Starbucks’tan Dünya Otizm Farkındalık Projesi

Starbucks’tan Dünya Otizm Farkındalık Projesi

Starbucks’tan Dünya Otizm Farkındalık Projesi

Bizi Takip Et


Starbucks,  Dünya Otizm Farkındalık Ayı kapsamında yeni bir projeye imza atarak herkesi otizmli çocuklar için #Kalbini Paylaşmaya davet ediyor.
Ülkemizde her 68 çocuktan biri otizm ile dünyaya geliyor. Buna rağmen Türkiye’deki her 10 kişiden 7’si otizmi ve belirtilerini bilmiyor.

2015 yılında GFK Türkiye sponsorluğunda Tohum Otizm Vakfı için yapılan “Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi” araştırması sonucunda araştırmaya katılanların yalnızca yüzde 29’unun otizmi duydukları sonucu ortaya çıkarken, otizmin tedavisinin nasıl olacağına ilişkin soruya ise yüzde 73 oranında herhangi bir fikrim yok cevabı veriliyor. Erken tanı ve eğitim otizmin tek tedavisi olmasına rağmen, araştırmaya katılanlar otizmin tedavisinde kullanılan temel yöntemin hastanede tedavi olduğunu belirtiyorlar.

Türkiye’de otizm farkındalığının geliştirilmesi gereken bir konu olduğunun bilinciyle Starbucks 2009 ‘dan beri Tohum Otizm Vakfı ile birlikte otizmde farkındalığı arttırmak için projeler yapıyor. Starbucks ve TOV, bu yıl hayata geçirdikleri #KalbiniPaylaş kampanyası ile otizmin ne olduğunu ve belirtilerini anlatmayı hedefliyor.

Starbucks herkesi #KalbiniPaylas hareketine katılarak otizm konusunda farkındalık yaratmaya ve tüm Türkiye’nin bu konuda bilinçlenmesine destek olmaya çağırıyor. Kampanyaya destek vermek isteyen herkes kalbinipaylas.com web sitesini ziyaret ederek sosyal medya hesaplarından otizmin belirtilerini paylaşmaya ve çevresindekileri otizm konusunda bilinçlendirip farkındalık elçisi olmaya davet ediyor.

Dünyada otizmin rengi maviden esinlenilerek mavi kalplerle simgeleştirilen kampanyanın amacı mümkün olduğunca çok kişiye otizmin ve belirtilerinin ne olduğunu anlatmak. Otizmin ve belirtilerinin bilinirliğinin yaygınlaşması, erken tanı ve sürekli eğitimin artması ile otizmli bireylerin topluma kazandırılması hedefleniyor.


İçeriği Paylaşın