Türk Halkı Mecbur Kalmadıkça Doktora Gitmiyor!

Türk Halkı Mecbur Kalmadıkça Doktora Gitmiyor!

Türk Halkı Mecbur Kalmadıkça Doktora Gitmiyor!

Bizi Takip Et


Bin iki kişinin katılımıyla gerçekleştirilen sağlık ve spor hakkındaki araştırması sonucuna göre, Türk Halkı mecbur kalmadıkça doktora gitmiyor.( Katılımcıların yaş oranları Yüzde 25’i 18-21, yüzde 29’u 21-24,  yüzde 24’ü 25-30, yüzde 11’i 31-35, yüzde 9’u 35-40, ve geri kalan kısım ise 40-51 yaş aralığında ve katılımcıların yüzde 73’ü erkek ve yüzde 26’ı kadın) araştırmanın çarpıcı sonuçları.

YAŞIMIZ İLERLEDİKÇE DAHA AZ SPOR YAPIYORUZ

Genç katılımcı kitlede (18-24) spor yapma alışkanlığı yüzde 43.41 iken, yaşın artmasıyla birlikte bu yüzde gitgide dramatik olarak bir düşüşe geçiyor ve 40 yaş üzeri katılımcılardan sadece 9’u bu soruyu evet olarak yanıtlıyor.

İlginç bir sonuç da şu ki;  kişilerin maaşları arttıkça spor yapma oranı düşüyor.  2000 ve altı maaş alanlarda spor yapma oranı ortalama yüzde 36 iken, bu oranın üzerindeki maaşlarda bu yüzde düşüyor. En optimize spor oranı yüzde 40 ile 2500-3000TL maaş alan kitlede görünüyor. Spor yapan kişilerin ise yüzde 48.14’ünün 1 yıldan fazla süredir düzenli spor yapmakta olduğu görülüyor.

TOPLUM OLARAK DOKTORA MECBUR OLMADIKÇA GİTMİYORUZ

Araştırmaya katılanların yüzde 66’dan fazlası “Ne sıklıkla doktora gidersin?” sorusuna, çok “Mecbur kalmadıkça doktora gitmem” şeklinde cevap veriyor. Bunu yaklaşık yüzde 24 oranında “Yılda birkaç kez” ve yüzde 5 oranında “Ayda 1-2 kez takip” yanıtı takip ediyor.

GRİP OLDUĞUMUZDA TEDAVİYİ KENDİMİZ YAPIYORUZ

“Grip olduğunuzda doktora gider misiniz?” Sorusuna katılımcıların yüzde 32’si evet yanıtını verirken, yüzde 68’i hayır gitmem diyor. Katılımcılardan yüzde 35.33’ü ilk yardım bilgisi olduğu ve uygulayabileceğini ve bunun yanında katılımcıların yüzde 36.33’ü ise, ilk yardım bilgilerine sahip olduğunu ve fakat uygulayabileceklerini düşünmediklerini söylüyor.

CHECK-UP YAPTIRMIYORUZ AMA YAPTIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

“Hastalığınız olmasa da check-up yaptırmayı düşünür müsünüz?” sorusuna verilen yanıtlara göre, 20 yaşını geçen insanlarda check-up yaptırmaya yönelik düşüncelerin daha pozitif olduğu gözlemleniyor. 20 yaş altında pozitif düşüncesi olan yüzde 42.63 oranındayken, 20 yaş sonrasında bu oran yüzde 49’a yükseliyor.

ORGAN BAĞIŞINI DESTEKLİYORUZ AMA BAĞIŞ YAPMIYORUZ

Yapılan araştırmaya göre yüzde 74 oranı ile organ bağışını destekliyoruz ancak bu destek aksiyona dönüşmüyor. Organlarını resmi şekilde bağışlayanların oranı sadece yüzde 9. Bu durum gelir durumu ile ilgili verilen bilgilerle ilişkilendirildiğinde, gelir durumu arttıkça, organ bağışına karşı alınan aksiyonun arttığı gözlemleniyor.


İçeriği Paylaşın