Araştırma: Loş Işıkta Uyumak Kalp Hastalığı Ve Diyabet Riskini Artırıyor

Yapılan yeni bir araştırma, çok fazla ışığın uykunuzu bozabileceğini ve kalp hastalığı ve diyabet riskini artırabileceğini ortaya koydu.

Araştırma: Loş Işıkta Uyumak Kalp Hastalığı Ve Diyabet Riskini Artırıyor

Bizi Takip Et


Yeni bir araştırmaya göre, loş ışıkta uyumak uykunun kalitesini bozarak kalp hastalığı ve diyabet riskini artırıyor.

Çalışmada bir uyku laboratuvarı deneyine katılan sağlıklı gençler incelendi.  Bir TV seti gibi sesi kapalıyken loş bir ışıkla sadece bir gece uyumanın bile kan şekerini ve kalp atış hızını yükselttiği belirlendi.

IŞIK UYKUYU BÖLÜYOR

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Okulu'nda Sirkadiyen ve Uyku Tıbbı Merkezi direktörü olan çalışma yazarı Dr. Phyllis Zee, loş ışığın göz kapaklarına girdiğini ve katılımcıların gözleri kapalı uyuduğu gerçeğine rağmen uykuyu böldüğünü dile getirdi.

Kalp atış hızı tipik olarak geceleri düşer ve beyin vücudu onarmak ve gençleştirmekle meşgul olduğu için yavaşlar. Geceleri yüksek bir kalp atış hızının, gelecekteki kalp hastalığı ve erken ölüm için bir risk faktörü olduğu çok sayıda çalışmada gösterilmiştir. Yüksek kan şekeri seviyeleri, vücudun glikozu düzgün bir şekilde kullanmayı bıraktığı ve pankreasın aşırı çalışmaya başladığı ve sonunda bunu yapma yeteneğini kaybedene kadar vücudu aşırı insülin ile doldurduğu bir insülin direnci belirtisidir. Zamanla, insülin direnci sonunda Tip 2 diyabete yol açabilir.

GÖZLERİ KAPALI UYUMAK

Önceki araştırmalar, geceleri yapay ışık ile kilo alımı ve obezite, metabolik fonksiyondaki bozulmalar, insülin salgılanması ve diyabet gelişimi ve kardiyovasküler risk faktörleri arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.

20 GENÇ İNCELENDİ

Işıklarınız açıkken uyumak neden metabolizmanızı etkiler? Bu, diyabet veya obezite prevalansının (toplumda) neden daha yüksek olduğunu açıklayabilir mi? Zee ve ekibi, 20'li yaşlarında 20 sağlıklı insanı aldı ve iki geceyi bir uyku laboratuvarında geçirmelerini sağladı.

İlk gece, "gözleriniz açıkken pek bir şey göremeyeceğiniz" karanlık bir odada geçti. Tüm çalışma katılımcıları, bir dizi nesnel uyku kalitesi ölçümünü izleyen cihazlara bağlandı. Böylece veriler minimum müdahale ile toplanabildi, oda boyunca kıvrılan uzun tüpleri olan ve laboratuvarın araştırmacı tarafına açılan bir delikten bir IV ile uyudular. Kan, uyuyan katılımcılara hiç dokunmadan alındı.

Zee, "Beyin dalgalarını kaydettik ve kişinin hangi uyku evresinde olduğunu anlayabildik. Nefeslerini, kalp atışlarını, EKG'lerini kaydettik ve ayrıca uyurken melatonin seviyelerini ölçmek için onlardan kan aldık" dedi. (Melatonin, vücudun sirkadiyen ritmini veya uyku ve uyanıklık vücut saatini düzenleyen bir hormondur.)

Grubun rastgele bir kısmı, laboratuvarda ikinci bir gece için aynı ışık seviyesini tekrarlarken, başka bir grup, "çok, çok karanlık, bulutlu bir gün veya bir sokaktan gelen sokak ışıklarına kabaca eşdeğer bir parıltıya sahip loş bir tepe lambasıyla uyudu. Artık bu insanlar göz kapakları kapalı uyuyorlardı. Literatürde, ortamdaki ışığın yaklaşık %5 ila %10'unun aslında kapalı kapaktan göze geçeceği tahmin ediliyor, bu yüzden bu gerçekten çok fazla ışık değil. Yine de bu küçük miktardaki ışığın bile, yavaş dalga ve hızlı göz hareketi uykusunda, hücresel yenilenmenin çoğunun meydana geldiği uyku evrelerinde bir eksiklik yarattığı ortaya çıktı.

Ek olarak, kalp hızı daha yüksekti, insülin direnci yükseldi ve sempatik (dövüş ya da kaç) ve parasempatik (dinlen ve rahatla) sinir sistemleri dengesizdi ve bu sağlıklı insanlarda daha yüksek kan basıncıyla bağlantılıydı.

Zee, ışığın vücuttaki melatonin seviyelerini düşürmek için yeterince parlak olmadığını da ekledi. Çalışma, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda Pazartesi günü yayınlandı.

NE YAPALIM?

Zee, çalışmasına ve alandaki mevcut araştırmalarına dayanarak şunları tavsiye etti:

  • Panjurlarınızı ve perdelerinizi kapatın, tüm ışıkları kapatın ve bir uyku maskesi kullanmayı düşünün.
  • Ortamı uykuya hazırlamak için yatmadan en az bir veya iki saat önce ışıklarınızı kısmaya başladığınızdan emin olun.
  • Gerekli olmayan ışık kaynakları için yatak odanızı kontrol edin. Bir gece lambası gerekiyorsa, loş ve zemin seviyesinde tutun, böylece gözünüzün veya yatak seviyenizin hemen yanında olmak yerine daha fazla yansıtılsın.
  • Ayrıca yatak odanızdaki ışığın türünün de farkında olun ve televizyonlar, akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi elektronik cihazlardan yayılanlar gibi mavi spektrumdaki tüm ışıkları yasaklayın.
  • Mavi ışık en uyarıcı ışık türüdür. Güvenlik nedeniyle ışığı yakmanız gerekiyorsa rengi değiştirin. Daha kırmızımsı veya kahverengimsi tonları olan ışıkları seçin.

LED ışıklar, kırmızı ve kahverengimsi tonlar da dahil olmak üzere herhangi bir renkte satın alınabilir.

Kaynak: CNN


İçeriği Paylaşın