Yaz Aylarında Çocukları Tehdit Eden Hastalıklar ve Alınabilecek Önlemler

Çocuklarla tatile çıkmak güzel bir fikir olsa da bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Bazı çocuklar deniz, havuz ve güneşin etkisiyle çeşitli sağlık sorunları yaşayabiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Değerli, çocukları tatilde tehdit eden 5 hastalığı ve alınabilecek önlemleri anlattı.

Yaz Aylarında Çocukları Tehdit Eden Hastalıklar ve Alınabilecek Önlemler
tatil

Bizi Takip Et


Güneş, kum, deniz ve temiz hava… Pandemi sürecinde neredeyse tüm yılı evde geçirmek zorunda kalan çocuklar şu günlerde denizde, kumsalda ve parkta oynamanın keyfini çıkarıyor. Ancak bu süreçte onları bekleyen bazı sağlık sorunları olabiliyor. Güneş çarpmasından ishale, böcek ısırmasından isiliğe kadar pek çok sorun çocukların sağlığını tehdit ediyor.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Değerli, “Tatilde özellikle hijyene çok dikkat edin, çoğunuzu güneşten sakının, bol su içmesini sağlayın ve açık renk bol giysileri tercih edin” tavsiyesinde bulunurken,  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Değerli ise çocukları tatilde bekleyen 5 tehlike hakkında bilgi verdi. 

GÜNEŞ ÇARPMASI

Güneş çarpması; sıcak ortama uzun süre maruz kalma veya sıcak ortamda yapılan yoğun aktivite sonucu gelişen bitkinlik ve koma hali olarak tanımlanır. Baş ağrısı, ateş, solukluk, zayıf nabız, kusma, çarpıntı, huzursuzluk, baş dönmesi, kas krampları, baygınlık ve bilinç değişikliği belirtileriyle kendini gösterir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Değerli, “Bu bulguların tamamı ya da birkaçı görüldüğünde çocuk derhal gölge bir yere alınmalı, gövde baş yukarıda olacak şekilde yatırılmalı. Giysileri çıkartılarak vücudu ıslak bezlerle soğutulmalı, içebiliyorsa su verilmeli. Bazen vücut ısısı 42 dereceyi geçen ve havaleye giden durumlar bile görülebiliyor. Bu ve benzeri durumlarda ilk yardım işlemlerini yaptıktan sonra çocuk en yakın hastaneye götürülmeli.” dedi.

GÜNEŞ ÇARPMASINDAN NASIL KORUNMALI?

 • Pamuklu, rahat ve açık renk kıyafetler giydirin
 • Susamasını beklemeden bol bol su tüketmesini sağlayın
 • Sık sık ılık duş aldırın
 • Başının güneşe maruziyetini önlemek için geniş kenarlıklı şapka kullanın
 • Hava bulutlu olsa dahi gölgede kalın, şemsiye kullanın
 • Kapalı araçta asla tek başına bırakmayın
 • Güneşten uzak tutun. Özellikle zararlı güneş ışınlarının en tepede olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında çocuğunuzu güneşe çıkarmayın.

İSİLİK NEDİR, İSİLİK NASIL GEÇER?

Aşırı sıcak ve terlemeye bağlı olarak ter bezi kanallarının tıkanması sonucunda gelişen minik, içi su dolu kırmızı döküntüler ‘isilik’ olarak adlandırılır. Genellikle baş, boyun ve üst gövde olmak üzere, diz ve dirsek arkaları, burun, göz kapağı ile alın gibi bölgelerde ortaya çıkar. Dr. İlkay Değerli, kaşıntının eşlik ettiği döküntülerin enfeksiyon kapmadıkları sürece tehlikeli olmadıklarını ifade etti. 

İSİLİK OLMAMAK İÇİN NE YAPMALI?

 • Bebeğinizin altını sık sık değiştirin
 • Her gün banyosunu yapın
 • Bol ve pamuklu giysiler giydirin
 • Serin ortamlarda bulunun
 • Alt temizliğinde ıslak mendil yerine su kullanın

 GÜNEŞ YANIĞI NASIL GEÇER?

Uzun süre güneşe maruz kalma sonucu ciltte değişen derecede yanıklar oluşabilir. Birinci derece güneş yanıklarında ciltte hafif kızarıklık, gerilme ve hassasiyet gelişebilir.

Bu tabloda nemlendirici losyonların ve basit ağrı kesicilerin yeterli geldiğini belirten Dr. İlkay Değerli, “Daha ağır güneş yanıklarında ise ciltte su toplanması sonucu oluşan su kesecikleri, yüzde şişme, ateş, titreme, baş ağrısı ve bilinç değişiklikleri tabloya eşlik ediyor. Bu durumda en yakın hastaneye gitmek gerekiyor, aksi halde dehidratasyona bağlı oluşan elektrolit dengesizliği sonucu havale, solunum durması ile komaya kadar gidebilen ciddi ve öldürücü tablolar gelişebiliyor'' dedi.

GÜNEŞ YANIĞINDAN KORUNMA

 • Özellikle güneşin en tepede olduğu 11.00-15.00 saatlerinde çocuğunuzu güneşten uzak tutmalısınız.
 • Çocuğunuz açık tenli, kızıl ve çilli ise 50 faktör korumalı, diğer cilt tiplerine sahipse 30 faktör korumalı güneş kremini kullanmalısınız. 
 • Güneş ışınları suyun içinde bile etkili olduğu için havuza veya denize girerken de cildini korumalısınız. 

 BÖCEK, ARI, SİNEK SOKMALARI

Böcek, sinek ve arı sokmaları, özellikle alerjisi olan çocuklarda anaflaksiye kadar gidebilecek reaksiyonlara neden olabilir.

Dr. İlkay Değerli, bu durumda derhal en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiği uyarısında bulunarak, “Çünkü anaflaksi çok nadir görülmekle birlikte soluk borusunda şişmeye bağlı solunum durmasıyla sonuçlanan tehlikeli bir durumdur. Daha hafif tablolarda ise tropikal kremler ve ağızdan alınan antihistaminik şuruplar ile tedavi ediliyor” dedi.

BÖCEK, ARI, SİNEK SOKMALARINA KARŞI NE YAPMALI?

 • Canlı renkler sinek ve arılara cazip gelir.Bu nedenle mümkün olduğu kadar açık ve pastel renkler tercih etmeye çalışın.
 • Sivrisinek için mümkünse sineklikli camları olan tesisleri ya da cibinlikli yatakları olanları seçin.
 • Sivrisinek için ¼ su bardağına birkaç damla lavanta ya da nane yağı, arılar için de vanilya yağı karıştırıp cildine sürerseniz büyük ölçüde koruma sağlayacaktır.
 • Mümkünse balıklar ve kum içindeki böcekler için deniz ayakkabısı giydirin.

İSHAL

Yaz aylarında en sık görülen ve “turist diyaresi“ olarak bilinen ishalin etken maddesi E.coli oluyor. Genellikle kanalizasyon sularının karıştığı kirli sularda yüzmek ya da bu suların bulaştığı gıdaları tüketmek ishale yol açabiliyor.

Dr. İlkay Değerli ishalde en büyük riskin sıvı kaybı olduğunu hatırlatarak, “Hafif vakalarda bol su tüketimi ve ishal diyeti uygulamasıyla evde tedavi mümkün oluyor. İshal ile kusmanın çok fazla olduğu ve su tüketiminin mümkün olmadığı ağır vakalarda ise sıvı kaybı nedeniyle vücudun sıvı dengesi bozuluyor. İdrar az miktarda, az sayıda ve koyu renkte çıkıyor. Ağız kuruluğu, halsizlik ve tansiyon düşmesi başlıyor. Daha ileri vakalarda bilinç bulanıklığı, havale nöbetleri de görülebiliyor. Bu nedenle ağır vakalarda tedavinin hastanede yapılması gerekiyor”dedi. 

İSHALDEN KORUNMA YOLLARI

 • Çocuğunuzun taze, tüketim tarihi geçmemiş gıdalar tüketmesini sağlayın
 • Paketli ürünlerden sakının
 • Genel hijyen kurallara uyun
 • Açıkta satılan gıdalardan uzak durun.

İçeriği Paylaşın