha rahat hissedeceği, modern donanıma sahip yeni bir çocuk acil binasının gerekliliği baş göstermiştir. Çalışan motivasyonunu artırmanın, onlara hak ettikleri huzur ortamını sağlamaktan geçtiğinin bilincindeyiz. Bunu sağlamak adına,  hastanemiz personel çocuklarının, MEB standartlarına uygun, sağlıklı, güvenli ve hijyenik şartlarda bakımlarının sürdürülmesi için uygun bir kreş binasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu amaçla yapımlarına karar verilen yeni çocuk acil binası ve kreşin inşaatına, yapılan etüt çalışmaları neticesinde 2011 yılında başlanıldı ve bunların inşaatı kısa bir zaman içerisinde tamamlandı.”

“ÇOCUK ACİL KLİNİĞİNE BİR YIL ÖNCEKİ DÖNEME GÖRE 3000-4000 FAZLA BAŞVURUYOR”

Yeni çocuk acil kliniği 750 metrekare alan üzerine inşa edildi. 16 yatak kapasiteli olan kliniğin, 75 metrekare bekleme salonu bulunuyor. Müşahade ve bekleme salonlarında televizyonlar mevcut.  Çocuk acil kliniği içinde emzirme, ateş takip, müdahale, nebulizasyon, resüstasyon ve 2 adet poliklinik odası bulunuyor. Röntgen ünitesi ve ilaç/malzeme deposu bina içerisinde yer alıyor. Çocuk acil kliniği içerisindeki tüm alanlar klima ile iklimlendirildi.  Yeni çocuk acil kliniğinde bir yıl önceki döneme göre aylık olarak ortalama 3000-4000 fazla hasta başvurusu bulunuyor.

Personelinin çocuklarının gündüz bakım ve kreş ihtiyaçlarını karşılamak için hastane bahçesine, kullanım alanı 306 metrekare olan, 1 oyun odası, 5 sınıf, 1 idare odası, 1 malzeme odası, 1 yemekhane, 1 mutfak ve 1 depodan oluşan yeni ve modern bir kreş binası inşa edilerek kullanıma açıldı. Kreş, MEB standartlarına uygun olarak faaliyet gösteriyor.


İçeriği Paylaşın