Dünya Osteoporoz Günü’ne Özel Farkındalık Filmi “ Kırılmak İstemiyorum”

Dünya Osteoporoz Günü’ne Özel Farkındalık Filmi “ Kırılmak İstemiyorum”

Dünya Osteoporoz Günü’ne Özel Farkındalık Filmi “ Kırılmak İstemiyorum”

Bizi Takip Et


Lilly İlaç, kemik erimesi olarak bilinen osteoporoza karşı farkındalığı artırmak için Dünya Osteoporoz Günü’ne özel bir film hazırladı. “Kırılmak İstemiyorum” adını taşıyan filmde hastalıkla ilgili önemli bilgiler paylaşılarak osteoporozun yaşlılığın doğal sonucu olmadığı; önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olduğu mesajının altı çizildi.

İnsanların daha uzun, daha sağlıklı ve daha aktif yaşamaları için sınıfının en iyisi ve öncü ürünleri geliştirmeyi kendine ilke edinen, dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden Lilly, dünyada yaygın şekilde görülen metabolik kemik hastalığı olan osteoporoza karşı farkındalığı artırmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Osteoporoz hakkında farkındalığı artırmak üzere hazırlanan “Kırılmak İstemiyorum” filmi, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü’nde Lilly çalışanlarının katıldığı etkinlikte tanıtıldı. Lilly ve Türkiye Osteoporoz Derneği’nin web sitelerinden ve çeşitli sosyal medya kanalları üzerinden izlenebilecek olan film, sosyal medya içerikleriyle de desteklenecek.

Lilly İlaç Medikal Direktörü Dr. Levent Alev, kemik erimesi olarak da bilinen osteoporozun tüm dünyada 200 milyondan fazla kişiyi etkilediğini ve 2002 yılından bu yana Lilly olarak osteoporoz hastalarına daha iyi bir yaşam sunmak için çalıştıklarını belirtti. Dr. Alev sözlerine şöyle devam etti: “Önemli bir halk sağlığı sorunu olan osteoporozun hastalar üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılması ve daha iyi tedavi edilebilmesi için klinik araştırma çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bunun yanı sıra, her hastalıkta olduğu gibi osteoporozda da erken teşhis ve tedavi büyük önem taşıyor. Lilly olarak osteoporoza karşı farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalarımızı da aynı hızla sürdürüyoruz.” Dr. Alev, “Kırılmak İstemiyorum” filminin, bu çalışmaların önemli bir parçası olduğunu ve bu film aracılığıyla hastalığa karşı bilinç düzeyinin arttırılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Dr. Alev; ‘Osteoporoz nedeniyle oluşan kemik kaybı kırık yaşanana kadar fark edilemeyebilir., Bu sessiz hastalık sonucu oluşan kırıklar şiddetli ağrıya neden olur, bağımsız yaşamın sınırlanması ve kalıcı sakatlıklarla sonuçlanabilir. Bu durum kemik sağlığına uygun bir yaşam biçiminin desteklenmesi ve medikal tedavi ile önlenebilir’ dedi.

Dünya Osteoporoz Günü kapsamında, bu sessiz hastalığa ve özellikle omurga kırıklarına dikkat çekmek amacıyla Lilly Global’in organize ettiği ve Prof.Dr. Eugene McCloskey’in konuşmacı olarak katıldığı online toplantı ile 200 hekime ulaştıklarını belirten Dr. Alev, yine bu kapsamda, hasta ve hasta yakınlarının osteoporoz farkındalığını artırmak amacıyla Ankara’da özel bir tıp merkezi işbirliği ile 20 Ekim’de osteoporoz bilinçlendirme toplantısı düzenlediklerini de sözlerine ekledi.

Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı ise osteoporozun dünyada en yaygın görülen iskelet sistemi hastalığı olduğuna ve bu hastalığa bağlı kemik kırıklarının giderek önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğine dikkati çekti. Prof. Kirazlı, “Dünya Osteoporoz Vakfı verileri her 3 saniyede bir osteoporoza bağlı kırık oluştuğunu gösteriyor. Osteoporoz nedeniyle oluşmuş kırıklar, tüm hastaların yaşam kalitelerini büyük ölçüde etkiler ve ayrıca mortalite oranlarında da önemli artışlara neden olur” dedi. Kirazlı, kemiklerin gelişmesinde ve korunmasında beslenmenin çok önemli bir rolü olduğunu, sağlıklı beslenme, egzersiz ve doğru bir yaşam tarzıyla osteoporozdan korunabileceğini, hastalığın erken teşhisinin ve düzenli olarak hekime gidilerek doğru tedavinin alınmasının öneminin altını çizdi. Prof. Dr. Kirazlı, “Kırılmak İstemiyorum” filmi gibi farkındalığı destekleyen çalışmaların toplumsal bilinci artırmak adına çok önemli olduğunu da sözlerine ekledi.

LİLLY ÇALIŞANLARINDAN DÜNYA OSTEOPOROZ GÜNÜ’NE DESTEK

Dünya Osteoporoz Günü’nde “Kırılmak İstemiyorum” filminin lansmanı için bir araya gelen Lilly çalışanları osteoporoz ve kemik sağlığı farkındalığını desteklemek için beyaz renkte giyindiler. Etkinlik sırasında sağlıklı kemikler için kalsiyum ve D vitamininin önemine dikkat çekildi. Kalsiyum içeriğinden zengin bir kahvaltının sunulduğu etkinlikte ayrıca Lilly çalışanlarına D vitamini ölçümü yapıldı


İçeriği Paylaşın