DEVA, Astım Ve KOAH İlaçları Üretimi İçin Fabrika Açtı

DEVA, Astım Ve KOAH İlaçları Üretimi İçin Fabrika Açtı

DEVA, Astım Ve KOAH İlaçları Üretimi İçin Fabrika Açtı

Bizi Takip Et


Türkiye’deki ilaç üreticilerinden biri olan DEVA’nın yeni inhaler ilaç üretim tesisi, Çerkezköy’de kapılarını açtı. 1700 metrekare büyüklüğündeki tesis, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Milletvekili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, AK Parti İstanbul Milletvekili Ecz. Mehmet Domaç, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri ve DEVA Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Philipp Haas’ın katıldığı bir törenle hizmete açıldı.

Yılda yaklaşık 500 milyon kutu ilaç üretim kapasitesine sahip DEVA, yeni tamamlanan İnhaler İlaç Üretim Tesisleri’nde üreteceği ilaçlarla devletin sağlık bütçesine katkı sağlamayı hedefliyor. DEVA’nın yeni tesisi, Türk ilaç sektörünün yabancı ilaçlara bağımlılığından kurtulması noktasında bir adım olacak.

15 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Toplam maliyeti yaklaşık 15 milyon TL olan, astım ve KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) hastalıklarının tedavisinde kullanılacak ürünlerin üretileceği tesis, 4 ayda hazır hale getirildi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre KOAH’ın Türkiye’de üst sıralarda yer alan ölüm sebeplerinden biri olduğu göz önünde tutulursa, böyle tehlikeli bir hastalık için Türkiye’de ilaç üretilmesi, ilaçlara daha kolay ulaşma imkânı yaratarak hastalar için hayati bir rol oynayacak.

1700 METREKARELİK KAPALI ALAN

1700 metrekare kapalı alana sahip ve en son teknolojiyle tasarlanan tesis, hem kendi başına tam bir uzmanlık alanı olan inhalasyon preparatlarının üretilmesine imkân sağlayacak hem de gelecek yıllarda ülkemizin bu alandaki ihtiyaçlarını yerli üretimle karşılayacak. İnhaler İlaç Üretim Tesisi’nin hizmete girmesiyle DEVA’nın “Çerkezköy -1 Yerleşkesi” olarak adlandırdığı 52 bin metrekare arazi üzerine kurulu mevcut 32 bin metrekarelik kapalı alandaki tesislerine 1700 metrekare daha kapalı alan eklendi.

YILDA 2 MİLYON VİAL, 180 MİLYON TOZ KAPSÜL

Tesisle ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

“Yeni tesiste tek vardiyada yılda 2 milyon aerosol vial, 180 milyon kuru toz kapsül   ve  23 milyon BFS vial  üretilecek. Böylece söz konusu kapasitesiyle DEVA Çerkezköy İnhaler İlaç Üretim Tesisi, Türkiye’de tüm inhaler ürün çeşitlerini barındıran en büyük tesis konumuna yükselecek.

DEVA; İnhaler İlaç Üretim Tesisleri’nin hizmete girmesiyle, ülkemizdeki jenerik ürünlerin kapasitesinin artmasını ve jenerik ürünlerin uluslararası pazarlara açılmasını sağlayarak yerel üretimin artmasına katkı sağlayacak. Geçen yıl 10 yeni ilaç pazara sunan DEVA, AR-GE yatırımları için yaklaşık 30 milyon TL; üretim tesisleri için ise yaklaşık 35 milyon TL olmak üzere toplam 65 milyon TL yatırım yaptı.”

40 ÜLKEYLE RUHSATLANDIRMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

DEVA, inhaler ürünlerde başta Afrika olmak üzere, Uzak Doğu, Balkanlar ve Orta Doğu ülkelerini kapsayan yaklaşık 15 ülkeyle;  solid onkolitik ürünler içinse ABD, Yeni Zelanda ve Avrupa, Afrika ve Balkan ülkeleri yoğunlukta olmak üzere 20 ülkeyle ruhsatlandırma çalışmaları başlattı.

İnhaler ürünlerin Avrupa ve ABD pazarına başvuruları için çalışmalar halen devam ediyor. DEVA’nın Avrupa Birliği GMP belgeli tesislerinde üretilen ilaçlar bugün dünyanın 18 ülkesine ihraç ediliyor ve 40’ın üzerinde ülkede ruhsatlandırma faaliyetleri devam ediyor.

“CARİ AÇIĞIN DENGELEMESİNDE ROL OYNAYACAĞIZ”

Açılış töreninde konuşan DEVA Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Philipp Haas, Türkiye’de iş dünyası ve sanayii destekleyen bir ortam ve ekonomi oluşturduğu için hükümete, Sağlık Bakanlığı’na ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na teşekkür etti. Haas yeni tesislerinin yalnızca Türkiye’de değil, Avrupa ve Amerika’daki ruhsatlandırma koşullarını sağlayacak modernlikte tasarlandığını belirtti.

Haas, “Türkiye’de üretilemediği için ithal edilmek zorunda kalınan ilaçlar için devletin kasasından her yıl milyonlarca dolar döviz çıkıyor. DEVA olarak faaliyete geçecek yeni tesisimizde astım ve KOAH hastalıklarının tedavisinde kullanılacak ürünler üreteceğiz. Böylece ilaç sektörü olarak ithalatın azalmasına katkı sağlayarak cari açığın dengelenmesinde rol oynamış olacağız” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZ İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”

Törende konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Ecz. Mehmet Domaç, Türkiye’nin dünyada ilaç üretebilen 36 ülkeden biri olduğunu belirterek bu alanda yapılacak yatırımların ülkemiz için hayati önemde olduğunu vurguladı. Domaç, Deva Holding Yönetim Kurulu Başkanı Philipp Haas’ın Deva’yı satın alarak Türk ilaç sektörüne ciddi yatırımlarda bulunduğunu belirterek “Ne yapılırsa bu ülke içindir. Bu yatırımla Türkiye kendi ilacını bulma imkanına kavuşacaktır.

Bu alandaki her yatırım insanlığa ve yaşam kalitesine yatırımdır. Sanayici ve üretici olarak yaptığınız yatırımların karşılığını alırsınız. İnhaler alanı, dünyada giderek yaygınlaşan bir hastalığa yapılan yatırım alanıdır. Solunum hastalıklarına çare bulmak adına yapılan bir yatırım olduğundan önemi diğer yatırımlara kıyasla çok daha fazladır. Biyoteknoloji alanına yatırım yapmak için nanoteknolojiye de ihtiyaç var. Haas’tan oraya da yatırım yapmasını bekliyoruz. Bu yatırımlar devam ettikçe Deva çalışanlarının her zaman yanında olacağız” dedi.


İçeriği Paylaşın