Yenilikçi İlaçlar Kanseri Yeniyor

Yenilikçi İlaçlar Kanseri Yeniyor

Yenilikçi İlaçlar Kanseri Yeniyor

Bizi Takip Et


İstatistiki verilere göre, ABD’de her yıl yaşamını yitirmesi beklenen kanser hastasından 100 bini artık hayatta kalıyor. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) bu başarıda yenilikçi ilaç ve tedavilerin de önemli rol oynadığını belirtiyor.

Amerikan Kanser Derneği “Kanser Hakkında Olgular ve Rakamlar 2009” raporunu yayınladı. Rapora göre, ABD’de erkekler arasındaki kanserden ölüm oranı 1990-2005 döneminde % 19,2 oranında azalırken, aynı oran 1991-2005 arasında kadınlar için % 11,4 azaldı. Raporda şu veriler yer aldı:

“2001 – 2005 döneminde erkekler arasındaki kanser vakaları % 1,8, 1998 – 2005 döneminde ise kadınlar arasında % 0,6 oranında düşüş gösterdi. Bu rakamlar her yıl, daha önceki dönemlerde istatistiksel olarak yaşamını yitirmesi beklenen100 bin kanser hastasının artık hayatta kaldığını gösteriyor. Uluslararası standartlar gereği, kanserde veriler 4 yıllık bir zaman dilimi içinde analiz edilebiliyor. Bu nedenle Amerikan Kanser Derneği’nin son raporu, 2005’teki ortalamaları yansıtıyor.”

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) raporla ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu başarıda yenilikçi ilaç ve tedavilerin de önemli rol oynadığı, Türk hastaların da yeni tedavilere hızlı erişiminin sağlanması gerektiği vurgulandı.

KANSERE KARŞI MÜCADELEDE YENİLİKÇİ İLAÇLAR ETKİLİ OLUYOR

Amerikan Kanser Derneği’nin son verilerini değerlendiren AİFD Başkan Yardımcısı Engin Güner şunları söyledi:

“ABD’de kanser vakalarında ve bu hastalıktan ölüm oranlarında görülen azalma önleyici tedbirlerin, umuma açık yerlerde uygulanan sigara yasağının, güçlenen sağlıklı yaşam bilincinin ve erken tanının yanı sıra; geliştirilen etkili, yenilikçi ilaç ve tedavilerin de bir sonucu. Önümüzdeki yıllarda bu rakamların daha da azaltılabileceğine inanıyoruz. AİFD olarak, ülkemizde kansere karşı ciddi bir mücadele yürüten Sağlık Bakanlığımızın çabalarını ve özellikle çok yerinde bir karar ile 19 Temmuz 2009 itibarı ile kamuya açık yerlerde, restoran ve kafelerde sigara yasağını tam olarak uygulayacak oluşunu, her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz.”

TÜRKİYE’DE KANSER İKİNCİ ÖLÜM NEDENİ

“Türkiye’de her yıl tüm ölümlerin % 15’inin kanserden kaynaklandığını” vurgulayan Engin Güner, 19 Temmuz’da tam olarak yürürlüğe girecek sigara yasağının gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de akciğer kanseri ve sigaradan kaynaklanan diğer kanser vakalarının  azalmasına katkıda bulunacağını ifade etti. Güner şöyle devam etti:

“Kanser ülkemizdeki ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’deki en yaygın kanser türleri arasında akciğer, prostat, meme, cilt ve mide kanserleri bulunuyor. Sigara yasağı örneğinde olduğu gibi yaşam tarzını değiştirmeye zorlayan ve sağlıklı yaşam bilincini artıran önlemler çok yararlı. Ancak bunun da ötesinde, kanserle mücadelede yenilikçi ilaçlar başı çekiyor. Yenilikçi ilaç sektörünün bütün bu alanlarda çok önemli ve etkin tedaviler geliştirme sürecinde olduğunu mutlulukla ifade etmek isterim. Halen akciğer kanseri için 122, prostat kanseri için 103, meme kanseri için 107, kalın bağırsak kanseri için 70 yeni ilaç adayı üzerinde çalışılıyor. Toplam olarak, çeşitli kanser türleri için 861 yenilikçi ve etkin ilaç adayı üzerinde çalışılıyor. Bu ölümcül hastalıkla mücadele eden hastalarımızın yeni ilaç ve tedavilere diğer gelişmiş ülke vatandaşları ile aynı zamanda erişebilmesini istiyoruz.  AİFD, yenilikçi ilaçların ruhsatlandırılarak hastalarımıza sunulma sürecinin kısaltılması ve uluslararası standartlara kavuşturulması için Sağlık Bakanlığımız ve sağlık sektörü temsilcileriyle birlikte çalışmaya devam edecektir.”


İçeriği Paylaşın