Pet Bt Tetkiklerine Radyoloji Uzmanları Raporlama Kararı

Pet Bt Tetkiklerine Radyoloji Uzmanları Raporlama Kararı

Pet Bt Tetkiklerine Radyoloji Uzmanları Raporlama Kararı

Bizi Takip Et


PET BT TETKİKLERİNİ RADYOLOJİ UZMANININ DA RAPORLAMASI KARARI ALINDI

Sağlık Bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu, yakın zamanda PET-BT işleminin raporlama aşamasında, Nükleer Tıp ve Radyoloji uzmanlarının birlikte onaylama şartının aranmasının uygun olduğu kararı alındı. Yaklaşık 10 yıldır kullanımda olan PET BT aygıtlarında teknolojik yenilikler gittikçe artı ve görüntüler tüm vücudun BT görüntüleri ile birlikte verilmektedir. Bu konuya dikkat çeken Türk Radyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Tamer Kaya; ‘Bu durumda PET BT aygıtlarında elde edilen görüntülerinin radyoloji uzmanlarının tarafından görülmesi ve raporlanması, gereksiz tetkikleri önleyecek, hastaların ek radyasyon dozuna maruz kalmalarının önüne geçecek, diğer yandan ülke ekonomisine de katkıda bulunacaktır. İleri ülkelerde PET BT tetkiklerini radyoloji ve nükleer tıp uzmanları birlikte görmekte, raporlar iki imzalı olarak çıkmaktadır. Bu alanda Sağlık bakanlığı Tıpta Uzmanlık Kurulu çok yerinde bir karar almış bulunmaktadır. Kararın bir an önce yürürlüğe girmesini bekliyoruz’ dedi.

RADYOLOJİ BİRÇOK HASTALIĞIN TEŞHİSİ İÇİN KULLANILIYOR

120 yıl önce X ışınlarını bularak insanlık ve tıpta büyük bir buluş ile çığır açan Wilhelm Conrad Röntgen’in ölüm yıldönümü olan 10 Şubat tarihi, Radyoloji konusunda kamu bilincini artırmak için, Avrupa Radyoloji Derneği’nce “Avrupa Radyoloji Günü” olarak kabul edilmektedir.

X ışınlarının bulunduğu günden bugüne yaygın olarak kullanılan röntgen yanı sıra, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi sayesinde vücudun bütünlüğünü bozmadan vücudun derinliklerindeki tüm dokuların çok ince detayına kadar görüntülemesi sağlanabilmektedir.

Modern tıpta görüntüleme vazgeçilmez bir araçtır. Radyoloji “ tıbbın gören gözü” olmanın yanı sıra ve aynı zamanda” şifa sağlayan elidir”. Kanserden inmeye kadar pek çok hastalık ve sorun radyolojik tetkiklerle teşhis edilmekte ve yine girişimsel radyoloji ile tedavi de edilebilmektedir.

Tıbbın gören gözü olmasına karşın, Radyoloji tıbbın görünmeyen yüzüdür. Radyologlar sağlık sektörünün gizli kahramanlarıdır. Radyoloji, teknolojiyi en çok kullanan ve bu nedenle gelişen teknoloji ile dev gibi büyüyen bir bölümdür. Radyolojide dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok önemli işler başarılmakta ancak ne yazık ki yapılan bu çalışmalar yeterince tanıtılamamaktadır.


İçeriği Paylaşın