Bayramda Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır? Uzmanından İpuçları

Pandemi döneminde alınan kiloları vermek ya da kilo kontrolünü sağlamak için bayram tatili dönemini bir fırsata çevirmenin mümkün olabileceğini söyleyen  Uzm. Dyt ve Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, sağlıklı beslenmek isteyenler için önemli ipuçları verdi.

Bayramda Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır? Uzmanından İpuçları

Bizi Takip Et


Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Uzm. Dyt ve Uzm. Klinik Psikolog Merve Öz, pandemi döneminde alınan kiloları vermek ya da Kurban Bayramı'nda kilo kontrolünü sağlamak isteyenler için dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı…

KAVURMA VE CİĞERİ KAHVALTI YERİNE DİĞER ÖĞÜNLERDE TÜKETİN…

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Uzm. Dyt. Merve Öz, Kurban Bayramı'nda sabah kahvaltıda kavurma tüketmenin bir gelenek olmakla birlikte çok sağlıklı olmadığını dile getirdi. Bunun yerine doyurucu ve hafif bir kahvaltıyla güne başlamak gerektiğini hatırlatan Öz, , “Kahvaltıda yumurta, peynir zeytin, bol yeşillik, domates, salatalık, avokado gibi hafif yiyecekler tercih edilebilir. Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş gıdalardan ve börek, poğaça, reçel gibi basit karbonhidratlardan da uzak durmak gerekir” dedi.

PORSİYON KONTROLÜNE DİKKAT EDİN

Özellikle tatil dönemlerinde ve kalabalık sofralarda bir araya gelindiğinde uzun süren yemek sofralarının da keyifli olduğu kadar kilo aldırma açısından tehlikeli olabildiğini söyleyen Uzm. Dyt. Merve Öz şöyle konuştu: 

“Uzun süren sofralarda porsiyon kontrolü de yapılmazsa bir süre sonra sohbetle birlikte ne yenildiğinin de farkında olunmayabiniliyor. Bu durumu önlemek için öncelikle, yiyeceğiniz yemek miktarını önceden belirleyip belirlediğiniz miktar kadarını tabağınıza alın. Ayrıca mümkün olduğunda yavaş yemeye çalışın ve yiyecekleri çok çiğneyin. Beynimize doyma sinyali 20 dakika sonra gittiğinden bu süreyi tamamlamak için; yemekte sohbet edin, sık sık kaşık çatalı elinizden bırakın, yemek yerken bıçak kullanın, çatalı kaşık gibi kullanıp çok doldurmayın.” 

ETİN YANINDA MUTLAKA SALATA TÜKETİN

Sıcakların etkisinin çok daha arttığı bu günlerde, aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerin genel sağlık açısından da zararlı olabileceğine işaret eden Uzm. Dyt. Merve Öz, “Yemeklerinizi fırında, haşlama ve ızgara olarak tercih ediniz. Aşırı yağlı, çok tuzlu, hamurlu ve dolayısıyla kalori açısından yoğun yiyecekler yerine lif oranı yüksek sebze ve bakliyat tüketin. Sofranızı; börek, tatlı, dolma gibi yüksek karbonhidratlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durun tutun. Ve eti mutlaka salatayla birlikte tüketin” dedi.

ÇAY VE KAHVEDEN SONRA MUTLAKA SU İÇİN 

Su tüketiminin kilo vermek ve kilo kontrolünü sağlamak için olmazsa olmazların başında geldiğini söyleyen Uzm. Dyt. Merve Öz, “Terlemeyle birlikte sıvı ihtiyacı artacağı için mutlaka yeterli miktarda su tüketmeye çalışın. Unutmayın susamak artan su ihtiyacını gösteren bir alarmdır. Bu yüzdün su içmek için susamayı beklemeyin. Ayrıca yemeklerden önce, kahve ve çay gibi içeceklerden sonra da su tüketmeye çalışın” diye konuştu. 

YÜRÜYÜN, YÜZÜN…

Egzersizin harcanan kaloriyi artırması sebebiyle kilo vermenin de kolaylaşacağını hatırlatan Dyt. Merve Öz, “Kilo verme ya da kilo alma, aldığınız kalori ile harcadığınız kalori arasındaki dengesizlikten olur. Harcadığınız kalori, aldığınız kaloriden fazla ise kilo verirsiniz. Aldığınız kalori fazla, harcadığınız azsa da kilo alırsınız. Bu nedenle tatili fırsata çevirmeye çalışın ve mümkün olduğunca çok hareket edin.  Yürümek için herhangi bir engeliniz yoksa günde en az 30 dakika yürümeye çalışın ya da imkânınız varsa yüzün” dedi. 


İçeriği Paylaşın