Yeni Yılda Omicron Zirve Yapacak! Peki Nasıl Önlem Almalıyız?

2022'ye Omicron ile birlikte 'Merhaba' diyeceğiz. Hazırlanın ve önlemlerinizi alın. Ocak ayı dünyada Omicron varyantının zirve yaptığı bir ay olacak ve yeni yılın ilk ayı zorlu geçecek. Peki, ne yapmalıyız?

Yeni Yılda Omicron Zirve Yapacak! Peki Nasıl Önlem Almalıyız?

Bizi Takip Et


  • Koronavirüsün ana belirtileri arasında yer alan öksürük, yüksek ateş, tat ve koku kaybına Omicron'da pek rastlanmıyor. Bu sizi yanıltmasın. Omicron genelde soğuk algınlığı ile karıştırılan burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, boğazda kaşıntı, kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.
  • Burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, boğazda kaşıntı, kuru öksürük gibi şikayetleriniz varsa, "grip ya da soğuk algınlığı geçiriyorum" diye kendinize tanı koyma yanlışına düşmeyin. Mutlaka test yaptırın. Belirtileriniz geçmezse ikinci testi yaptırmanızda fayda var.
  • Hafif bir nezleniz, burun tıkanıklığı veya burun akıntınız olduğunda Omicron varyantı ile temas etmiş olma ihtimalinizi düşünerek kendinizi izole edin. Misafirliğe gitmeyin, evinize misafir kabul etmeyin. İş toplantılarınızı erteleyin. Restoranlara ve kafelere gitmeyin.
  • Eğer nezle, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, öksürük, boğazda kaşıntı gibi belirtileriniz varsa evinizdeki yaşlı aile büyüklerinizden uzak durun. Evdeyken de maske taksın. Diğer aile bireylerinin de aynı ortamdayken mesafeye dikkat edip, maske kullanmalarında fayda var.
  • Koronavirüse karşı aşı olmayı ihmal etmeyin.
  • Kapalı ortamlarda ve evde sosyal mesafeye ve bulunduğunuz ortamı havalandırmaya dikkat edin.
  • Unutmayın, Hong Kong'da yapılan bir araştırmada Omicron varyantının diğer varyantlardan 70 kat hızlı bulaştığı ortaya çıktı. Buna karşın varyantın akciğerlerde 10 kat daha yavaş ilerlediği belirlendi.

Esra Kazancıbaşı Öztekin'in diğer yazılarını okumak için tıklayınız...

https://www.sagligimicinhersey.com/yazar/esra-kazancibasi-oztekin


İçeriği Paylaşın