Zayıflamak İstiyorsanız Haydi Dansa!


Bizi Takip Et


Esra Kazancıbaşı İle Sağlık

Artık her gün dans etmeye karar verdim. Hem de evde! Ruh halime göre müzik seçeceğim ve başlayacağım dansa! Bir gün salsa, bir gün göbek dansı.

Baktım ki, toplantılar, tv programının çekimleri, yazılar, seyahatler derken düzenli egzersiz yapmaya vakit bulamıyorum. Günde 10 bin adım atacak zaman da yaratamıyorum kendime. O zaman, en iyi çare dans dedim. Ortaokul yıllarından bu yana geceleri çalışmaya tercih eden, saat 23.00 sonrası beyni daha iyi çalışan, sabah uykusunu sevenlerden biriyim. Yani “baykuş” diye tanımlanan insanlardanım. Benim gibiler öyle sabahın köründe kalkıp, daha horozlar bile ötmeden sahile çıkıp yürüyüşünü, parkta koşusunu asla yapamazlar. Bizler için en iyi spor zamanı öğleden sonra veya akşam üzeridir.

HANGİ DANSLA KAÇ KALORİ YAKABİLİRSİNİZ?

Uzmanlara göre dans demek egzersiz demek, beden ve ruh sağlığı demek! Dansın pek çok faydası var.

. Günümüzde dans kurslarına olan talebin artmasının en önemli nedenlerden biri, kalori verdirerek bireyleri fazla kilolardan kurtarması. Farklı dans türleri, kişinin vücut ağırlığına ve dans ettiği süreye bağlı olarak değişen miktarda kalori yakılmasını sağlıyor. İşte onlara birkaç örnek:

Eğlenceyi ve fitnesi içinde barındıran, en çok tercih edilen dans türlerinin başında gelen zumba ile bir saat içinde 350-700 kalori yakabilmek mümkün. Salsa yapanlar ise aynı sürede vücut ağırlıklarına göre 250- 550 kalori yakıyorlar. Break dans 400-650, oryantal ise 200-500 kalori yaktırıyor. Günde bir saatlik dans, obezite riskini yüzde 24 düşürüyor.

. Dansı bir yaşam biçimi haline getirenlerde kalp-damar hastalıklarına ve hipertansiyona daha az rastlanıyor. Yapılan bir çalışmada kalp hastalarının düzenli olarak dans etmelerinin yaşam kalitelerine ve solunum kapasitelerine bisiklete ve yürüyüşe kıyasla daha fazla katkıda bulunduğu ortaya konmuş. Haftada üç saat veya daha fazla dans eden kadınların kalp krizi ve inme geçirme riskleri yarı yarıya düşüyor. Aynı şey, her gün yarım saatini dansa ayıranlar için de geçerli.

. Kolon ve meme kanseri riski fiziksel aktivite yapmayan kişilere kıyasla dans edenlerde yüzde 40 daha azalıyor.

. Dansın faydalarından biri de, daha dik ve düzgün bir duruşa sahip olmanızı sağlaması.

. Dans etmekle gelen hareketli yaşam, insülin direncini ve Tip 2 diyabeti önler.

. Dansın bir diğer faydası da, bunama riskini yarı yarıya düşürmesi.

. Kemik yoğunluğu, hareketsiz insanlarda daha hızlı azalır. Düzenli olarak dans etmek kemiklerinizi güçlü tutarak, kas ve kemik sağlığınıza katkıda bulunur. Özellikle de hareketli, enerjik danslar.

. Dans, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar.

.  Depresyon başta olmak üzere çeşitli ruhsal hastalıklara karşı en iyi koruyucu ilaçlardan biri de dans etmektir. Uzmanlar, dans etmenin depresyon sırasında hissedilen yalnızlık hissine iyi geldiğini, yalnız yaşayan yaşlılar için de çok yararlı olduğunu söylüyorlar. Gördüğünüz gibi evde müziği açıp kendi kendine dans etmek, uzmanlar tarafından da öneriliyor. Dans etmek için kursa veya partiye gitmenize gerek yok yani.

O halde, hadi durmayın! Sağlıklı bir yaşam için haydi dansa!

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 21  Mayıs 2017 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.


İçeriği Paylaşın