Zihin Haritanı Değiştir Hayatın Değişsin

Zihin Haritanı Değiştir Hayatın Değişsin

Zihin Haritanı Değiştir Hayatın Değişsin

Bizi Takip Et


Nörobilim Temelli Mutlu Yaşam Eğitimi “Zihin Haritanı Değiştir Hayatın Değişsin”  etkinliği 5 Kasım  Cumartesi  11.00 – 17.00 arası Etiler Dünyagöz Hastanesi Konferans salonunda gerçekleşecek.  Etkinlikten elde edilen gelir Dünyagöz Vakfı’nın Gören Gönüllüler Projesi kapsamında Görme engelli çocukların yararına akıllı cihaz projesinin fonuna aktarılacak.  

Etkinlikte eğitmen olarak yer alan  Gülferi Yıldırım “Zihin Haritanı Değiştir Hayatın Değişsin” eğitimi hakkında şunları söyledi;

“Bedenimiz ve psikolojimiz üzerinde çok büyük etkisi vardır. Doğduğumuz anda hepimizin zihni, tıpkı yazmaya hazır bembeyaz sayfaları olan boş bir defter gibidir. Önce anne babamızla başlayan, ardından içinde bulunduğumuz kültüre, dine, ırka ait öğretilerle yazılan beyaz sayfalar yavaş yavaş dolmaya başlar ve öğrendiğimiz her bilgi beynimizin nöronları arasında bir bağ oluşturur. Bu bilgiler davranışa dönüştükçe bağlar güçlenir ve tekrarlandıkça da beyinde bugün bizi biz yapan, düşünce kalıplarımızı, davranışlarımızı, alışkanlıklarımızı, inançlarımızı belirleyen bir harita, başka deyişle şemalar oluşur. Bu şemalar durumlar ve olaylar karşısında otomatik tepkiler vermemize sebep olur.”

“İNSAN HER YAŞTA DEĞİŞEBİLİR”

Özellikle anne karnından başlayarak 6-7 yaşlara kadar öğrendiklerimiz ve hayat boyu deneyimlerimizle nöronlar arasında bağlar kuruyoruz. Zihin haritamızı, bizi şimdiki biz yapan düşüncelerle, duygularımız ve kararlarımız ile oluşturduk. Eğer hayatımızda memnun olmadığımız yerler varsa, yeni bir zihin haritası oluşturmak elimizde. Harvard, UCLA, Oxford gibi üniversitelerde yapılan araştırmalar beynin her yaşta yeni nöronlar oluşturabildiğini, öğrenilen her yeni bilginin nöronlar arasında yeni bağlar yaratabildiğini göstermektedir. Bu kurulan yeni bağlar, tekrarlanan davranışlarla güçlendikçe de zihnimizin yeni haritasını oluşturmaktadır.

Buradan çıkan en önemli sonuç aslında şu; insan her yaşta değişebilir ve buna davranışları, inançları, alışkanlıkları, kişiliği de dahildir. Hayatımızı kendi kararlarımızla yaptığımız seçimler sonucu yarattığımızı düşünürsek, demek ki beyin haritamızı değiştirerek hayatımızı istediğimiz yönde değiştirme gücüne sahibiz.

Secret gibi kitaplarda anlatılan ve pozitif düşünce gücünden bahsedilen çekim yasasının bir nevi bilimsel karşılığıdır bu bilgi. Her düşünce bir duyguyu tetikler ve her duygu bizi bir karar almaya sevk eder. Bu karara göre aldığımız aksiyonla bir realite yaratırız hayatımızda. Başta meditasyon olmak üzere zihinsel, bedensel ve ruhsal çalışmalarla farkındalığımızı geliştirdikçe değişen düşünce ve algılama şeklimiz, bir nevi beynimizin yeni haritasının yansımasıdır. Bu yeni kişilikle olaylara verdiğimiz tepkiler ve durumlara karşı seçimlerimiz bize yepyeni bir hayatın kapısını açar.
Zihin geçmişteki olaylar ve geleceğe dair endişelerle sürekli meşguldür. Şimdiki anda çok fazla kalmaz. Olayları, durumları geçmiş deneyimlerine göre otomatik olarak yargılar, karşılaştırır. Yani olanı olduğu gibi değil, bir nevi kendi yazdığı senaryoyu algılar. Bu durum genelde olumsuz düşünceler ve onların tetiklediği olumsuz ruh hallerine yol açar. Yaşadığı yoğun stres altında bu durum depresyona kadar varan sonuçlar doğurabilir. Sonuç; hayattan keyif almayan, canı hiç bir şey yapmak istemeyen, hayatının her alanında sorunlar yaşayan bir insan olur çıkar.

Mindfulness farkındalık çalışmaları zihne, otomatik pilottan çıkıp gerçekte anı fark etme yetisi kazandırır. Günümüzde inzivaya çekilip, dünyada olan bitenden kendimizi soyutlama imkanına sahip olmadığımız gibi iş yerimizde, evimizde, ülkemizde olan biteni bir anda değiştirme gücüne de sahip değiliz. Mevcut yaşantımızın içerisinde stresli anlarla başa çıkma gücümüzü ve kapasitemizi geliştirdiğimizde ise adım adım içimizdeki güce yeniden kavuşur ve hayatımızın dizginlerini elimize alarak huzur, mutluluk ve doyum dolu bir hayat yaratırız.

Bu eğitimde bir yandan bizi biz yapan duygu-düşünce-davranış kalıplarımızı  yeniden programlarken, diğer yandan hayat boyu kullanabileceğiniz  bilimsel temelli mindfulness , bedensel terapi, detox, meditasyon araçlarıyla tanışacak ve hayatınızı istediğiniz  yönde şekillendireceksiniz.

        EĞİTİM İÇERİĞİ

1-      Bedenin CEO’su Beynimiz

Duygu- Düşünce-Davranış döngüsü

Bedenin Kimyası

Savaş Yada Kaç !

Vizyonunu yarat

2-      Beynini yeniden şekillendir.

Farkındalık nedir?

Farkındalık performansı ve mutluluğu nasıl arttırır.

Bilimsel araştırma:  Mindful Eating

3-      Zihin Ruh Beden Entegrasyonu

Detox ve alkali beslenme

Bodyscan  egzersizi

Bedensel Terapi

4-      Geleceğini yarat

Olumlu zihin diyeti

Görsel imgeleme çalışması

Eğitim hakkında bilgi ve kayıt için;

www.dunyagozvakfi.org


İçeriği Paylaşın