Türkiye’de Düzenli Diş Hekimine Gidenlerin Oranı: Yüzde 10

Türkiye’de Düzenli Diş Hekimine Gidenlerin Oranı: Yüzde 10

Türkiye’de Düzenli Diş Hekimine Gidenlerin Oranı: Yüzde 10

Bizi Takip Et


Türk Dişhekimleri Birliği ev sahipliğinde bu yıl ikinci kez düzenlenen Ağız-Diş Sağlığı Parlamentosu İstanbul’da gerçekleşti. Ağız ve diş sağlığı konusunda alınacak önlemler ile toplumda farkındalık yaratma amacını taşıyan toplantılara ağız ve diş bakın ürünleri ile öne çıkan P&G’de destek verdi.

Türk Dişhekimleri Birliği’nin (TDB) Türkiye’de ağız sağlığı bilincini geliştirmek için başlattığı 2. Ağız-Diş Sağlığı Parlamentosu,  koruyucu diş hekimliğindeki bilimsel çalışmaların artırılmasını ve geniş kitlelerce desteklenmesini amaçlıyor.

GELİŞMİŞ ÜLKELERİN DÖRTTE BİRİ KADAR DİŞ MACUNU KULLANIYORUZ

20 Mart Dünya Oral Sağlık Günü kapsamında Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) himayesinde düzenlenen etkinliğe, P&G Türkiye adına P&G Türkiye Profesyonel Ağız Sağlığı Ülke Müdürü Pınar Fesli Berkman katıldı. “Türkiye’de ağız sağlığını geliştirmek için önümüzde uzun bir yol var. Gelişmiş ülkelerin kullanımlarının dörtte biri kadar macun kullanıyoruz” bilgisini verdi.

Berkman, ağız sağlığı konusunda farkındalık yaratmaya verdikleri öneme değinerek şu bilgileri paylaştı: “Gerçekleştirdiğimiz bir araştırmaya göre ülkemizde düzenli diş hekimine gitme oranı yüzde 10. Almanya’da her 3 evden birinde şarjlı diş fırçası varken, bu oran Türkiye’de yüzde 1’in altında. Biz P&G olarak üzerimize düşeni yapmaya, en üst kalitede olan ve ağız sağlığını korumaya yönelik ürünler üretmeye kararlıyız. İnsanlar ağız sağlığına özen göstermeye başladıkça, bizim gibi firmalar teknolojilere yatırım yaptıkça bilinçlenme de artacak.”

Toplantıda konuşan TDB Genel Başkanı Taner Yücel konuşmasında böyle bir toplantının yapılıyor olmasının önemine değindi. Yücel: ‘’ Türk Dişhekimleri Birliği olarak, diş hekimliği mesleğinin ve toplumun ağız diş sağlığı sorunlarının çözülmesinde çalışmaları olan, bileşenleri olan bütün arkadaşlarımızı buraya davet ederek hep bir ağızdan konu başlıklarımızı hem milletvekilimize hem de Sağlık Bakanlığının en üst düzey yöneticilerine bürokratlarına dinlettik. Amacımız buydu, parlamentonun amacı ağız diş sağlığı sorunlarını oluşturan ve bunları direkt bileşenlerinin ağzından duymaktı. Bunu gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum’’ diye konuştu.


İçeriği Paylaşın