Pandemi, Organ Naklini Yüzde 31 Azalttı!

Yapılan bir çalışma pandemi nedeniyle organ nakillerinde endişe verici bir düşüş olduğunu ortaya koydu.

Pandemi, Organ Naklini Yüzde 31 Azalttı!

Bizi Takip Et


Yapılan bir çalışmada, 22 ülkenin organ nakilleriyle ilgili verileri incelendi. Buna göre, pandeminin ilk yılında organ nakillerinin yüzde 31 oranında azaldığı ortaya kondı.

Bilim insanları, 2019 ve 2020 yılları arasında dünya çapında organ nakli sayısının önemli ölçüde düştüğünü açıkladı. Pandemi arttıkça hastaneler, Covid hastaları için yoğun bakım yataklarına ihtiyaç duyulması gibi kaynakların azalması ve nakil alıcılarını hastanede tedavi etmenin güvenli olup olmadığı gibi endişeler nedeniyle potansiyel olarak hayat kurtarıcı organ nakli ameliyatını ertelemek zorunda kaldı.

PANDEMİNİN İLK YILINDA ORGAN NAKİLLERİ YÜZDE 31 ORANINDA DÜŞTÜ

Lancet adlı bilimsel dergide yayımlanan ve 2021 Avrupa Organ Nakli Derneği (Esot) kongresinde sunulan uluslararası bir araştırma, 2019’da Covid-19’un ilk dalgası sırasında 22 ülkede insan donörlerden yapılan toplam böbrek, karaciğer, akciğer ve kalp nakli sayısının 2019 yılında  yüzde 31 oranında düştüğünü gösterdi. Toplam düşüş, 2020'nin sonunda ise yüzde 16 düzeyinde kaldı.

BÖBREK NAKLİ EN ÇOK ETKİLENEN NAKİL OLDU

22 ülkenin tümü birlikte alındığında, 8 bin 560 daha az nakile karşılık gelen yüzde 19,14'lük bir düşüşle böbrek nakli en çok etkilenen organ oldu. Ekip, bunun “muhtemelen bu ameliyatın hemen hayat kurtarıcı olmayan doğası ve prosedürleri erteleme olasılığı nedeniyle” olduğunu dile getirdi.

Öte yandan, araştırmacılar, canlı bağışçıların hastanelerde Covid'e maruz kalma ile ilgili endişeler nedeniyle, nakil işlemlerine dahil olmadıklarını ortaya koydu. 


İçeriği Paylaşın