Palmiye Yağının Zararları ve Nutella Tartışması…

Palmiye Yağının Zararları ve Nutella Tartışması…

Palmiye Yağının Zararları ve Nutella Tartışması…

Bizi Takip Et


Palmiye yağının zararları ve kansere yol açabileceğiyle ilgili  İtalya’da yoğunlaşan iddialar, Türkiye’deki gıdalarla da ilgili soru işaretlerini beraberinde getirdi. Türk Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan açıklamada, “Palm yağına ilişkin kamuoyu gündemine gelen 2016 tarihli EFSA çalışması sektörümüzün gündeminde yer işgal etmemektedir. Zira ülkemiz gıda sanayindeki endüstriyel yağ üretiminde eski teknolojiler yaklaşık 10 yıl önce tamamen terk edilmiş ve dünya standartlarının üzerinde üretim yapılmaya başlanmıştır. Nitekim bilimsel çalışmalar da bunu net olarak ortaya koymaktadır” denildi.

Açıklamada, başlıca şu görüşlere yer verildi:

“Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu ve ekibi tarafından, Türkiye’de palm yağı ve ürünlerinin işlenerek üretildiği ürünlere ilişkin 2 yüksek lisans, 1 doktora, 1 TAGEM ve 2 TUBİTAK Projesi yapılmıştır. Tüm bu araştırmalar göstermektedir ki, Türkiye’de 3 MCPD denilen kontaminant riski bulunmamaktadır.Bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da bilimsel gelişmelere ve tüketici sağlığına büyük bir hassasiyetle yaklaşan gıda sektörü, bu çalışmaların artarak devam etmesini destekleyecektir.”

PALMİYE YAĞI VE NUTELLA’YLA İLGİLİ İDDALAR NASIL BAŞLADI?

Peki, Nutella’ya kadar uzanan Palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha zararlı ve kansorejen olduğuyla ilgili iddialar nasıl ve ne zaman başladı?

Palmiye yağı ile ilgili yapılan araştırma sonucu 2016 yılında Avrupa Gıda Standartları Ajansı (EFA), 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha tehlikeli olduğunu açıklamıştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün aralarında bulunduğu sağlık otoriteleri riske dikkat çekmiş ancak gıdalarda kullanılmasına bir kısıtlama getirmemişti.

İtalya basınında ve endüstrisinde konuyla ilgili baskılar artınca ünlü bir süpermarket zinciri ve unlu mamuller üreticisi firma ürünlerinden Palmiye yağını çıkardığını açıkladı. Palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha zararlı ve kanserojen olduğunun açıklanmasının ardından İtalya’da palmiye yağı içeren Nutella kavanozları raflardan inmeye başladığı da iddia edildi.

Diğer firma ise Nutella isimli çikolata-fındık ezmesi ürününde palmiye yağını kullanmaya devam etti. Ancak İtalya’daki satışlarının son 12 ayda yüzde 3 düşmesi üzerine palmiye yağını savunan reklâm kampanyaları düzenlemeye başladı. İşte, tartışmalar tam da bu noktada doruğa çıktı. Üretici firma yayınladığı televizyon reklamında  palmiye yağının tehlike yaratmayacak şekilde kullanıldığına ve bu yağ olmadan aynı lezzetin elde edilemeyeceğini öne sürdü. Bazı uzmanlar ise firmanın palmiye yağı kullanımındaki ısrarını tamamen ekonomik sebeplere bağladı.

NUTELLA’DAKİ PALMİYE YAĞI ZARARLARI MI?

Konu ile ilgili Nutella’nın üreticisi Ferrero Türkiye’den yapılan yazılı açıklamada ise şöyle denildi:

.”Nutella kesinlikle kanserojen madde içermemektedir. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu’nun (EFSA), 200 derece üzerinde ısıtılan palmiye yağının diğer bitkisel yağlardan daha tehlikeli olduğunu açıklamasının ardından, İtalya’da palmiye yağı içeren Nutella kavanozlarının raflardan inmeye başladığı yönündeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.
EFSA’nın açıklamaları Nutella’ya yönelik değildir. Ayrıca Nutella hiçbir ülkede raflardan indirilmemiştir. Hem Türkiye hem de Dünya’da gıda ürünlerinde kullanılabilecek bitkisel yağ çeşitleri yasal mevzuatlar ile belirlenmiştir. Palm yağı bu anlamda Avrupa Birliği mevzuatlarına da uygun olarak çikolatalar, kekler, bisküviler, dondurmalar, cipsler gibi pek çok farklı ürün grubunda ülkemizde de kullanılmaktadır.
EFSA’nın raporu, çok sayıda gıda ürünü ve yağlar üzerindeki kontaminantlara yönelik analizleri içermektedir. Hazırlanan raporda, kontaminantların varlığının, kullanılan sıvı ve katı yağların yanı sıra, bunların maruz kaldığı işlemlerle ilgili olduğunu da bildirmiştir. EFSA’nın raporu Nutella’ya yönelik değildir. Ferrero olarak tüm ürünlerimizin güvenli olduğu hususunu bir kez daha vurgular ve Nutella’nın İtalya başta olmak üzere Avrupa ve dünyanın dört bir yanında satışlarına düzenli olarak devam ettiğini belirtiriz.”


İçeriği Paylaşın