Pelin Öztekin “83 Kilo Verince Sağlığım Düzeldi”

Pelin Öztekin “83 Kilo Verince Sağlığım Düzeldi”

Pelin Öztekin “83 Kilo Verince Sağlığım Düzeldi”

Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı Öztekin, Sağlığım İçin Herşey programında bu kez aileden birini; oyuncu Pelin Öztekin’i konuk etti. ATV Avrupa’da yayınlanan Sağlığım İçin Herşey programına katılan Pelin Öztekin, 153 kilodan 83 vererek 70 kiloya inme öyküsünü anlattı.

Ünlü aktör Rasim Öztekin’in eşi Esra Kazancıbaşı Öztekin’in sunduğu sağlık programına, kızı Pelin Öztekin katıldı. Programında Ünlülerle Sağlık Sohbetleri Köşesi’nin konuğu olan Pelin Öztekin tüp mide ameliyatı ve sonrasında yaşadıkları hakkında bilgi verdi.

. Ne kadar sürede kilolarından kurtuldun?

“19 ayda yaklaşık 80 kilo verdim. İçimden yetişkin kiloda bir insan ve çocuk attım sanki.”

. Ameliyat olmadan önce kaç kiloydun?

Aslında 156 kiloydum ama ameliyata girmeden önce batın bölgesinin rahat olması için sıvıyla beslenmem gerekiyordu. Sıvı beslenme ile 153 kiloya düştüm ve 153 kiloyla ameliyata girdim.”

“GÜNDE BEŞ İLAÇ ALMAK BENİ MUTSUZ EDİYORDU”

.  Kilolu olduğun dönemde sağlığın nasıldı, şimdi  nasıl? Ameliyat hayatında sağlık açısından neleri değiştirdi?

İlk baktığımda hiçbir şey değişmiyormuş gibi geliyor ama sonradan bunları anlamaya başladım.  Kiloluyken hep enerjiktim ama kilolarımdan kurtulmuş olmamın verdiği enerji daha farklı oldu. Kilolu olduğum dönemlerdeki enerji benim kendi enerjimmiş ama şu anda artık vücudum da bir enerji yayıyor. Nefes almam düzeldi. Son dönemlerde horlamaya başlamıştım. Bu nedenle uykumdan yeterince verim alamıyordum. Şu an beş saat bile uyusam bana yetiyor. Eskiden 15 saat uyusam dahi yeterli gelmiyordu.  O dönemde yokuş çıkmak, merdiven çıkmak beni çok zorluyordu. Artık asansör kullanmıyorum, merdiven kullanıyorum ve bir kere bile nefes nefese kalmıyorum.

Kiloluyken yaşadığım düzensizliklerden dolayı aldığım ilaçlar vardı. Artık bunlardan tamamen kurtuldum. 27 yaşındasınız sabah kalktığınızda 3 tane ilaç,  gün içinde toplamda 5 tane ilaç alıyor olmak kendimi çok kötü hissetmeme neden oluyordu. Normalde 40 yaşından sonra alınması gereken ilaçları ben erken yaşlarda olmaya başlamıştım. Bu da moral bozukluğuna neden oluyordu. ‘Sabah kalkıp tiroid ilacı içmeliyim, ardından insülin direnci için bir ilaç almalıyım, yemekten sonra başka bir ilaç…’ diye düşünüyordum. Bunların hepsi belli bir zaman sonra insanı sıkmaya başlıyor. Zaman zaman ilaçları unutup almadığım da oluyordu.  İşim gereği hayatım zaten düzensiz. Örneğin benim tiroid ilacını her sabah saat 9’da almam gerekiyordu ama bazen çekimlerimden dolayı sabaha karşı 7’de yatıyordum. Böyle olunca da sabah 9’da kalkıp o ilacı içemiyordum.”

Oyuncu Pelin Öztekin

Oyuncu Pelin Öztekin

PELİN ÖZTEKİN’DEN ZAYIFLAMA AMELİYATI OLMAK İSTEYENLERE ÖNERİLER

. Bildiğim kadarıyla kemik ağrıların da vardı. Bacaklarındaki, dizindeki ağrıların devam ediyor mu?

“O ağrılar da kilolarımla alakalıydı, bir de sağ diz iç tendonlarımı yırtmıştım. Koltuğa oturduğumda dizim yerinden çıkıp oturuyordu. Kilo verdikten sonra bu sorun da ortadan kalktı. Fazla kilolarımdan dolayı topuğum çatlıyordu. Çünkü vücudun bütün ağırlığını taşıyan yer ayaklar, artık onlar da kilolarımı taşıyamaz hale gelmişti. Ama bu sorun da tamamen ortadan kalktı. Kiloma ve sağlığıma dikkat etmeye başladığım için bütün ayak sistemim ve vücudum hepsi olumlu yönde tepkiler vermeye başladı. Vücuduma iyi baktıkça onun verdiği tepkiler de daha iyi oluyor. Zamanında bunu yapamadım ama şimdi elimde böyle bir fırsat varken değerini bilmeye çalışıyorum.

Bir de insanlar bana ‘Benim 10 kilo fazlam var ben de zayıflama ameliyatı olayım’ diyorlar. Bu çok yanlış. Eğer 90 kiloysanız ameliyat olmayın ve eğer sizi ameliyat etmek isteyen bir doktor varsa ona da gitmeyin. Ben 153 kiloydum ve obezitenin sınırındaydım. Obezite hastası olarak benim için gerekli olan bir ameliyattı. Çünkü benim o kiloyu rejimle ve spor yaparak vermem imkânsızdı. Bunu defalarca denedim ama başarılı olamadım. Ama 15 kilo fazlanız var diye bıçak altına yatmanıza gerek yok.  Düzenli spor ve diyetle bu kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Obezite cerrahisinde gözle görülür şekilde bir pazarlama var.  Doktorundan doktoruna bile değişiyor. Mesela doktor size iki hastane sunabiliyor. A hastanesinde ameliyat olursanız fiyatı şu kadar, B hastanesinde olursanız fiyatı bu kadar diyor. Popüler bir hastane ise fiyatı daha yüksek oluyor. İsmi duyulmamış ya da yeni açılan bir hastaneyse fiyatı daha düşük oluyor ama görüştüğünüz doktor ‘B hastanesinin ameliyathanesi bu ameliyat için yeterli değil’ diyor. Burada sizin sağlığınız ikinci plana atılıyor. Ben bu ameliyatı olmadan önce 7 tane doktorla görüştüm ve bence en önemli nokta hasta ve doktorun arasındaki enerji. Hangisine kendimi yakın hissetiysem ona ameliyat olmak istedim.”

 

“SABAH UYANDIĞIMDA SU İÇMEDEN ÖNCE GAZLI İÇECEK TÜKETEN BİRİYDİM”

.  Yememeye dikkat ettiğin besinler var mı?

“Örneğin gazlı içecekler, özellikle soda benim en vazgeçilmez, en sevdiğim içecekti.  Sabah uyandığımda su içmeden önce gazlı içecek tüketen biriydim. Şu anda hayatımda hiç gazlı içecek yok.  Gazlı içeceklerden 19 aydır uzak duruyorum. Zaten doktorumun da bana dediği şey şu olmuştu; “Gazlı içecek seni yeniden geriye götürür çünkü mideni en genişletecek şey gazlı içecek. Asitiyle mideyi genişletiyor mide genişleyince sen yarım saat sonra acıkma hissine kapılıyorsun. Çünkü asit yediklerini yakıyor. Böyle böyle kilo almaya devam edersin.”

Doktorumun söylediklerine dikkat ettim. Ne zaman yemekle gazlı bir şeyler tüketsem 15-30 dakika sonra yeniden acıkıyordum. Hamburgeri eskisi kadar yemiyorum ama canım çektiğinde fastfood dükkanlarından değil de daha sağlıklı hazırlandığına emin olduğum yerlerden alıyorum. Zaten ondan da iki ısırık ancak yiyebiliyorum.”

. Şu an kendini nasıl hissediyorsun? Eski giysilerini ne yaptın?

“Şu an en güzeli istediğiniz bir mağazaya girip istediğiniz her şeyi alabilmek. Bu psikolojik olarak ta insanı motive eden bir durumdur. Kiloyken en büyük beden hazır giyimlerde 44 bedendi. Ben hep 44 bedenden büyük giyindiğim için hiçbir zaman bir mağazaya girip istediğim şekilde alışveriş yapma lüksüne sahip değildim ama şu an bu lükse sahibim.  Daha renkli şeyler giymeye başladım. Eski elbiselerimin çoğunu ihtiyacı olanlara, isteyen insanlara verdim.”


İçeriği Paylaşın