Ayşen Erdil`e Ödül

Ayşen Erdil`e Ödül


Bizi Takip Et


Amerikan Hastanesi Odyoloji Şefi Ayşen Erdil, Uluslararası Inner Wheel Kulüpleri’nin verdiği Margarette Golding Ödülü’ne layık görüldü. Topluma ve yaptığı işe bağlılığın göstergesi olan projeler gerçekleştiren kişilere verilen Margarette Golding Ödülü’nü, daha önceki yıllarda Türkiye`den; Türkan Saylan, Dilek Sabancı ve Ayşe Mayda almışlardı. Eylül 2001 yılından bu yana düzenlenen ödül, bu güne kadar 200 kişiye verildi.

101 ülkede 100 binden fazla üyesi olan Inner Wheel Kulübü tarafından verilen Margarette Golding Ödülü,  para karşılığında yapılan işlerde ve özel hayatında gösterdiği cesaret ya da mukavemet için verilmiyor. Kriterleri oldukça yüksek tutulan bu ödülü alacak kişilerin özellikle insanlar adına büyük fedakarlıklar yaptığının belirlenmesi gerekiyor. Ayşen Erdil, Türkiye ve komşu ülkelerde yaptığı gönüllü çalışmalarından dolayı odyologların en büyük meslek kuruluşu olan Amerikan Odyoloji Akademisi tarafından “İnsani Yardım Ödülü”ne de layık görülmüştü. Erdil, Amerikan Odyoloji Akedemisi’nin bu ödüle layık gördüğü ilk Türk Odyoloğu olma özelliğini taşıyor.

Erdil, Türkiye ve komşu ülkelerinin kırsal bölgelerindeki sağlık gereksinimlerini karşılamak, insan ve çevresinin sağlığını korumak, iyileştirmek, bu konuda eğitim vermek amacıyla 1999 yılında Symbiosis Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Derneği’ni kurdu. Erdil, uzman doktor, hemşire, sağlık personeli, eğitimci ve çevrecilerden oluşan gönüllü ekiplerle; Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan,  Afganistan ve Kosova’da kırsal kesimlerde eksikliği görülen sağlık hizmetlerinin ve eğitiminin ulaşmasını örgütledi. Symbiosis Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Derneği’nin çalışmaya başlamasından bir süre sonra da Erdil, grubun yeni bir hizmeti olarak odyoloji uygulamalarını başlattı. İşitme sağlığını hedefleyen bu uygulamayı, bu hizmete erişme olanağı olmayan köylere ve köy okullarına ulaştırdı. Sürekli olarak gereksinim duyulan yeni çalışma alanlarına giren Erdil, 5 yıl önce de Symbiosis ekiplerinin hizmet verdiği bölgelerde yenidoğan işitme taraması çalışmalarını başlattı.

Ayşen Erdil 2008 yılında, zihinsel engelli gençlere ve erişkinlere çeşitli spor dallarında eğitim ve yarışma olanağı sağlayan Özel Olimpiyatlar kapsamındaki Sağlam Atlet pogramı içinde yer alan İşitmenin Ölçülmesi Programı’nın Türkiye Koordinatörlüğünü üstlendi. Halen bu görevi de ekibiyle birlikte gönüllü olarak yürütüyor.

Symbiosis-Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Derneği üyelerinin yeni projeleri “Sağlıktan Barışa” için ön çalışmaları yaptığını belirten Erdil, bu projenin yakında duyurulacağını belirtti.


İçeriği Paylaşın