5 Soruda Sağlıklı Yaşam Testi

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut, hazırladığı ‘sağlıklı yaşam testi’ ile hastalıklara karşı nasıl bir yol izlemek gerektiği konusunda önerilerde bulundu.

5 Soruda Sağlıklı Yaşam Testi
1 / 1

1. 5 Soruda Sağlıklı Yaşam Testi

Yaşam tarzımız ne kadar iyi olursa hastalıklara karşı direncimiz o kadar fazla oluyor. Hastalıklarla mücadelede en etkili tedavi şekli hastalığın önlenmesi. Bunun için de yaşam tarzımızı tekrar gözden geçirmemiz gerekiyor.

Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıklarının günlük yaşam tarzından doğrudan etkilendiğini dile getiren Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut, hazırladığı ‘sağlıklı yaşam testi’ ile hastalıklara yakalanmamak içi nasıl bir yol izlemek gerektiği hakkında ipuçları paylaştı.

1-DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIYOR MUSUNUZ?

Sağlıklı yaşamın temel koşullarından biri hareketsizlikten uzak kalmak yani düzenli egzersiz yapmaktır. Prof. Dr. Ahmet Karabulut,“Hareket şart hatta hareket yaşam tarzımızın merkezinde yer almalı. Hareketsiz, durağan bir yaşam süren kişiler yaşa bakmaksızın kalp hastalığından, tansiyona, diyabetten kansere kadar birçok hastalığa daha yatkındır. Sağlıklı yaşam için atacağınız her adım sizi kronik hastalıklardan uzaklaştıracaktır. Günlük hedef en az 5000 adım olmalıdır. Adımlama sayısı 10 binin üzerine çıktığında alınacak fayda artacaktır. Adımlarınız tempolu ise göreceğiniz fayda katlanacaktır. En azından haftada üç gün 45’er dakikalık düzenli, tempolu yürüyüşü yaşantınıza ekleyin” dedi.

2-BESLENME ŞEKLİNİZ NASIL?

Tüm dünyada kabul görmüş en sağlıklı beslenme şekli Akdeniz diyeti. Bu beslenme tarzının temelinde sebze ve kararında zeytinyağı tüketimi ön planda. Karabulut beslenmeyle ilgili, "Et tüketimi ılımlı miktarda yapılmalı, ekmek tercihinde esmer tam tahıllı formlar tercih edilmeli. Atıştırmalıklar için meyve ve taze kuruyemişler tercih edilmeli. Haftada 2 kez fırında ya da buğulama yöntemiyle yapılmış balık tüketimi sizi birçok hastalığa karşı dirençli hale getirecektir" önerisinde bulundu.

3- SİGARA VE ALKOL KULLANIYOR MUSUNUZ? 


Sigara ve alkol bütün dünyada en önde gelen bağımlılık türü. Özellikle tütün ürünleri tüketimi nedeniyle kalpdamar hastalıkları ve kansere yakalanma riskinde ciddi artış olmakta. Fazla miktarda alkol tüketimi ise kronik karaciğer hastalığının en önde gelen sebebi olduğu gibi, alkol kullanımı ile kanser gelişimi arasında da doğrudan bağlantı vardır. Alkol ve tütün ürünlerinden kaçınmak bizi kronik hastalıklara karşı koruyacaktır.

4- GECE YETERİNCE UYUYOR MUSUNUZ? 

Gece uykusu vücudu tamir eder. Uyku vücudun dinlenme fırsatı bulduğu tek zamandır. Uyku sırasında hücre tamirleri yapılır. Vücut kendisini ertesi güne hazırlar. 7 saatlik derin ve kaliteli uyku ile vücut yeni güne dinç başlar. Uykusuzluk ile kalp hastalıkları arasında doğrudan ilişki vardır. Uykusuzluk çeken kişilerde ritim bozukluğu ve kalp krizi riski artmıştır. İdeal uykuya gidiş saati gece 23:00-01:00 arasıdır. Gece uykusu gündüz uykusundan daha kıymetlidir.

5- STRESİ YÖNETEBİLİYOR MUSUNUZ? 

Sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardan biri de stresi kontrol edebilmek. Prof. Dr. Ahmet Karabulut stres yönetimiyle ilgili, “Stres modern çağın hastalığı olarak adlandırılabilir. Herkeste az ya da çok stres vardır. Stres hayatın her safhasında ortaya çıkabilir. Hafif stres motivasyon kaynağı dahi olabilir. Ancak yaşantısında stres yükü orta ya da ağır olan kişilerin kronik hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Uzun süreli stres mutsuzluk ve depresyon demektir. Stres ile etkin mücadele bizi kronik hastalıklardan uzaklaştıracaktır. Stres ile mücadelede farklı yöntemler kullanılabilir. Günlük düzenli meditasyon stresi azaltmada belirgin fayda sağlayabilir. Vücudu dinlendirecek, günlük rutinden uzaklaştıracak küçük tatiller de strese çözüm olabilir. Tüm çabalarınıza karşın aşırı strese kapılıyor, stresi kontrol edemiyorsanız uzman desteği almak yaşam kaliteniz ve sağlıklı yaşam sürdürebilmeniz adına fayda sağlayacaktır” dedi.


Bizi Takip Etİçeriği Paylaşın