Türkiye’nin Astım ve KOAH Raporu

Türkiye’nin Astım ve KOAH Raporu

Türkiye’nin Astım ve KOAH Raporu

Bizi Takip Et


Abdi İbrahim’in katkılarıyla, 60 ilde 2 bin yeni tanı alan Astım ve KOAH hastası üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde açıklandı. Astımın 40’lı yaşlarda kadınlarda, KOAH’ın ise 50 yaş üzeri erkeklerde sıklıkla görüldüğü açıklanan raporda, hastaların çocukluklarında tütün ürünlerine pasif maruziyete kalmış olma öyküleri dikkat çekici bulundu.

Türkiye genelinde 100’den fazla merkezde, 120’nin üzerinde doktor tarafından yürütülen ve 2 bine yakın hastanın incelendiği rapor, astım hastalığının kadınlarda, KOAH hastalığının ise erkeklerde daha çok rastlandığını ortaya koyuyor. Raporun açıklandığı toplantıda astım ve KOAH hastalıklarının görülmesinde genetiğin yanı sıra çevresel etkenlerin de çok önemli olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Zeynep Mısırlıgil: “Türkiye’de Ankara’dan İzmir’e Adana’dan Trabzon’a kadar uzanan 11 bölgede büyük bir ekiple birlikte gerçekleştirdiğimiz araştırmada, yeni tanılı astım hastalarının 30 ila 39 yaşları arasında, yeni tanılı KOAH hastalarının da sıklıkla 50-60 yaş arasında daha sık saptanmasında çevresel etkenlerin önemli olduğuna dikkat çekti.”

ASTIM VE KOAH’IN ORTAK TETİKLEYİCİSİ HAVA KİRLİLİĞİ

Yapılan çalışmalarda çıkan sonuçlar 50 ila 59 yaşları arasındaki erkeklerde daha sık görülen KOAH hastalığında tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının en önemli etkenlerden biri olduğunu ortaya koyuyor. İlerleyen yaşlarda astım hastalığının etkisinin azalmasına karşın KOAH hastalığının arttığı görülürken her iki hastalık da ortak belirtiler veriyor. Araştırmalarda elde edilen veriler nefes darlığı ve öksürük belirtileriyle kendini hissettiren, astım ve KOAH hastalıklarını tetikleyen ortak etkenin hava kirliliği olduğunu gösteriyor.

TÜTÜN ÜRÜNLERİNE PASİF MARUZİYET

Astım hastalarında sıklıkla üst solunum yolu hastalıkları, KOAH hastalarında da hipertansiyon daha sık eşlik ediyor. Özellikle çocuk yaşlardan itibaren pasif içici olanların hastalığa yakalanma oranları ise astımda yüzde 57, KOAH’ta yüzde 65 seviyesinde bulundu. Gerçek yaşam verileri açısından bir değerlendirme olan bu çalışmada önemli bir nokta da her iki hastalıkta da başlanan tedavinin ardından hastaların bir yıllık izlemlerinde kontrol vizitlerini aksattıkları saptandı. Hastalarımıza ilaçlarını aksatmamaları veya aşırı doz ilaç kullanmamaları adına doktor kontrolünde tedavilerini sürdürmelerini öneriyoruz.

ASTIM HASTALARININ YÜZDE 33’Ü, KOAH HASTALARININ YÜZDE 23’Ü OBEZİTE HASTASI

Türkiye’nin farklı illerinde 2 bine yakın astım ve KOAH hastası üzerinde yapılan araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri de her iki hastalığı taşıyan kişilerdeki obezite oranı. Bu sonuca dikkat çeken Prof. Dr. Zeynep Mısırlıgil: “Hastalarımızın dörtde birinden fazlasında obezite görülmüş olması dikkat çekiciydi. Yeni tanı alan hastalarda saptanan bu obezitenin tedavi ile alakası olmadığını ve düzgün ilaçlarını kullanan hastalarda aksine kilo artışına rastlanmadığını belirtti.

NEFES DARLIĞI ŞİKAYETİ İLK SIRADA

Astım ve KOAH teşhisi konulan kişilerin nefes darlığı şikâyetiyle başvurduğunu söyleyen Mısırlıgil: “Astım ve KOAH hastalarında nefes darlığı ilk sırada yer alırken, sonra öksürük şikâyeti sık görülen belirti olarak karşımıza çıkıyor. Bu yakınmaları olan hastalar, çocuk yaşlarda özellikle sigara dumanına maruz kalmışlarsa veya tütün ürünleri tüketiyorlarsa doktora giderek kontrollerini yaptırmalarını öneriyoruz. Erken teşhis edilen bu tür hastalıklarda erken ve düzenli tedavi uygulandığında hastalık tamamen ortadan kalkmasa da ilerlemesi önlenebilir ve yaşam kalitelerinde önemli bir artış olur ” dedi.

TÜRKİYE’DE BU KAPSAMDA YAPILAN İLK ARAŞTIRMA

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü’nde açıklanan raporla son dönemlerin en önemli hastalıklarından astım ve KOAH’a dikkat çekmeyi amaçladıklarını dile getiren Abdi İbrahim Medikal Direktörü Dr. Murat Yaycı: “Abdi İbrahim olarak dokunduğumuz hayatları iyileştirmek misyonumuzdan hareketle Türkiye’nin astım-KOAH haritasını çıkaran ekiple birlikte çalışmalara katıldık. Hastalığın yeni tedavi yaklaşımlarının yanı sıra farkındalık yaratmak için büyük bir ekiple Türkiye genelinde geniş kapsamlı bir çalışmaya imza attık. Mevcut çalışmalara olan desteğimizin yanı sıra yapılacak yeni araştırmaların büyük önem taşıdığının bilincindeyiz” dedi.


İçeriği Paylaşın