Biyoyüzyılın Merkezindeki Şirketlerden Amgen Kadınların İşgücüne Katılımını Teşvik Ediyor

Biyoyüzyılın Merkezindeki Şirketlerden Amgen Kadınların İşgücüne Katılımını Teşvik Ediyor

Biyoyüzyılın Merkezindeki Şirketlerden Amgen Kadınların İşgücüne Katılımını Teşvik Ediyor

Bizi Takip Et


“Öncü bilim, hayati ilaçlar” felsefesi faaliyet gösteren Amgen’ın insan kaynakları politikasının temelinde “ Her iş ve her çalışan önemlidir” bakış açısı yatıyor. Şirketlerin insan hakları ve çeşitlilik zeminine dayanan politikalarla ileriye gideceğine inanan çalışanlarına; katılım, saygı, bireysel sorumluluk ve değer çeşitliliğini teşvik eden bir ortam sunuyor.  Kadın istihdamına katkıda bulunan politikalarla kadınların işgücüne katılımını teşvik eden Amgen’da Araştırma ve Geliştirme departmanında çalışan kadın oranı yüzde 54 iken, yönetim ekibinde bu oran yüzde 70’lere kadar yükseliyor.

Dünyanın lider biyoteknoloji şirketlerinden Amgen’ın hikayesi 1980’li yıllarda Kaliforniya’da biyoteknolojinin vaat ettiklerine inanan bir avuç bilim insanı ile başlıyor. O günden bu yana, yeniliğe olan bağlılığı ile biyoteknolojide engin bir deneyim kazanan şirket, 2010 yılında girdiği Türkiye’de sağlık sektörüne katkıda bulunmaya devam ediyor. Amgen Türkiye ve Mustafa Nevzat İlaçları’nın yeni yüzü Gensenta; biri Yenibosna, diğeri Şekerpınar’da bulunan 2 fabrikası ve 1100 çalışanı ile bilim odaklı çalışmalarına ilk günkü heyecanla devam ediyor.Biyoyüzyılın merkezindeki şirketlerinden biri olarak, hastalara mümkün olan en yüksek kalitede ürünler sunabilmek adına çalışmalarını her zaman bir adım öteye taşıyor. Kadınların her alanda yarattığı katma değeri artırmaya önem veriyor ve kadınların aktif rol aldığı şirketlerde verimliliğin ve kârlılığın arttığı bilinci ile hareket ediyor. Kadın istihdamına katkıda bulunacak politikalarla kadınların işgücüne katılımını teşvik eden Amgen’de kadın çalışan oranı Araştırma ve Geliştirme’de yüzde 54 iken, yönetim ekibinde bu oran yüzde 70’lere kadar yükseliyor. Araştırma ve Geliştirmeye gönül veren kadınlar şunları söylüyor:

“ÇEŞİTLİLİĞE OLAN BAĞLILIĞIMIZ ŞİRKETİMİZİN HER ALANINA YANSIYOR”

Dr. Bilgen Dölek (Amgen Gensenta AR-GE ve Kurumsal İlişkiler Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi)

“Başarımızın sürekliliğini sağlamak için, tüm ekip üyelerinin birbirlerinin yeteneklerini ve geçmişlerini benimsediği ve kullandığı, kapsayıcı, yüksek performanslı bir kültürü desteklemeye ve sürdürmeye kendimizi adıyoruz. Çeşitliliğe olan bağlılığımız değerlerimizde ifade ediliyor ve şirketimizin her alanına yansıyor. Şirketimizdeki ‘Çeşitlilik ve Kapsayıcılık’ üzerine kurulu olan çalışma anlayışı çerçevesinde, tüm farklılıklardan bağımsız olarak çalışanların kendilerini değerli hissettikleri ve potansiyellerine katkıda bulunabileceklerini düşündükleri sıcak ve üretken bir ortam yaratmak tüm çalışanların sorumluluğudur.

Biyoloji ve teknolojinin ikiz devrimini yaşadığımız bu günlerde şirketimiz gibi kırk yılı aşkın süredir biyoteknoloji alanında çalışmak, dünyanın her yerindeki hastaların sağlığına kavuşmalarına katkıda bulunmak, çok değerli bir mesleki haz. İş hayatında kadınlar titizlikleri, duyarlı ve sabırlı doğal yapıları, stratejik düşünme, empati kurma ve problem çözme yetenekleri ile öne çıkıyor. Bu yetenekler şirketimiz için çok değerli. Hem kendimize hem de şirketimize kattıklarımız ile kadının iş dünyasındaki yerini sağlamlaştırıyor, böylece gelecek nesillerin kadının temsil gücünü arttırmalarına zemin hazırlıyoruz. Kendi kendine yeten bir ülke olmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu nedenle dışarıya bağımlı olmadan, hastaların ilaca erişebilmeleri için Türkiye vizyonuna uygun olarak yerli ilaç geliştirmek için çalışıyoruz. Başladığımız her projede sadece şirketimize değil ülkemize de değer kattığımızın farkındayız. Bu his bize güç veriyor ve başarıya ulaşmak için elimizden geleni yapmamızı sağlıyor.”

“GELECEĞİN BİLİM İNSANI ADAYLARINA İLHAM OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Zehra Mantin  (Amgen ve Gensenta AR-GE Müdürü -Yüksek Mühendis)

“Yeni nesil projeler ile geleceğin bilim insanı olmaya aday öğrencilere ilham kaynağı olmayı hedeflemekte, sağlık mesleği mensuplarının bilimsel gelişimine katkı sağlayacak önemli projelere imza atmaktayız. Tüm bu aktiviteler ile hem sağlık hem de ilaç araştırmalarının daha ileriye gitmesi için iş birliği ve yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Başta TÜBİTAK 2244 projesi olmak üzere doktora öğrencilerinin yenilikçi çalışmalarını desteklemekten ve istihdam yaratmaktan heyecan duyuyoruz. Üniversitelerde kredili ders olarak, ilaç geliştirmeden hastaya erişimine kadar geçen mucizevi yolculuğu öğrencilere aktarıyoruz. ‘Amgen Biyoteknoloji Deneyimi’ adı altında ortaöğretim okullarına öğretmen mesleki gelişim programı kapsamında, laboratuvar ortamında protein üretmek gibi heyecan verici deneyimler yaşatmayı hedefliyoruz”

“POZİTİF FARK YARATMAK VE HASTALARIMIZA ÇARE OLMAK İLAÇ YAPMANIN ÖTESİNE GEÇİYOR”

Tuba Bolat (Amgen Gensenta AR-GE Takım Lideri -Yüksek Kimyager)

“Herkesin daha iyi bir yaşam hak ettiğine olan inançla hastaların ihtiyaçlarını dinlemekte ve bu amaçla yeni ürünler geliştirerek onlara yardım etmekteyiz. Bugüne kadar yaşadığımız tecrübeler, insan sağlığına katkıda bulunmanın nasıl kutsal bir görev olduğunu ve uygun tedaviden sonra hastaların iyileştiğini gördüğümüzde ise gösterdiğimiz çabanın her şeye değdiğini kanıtlıyor. Dünyada pozitif bir fark yaratmak Amgen ve Gensenta’da yaptığımız her şeyin kalbinde yer alıyor.


İçeriği Paylaşın