Yoğun Bakımda İzole Odalar

Yoğun Bakımda İzole Odalar

Yoğun Bakımda İzole Odalar

Bizi Takip Et


Dr. Ahmet Türker

Özel İrmet Hospital Yönetim Kurulu Başkanı

“Salgının başladığı günlerde hastanemizde ayrı bir ‘ateş polikliniği’ oluşturduk. Bu bölüm yaklaşık 350 metrekare içinde 5 poliklinik, bir kan alma odası ve bir seyyar röntgen salonundan ibaret, tamamen izole bir alandır. Gündüzleri hastanenin ana girişinde, mesai dışı zamanlarda da acil girişinde tüm hastaların ateşini ölçerek ve öksürük, nefes darlığı, halsizlik gibi şikayetlerinin olup olmadığını kontrol ederek uygun hastaları,  bir cerrahi maske taktıktan sonra ilgili alana  alıyoruz. Yatışı gereken hastaların hastanemizin ayrı bir katında takip ve tedavileri yapılmaktadır. Bu alana diğer hastaların asansörle ulaşma imkanı bulunmamaktadır. Poliklinikten yatış için kata çıkılırken bir hastane personeli kendilerine eşlik etmektedir. Korona testi pozitif gelen hastalar için ayrı, test sonucunu bekleyenler için ayrı bir yatış bölümü oluşturduk. Hastaların hemşireleri ve temizlik personelleri de tamamen ayrıdır.

Dr. Ahmet Türker

KORONA ŞÜPHELİ HASTALAR İÇİN YOĞUN BAKIMDA ÖZEL ALAN

Korona şüpheli  ve pozitif olan hastaların yanına refakatçi alınmıyor. Bakanlıktan gelen talimat gereği aciliyeti olmayan ameliyatları yapmıyoruz. Ancak acil ameliyat gereken hastaları da korona belirtileri yönünden iyice taradıktan sonra ayrı ameliyat salonlarında operasyona alabileceğimiz şekilde plan yaptık. Gerek hasta katlarında, gerekse ameliyat salonlarında hasta odadan çıktıktan sonra gerekli dezenfeksiyon yapılmaktadır.

Yoğun bakımda 10 kişilik ayrı bir salonu korona şüpheli hastalara ayırdık. Testi pozitif gelen ve ventilatör ihtiyacı olan hastaları yoğun bakımdaki izole odalara alıyoruz. Hekimler, hemşireler ve temizlik personeli dahil bütün hastane personeline, hem kendi hijyenlerini ve güvenliklerini sağlamaları, hem de bu tür hastalara yaklaşım ve virüsü hastadan hastaya bulaştırmamaları konusunda eğitim verdik.

Şimdilik Çerkezköy’de hasta yoğunluğumuz yok. Ancak yoğunlaşması halinde de acil eylem planımızı hazırladık. Hastanemizde işleyiş devam etmektedir. Tabi ki; insanlar gerekmedikçe evden çıkmasınlar. Ancak bir rahatsızlığı bulunan hastaların da maske takarak bir hastaneye  başvurmalarında hiçbir sakınca görmüyorum.”


İçeriği Paylaşın