Diyet Ve Egzersiz İle Sağlıklarına Kavuştular

Diyet Ve Egzersiz İle Sağlıklarına Kavuştular

Diyet Ve Egzersiz İle Sağlıklarına Kavuştular

Bizi Takip Et


Van’da yaşanan deprem faciasından kurtulan Namık Kemal Kahraman, depremden sonra yaşadığı depresyon nedeniyle aldığı kilolara savaş açtı.

Yıllardır sürdürdüğü spor hayatını bıraktıktan sonra hızla kilo almaya başlayan Kadir Pehlivan da sağlıklı bir yaşam için zayıflamaya karar verdi.

Esra Kazancıbaşı Öztekin’in hazırlayıp sunduğu A Haber’in sağlık programı Medikal’in, “Obetizeye Karşı Özel Yayı”nına konuk olan Namık Kemal Kahraman ve Kadir Pehlivan zayıflama hikâyelerini anlattılar.

NAMIK KEMAL KAHRAMAN:PORSİYONLARI KÜÇÜLTTÜM

. Van depreminden sonra depresyona girerek hızla kilo aldınız. Bu kilolardan kurtulmaya nasıl karar verdiniz?
Namık Kemal Kahraman: Ben eskiden normal kiloda olan bir kişiydim. Yaşamış olduğum Erciş depremi sonrasında kilo almaya başladım. O süreçte bana aort anevrizması teşhisi konuldu ve ameliyat içinde kilo vermem önerildi.

Farklı yollar deneyerek kilo vermeye çalıştım; fakat başarılı olamadım. İstanbul’da gittiğim kalp doktoru da benden kilo vermemi istedi. Bir gün gece yarısı ellerimde uyuşma başladı ve acil servise gittim. Acildeki doktor beni beyin cerrahına yönlendirdi.

Beyin cerrahı bende herhangi bir sıkıntı olmadığını fakat kilolardan dolayı beyin damarlarımda incelme meydana geldiğini ve kilo vermediğim sürece bu sorunun aşılamayacağını söyledi. Bunlar benim kilo vermemde etken rol oynadı.

Hastanenin obezite kliniğine başvurdum, gerekli tahliller yapıldı. Klinikte çalışan sağlık personelinin dostça ve candan davranışları beni  kilo vermeye ikna etti. Kilo vermemde bana en çok destek olanlar, eşim ve kızımdır. Bu olumlu çevre sonucunda 3,5 ay içinde 20 kilo verdim.

“DİYET LİSTEME UYDUĞUM İÇİN AÇ KALMADIM”
. Hangi yöntem ile kilo verdiniz?
Namık Kemal Kahraman: Doktorumun ve diyetisyenimin vermiş odluğu diyet listesine harfi harfine uydum. Daha önceleri bir dilim ekmekte, bir elmada ne kadar kalori var bilmiyordum. Ben kalp rahatsızlığımdan dolayı sporda yapamadım; sadece yürümemi söylediler.

Hem kalp hem de kilolarımdan dolayı çok dikkat etmem gerekiyordu. Bu yüzden de diyetisyenin vermiş olduğu listeye harfi harfine uyarak, günde 6 öğün ölçülü yemek yemeye başladım. Her türlü yiyeceği tükettim; fakat porsiyonları küçük olmak kaydıyla. Kilo verme sürecimde diyet listeme uyduğum için zorluk çekmedim ve aç kalmadım. Kilo verdikçe huzurlu ve sağlıklı bir yaşama kavuştuğum için seviniyordum.

. Verdiğiniz kilolar sonucu hayatınız nasıl değişti?
Namık Kemal Kahraman: Geceleri çok rahat uyku uyuyorum artık. Eskiden yani kiloluyken sabahları yataktan yorgun kalkıyordum, zayıfladıktan sonra rahat bir uyku uyuduğum için sabahları da zinde kalkmaya başladım.

Diyete girmeden önce yapılan kan testinde B12 vitamini sıfır çıktı. Bu da beni, agresif ve unutkan yapıyormuş. İnsanlar bilinçsizce diyete girmesinler. Her gün aktivite yapsınlar, yürüsünler. Ben önceden arabadan inip yürümek istemezdim, halim de olmazdı. Kilo verdikten sonra daha rahat ve isteyerek yürümeye başladım. Mutlaka doktorların gözetiminde sağlıklı bir şekilde kilo verilmeli.

KADİR PEHLİVAN: SPOR VE DİYET YAPARAK KİLO VERDİM

.  Sporu bırakınca mı kilo almaya başladınız?
Kadir Pehlivan: Pehlivan bir aileden gelmeme ve ağırlık sporuyla ilgilenmeme rağmen daima kilomu muhafaza ettim. Yapmış olduğum sporlarla beraber kaslarım gelişti ve vücut ağırlığım arttı. 86 kilodayken uzun mesafe yüzücülüğü yapıyordum. 2004 senesinde sedanter yaşama geçtim ve sporu bıraktım.

Sporu bırakmamda ailevi nedenler etkili olmadı tamamen psikolojik. Spor yaptığım dönemlerde daha fazla kalori yaktığım için yüksek kalorili yiyecekleri tüketebiliyordum.

Sporu bırakınca ve yemek tarzımı da değiştirmeyince 3 sene gibi kısa bir zamanda 133 kiloya çıktım. Bursa’daki doktor arkadaşlarımın ısrarı üzerine sağlık kontrolünden geçtim. Yapılan tahliller sonucu enfarktüs geçirdiğim saptandı ve beni Çapa’ya yönlendirdiler. Yeni yapılan tahliller sonucu, kalp krizi riskim olduğu tespit edildi ve hocalar anjiyo yapmaya karar verdi.

Evde kendi kendime bu kilo problemini yenmeye karar verdim. Bunu da ancak spor ve aktiviteyle başarabilirdim. Bu şekilde yemek programımı düzenledim ve diyete başladım. 2010 yılının mart ayında sedanter hayatı bırakıp, egzersizi kademeli olarak tekrar hayatıma soktum.

. Zayıflamak için sporun yanında nasıl bir beslenme programı uyguladınız?
Kadir Pehlivan: Öncelikle herkese kilo verme döneminde diyetisyenden yardım almalarını öneriyorum. Üç beyazdan kaçınmak çok önemli; beyaz un, şeker ve tuz. Bu yiyeceklerin içine günümüzde kimyasal maddeler de eklendiği için zararları çok daha büyük oluyor.

Diyet yaparken sebzeye çok önem verdim. Özellikle elle koparılabilinen sebzeleri bıçakla kesmedim. Spor ve aktivite olmadan tek başına diyet yapmanın insanı zayıflatabileceğine inanmıyorum. Ben her ikisini de yaptığım için sağlıklı bir şekilde kilo verdim.

. Kilo verdikten sonra hayatınızda neler değişti?
Kadir Pehlivan: Kilolu olduğum dönemlerde kendimi çok yaşlı hissediyordum. Şu an 63 yaşındayım ve fazla kilolarımdan da kurtuldum, bu yüzden de kendimi daha genç hissediyorum. Kilolu olduğum dönemlerde bende; uyku apnesi, yüksek tansiyon, kolestrol ve kalp rahatsızlığı vardı. İki kar merdiven çıksam nefes alamıyordum. Şu anda 25 katlı bir binayı koşmadan normal yürüme hızında, duraksamadan çıkarım.


İçeriği Paylaşın