Roche’tan Mesane Kanseri Farkındalık Ayında Kırmızı Uyarı!

Roche’tan Mesane Kanseri Farkındalık Ayında Kırmızı Uyarı!

Roche’tan Mesane Kanseri Farkındalık Ayında Kırmızı Uyarı!

Bizi Takip Et


Dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biri olan kanser ve türleri hakkında her geçen gün yeni bilgiler öğrenmeye devam ediyoruz. Mayıs ayı, tüm dünyada Mesane Kanseri Farkındalık ayı. Her yıl dünyada 16 bin kişi mesane kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Peki, mesane kanseri hakkında ne biliyoruz? İlaç ve diagnostik alanında dünyanın önde gelen araştırma odaklı sağlık gruplarından Roche, mesane kanseri konusunda farkındalık yaratarak, herkesi sağlığını korumaya, önlem almaya ve yaşam kalitesini yükseltmeye davet ediyor.

MESANE KANSERI’NIN SIK GÖRÜLEN 3 TÜRÜ VAR

Mesane kanserlerinin çoğu mesanenin iç yüzeyindeki epitel tabakasından başlar ve tümör büyüdükçe mesane duvarlarındaki kaslara yayılır. Kasa invaze olmayan (yüzeyel) mesane kanserlerinin diğer mesane kanserlerine göre oranı yüzde 75, kasa invaze olan mesane kanserlerinin oranı yüzde  20, metastatik mesane kanserlerinin oranı ise yüzde 5 olarak belirtebiliriz.

MESANE KANSERININ OLUŞUMUNDA EN ÖNEMLI RISK FAKTÖRÜ SIGARA IÇMEK

Sigara içenlerin mesane kanserine yakalanma riski içmeyenlere kıyasla 4 kat daha  yüksek. Belirtileri ise idrarda kan, sık idrara çıkmak, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, karın ve sırt ağrısı olarak sıralanabilir.

ERKEKLERDE EN SIK GÖRÜLEN 7.KANSER

Erkeklerin mesane kanserine yakalanma riski kadınlara kıyasla 3-4 kat daha yüksek4. Mesane kanseri, erkeklerde kanserle ilişkili ölümlerde 9.sırada. Tanı sırasında görülen ortalama yaş ise 73.

MESANE KANSERININ TEDAVISINDE CERRAHI TEDAVI YÖNTEMLERI YAYGIN

Mesane kanseri vakalarının yüzde 90’ından fazlasında cerrahi yöntem ya tek başına ya da başka tedavi yöntemleriyle bir arada kullanılıyor2.Daha ileri safhadaki kanserlerde sistektomi yöntemi ile  mesanenin tamamen alınması da gerekebiliyor .

TÜM KANSERLERIN YARISINDAN FAZLASI ÖNLENEBILIR

Araştırmacılara göre tüm kanser türlerinin yarısından fazlası ve kansere bağlı tüm ölümlerin neredeyse yarısı önlenebilir. Bu da yılda 2,4 milyon ila 3,7 milyon ölümün önlenebileceği anlamına geliyor. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki kanser ölümlerinin ise yüzde 80’inin önlenebileceği düşünülüyor.


İçeriği Paylaşın