Dünya Yaşlılar Günü, Darülaceze’de Kutlandı

Dünya Yaşlılar Günü, Darülaceze’de Kutlandı

Dünya Yaşlılar Günü, Darülaceze’de Kutlandı

Bizi Takip Et


1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü İstanbul Darülaceze’de kutlandı. Abbott Nutrisyon’un desteği ile düzenlenen etkinliklerde, sanatçılar Volkan Severcan, Ayşen Gruda ve Melda Gür ile Akademik Geriatri Derneği Başkanı Prof. Dr. Servet Arıoğul ve Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Cankurtaran, Darülaceze sakinleri ile bir araya geldi. Basın toplantısıyla başlayan ziyaret, Volkan Severcan ve ekibinin sahnelediği “Bavul” adlı oyun ile devam etti.

Basın toplantısından sonra Darülaceze Müessese Müdürü Nevzat Bayhan ve etkinliğe katılan sanat, siyaset ve tıp dünyasından isimlere teşekkür plaketleri verildi.

“İYİ BESLENEN, SAĞLIKLI YAŞLANIR”

Basın toplantıda konuşan Akademik Geriatri Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Servet Arıoğul; Türkiye’de yaşlı kesimin nüfusa oranının %7.2 ve  65 yaş üzerindeki vatandaş sayısının 5 milyon olduğunu belirtti.Yaşlılarda malnutrisyonun (kötü beslenme) önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Arıoğul şöyle konuştu:

“Malnutrisyon; genel enfeksiyonların ve hastanede edinilen enfeksiyonların sıklığını 6 kata kadar artırmaktadır. Hastanede kalış süresini 2 katına kadar uzatan malnütrisyon, yara iyileşmesini geciktirmekte ve hastaneye tekrar başvuru sıklığını artırmaktadır. İştahsız, son aylarda kilo veren, kronik hastalığı olan, bedensel ve veya ruhsal yönden bakıcısına bağımlılığı olan her yaşlıda mutlaka malnutrisyondan şüphelenilmelidir.”

“BAVUL”, DARÜLACEZE SAKİNLERİ İÇİN SAHNELENDİ

Toplantıda söz alan sanatçı Volkan Severcan, beslenmenin tiyatro sanatçıları için de büyük önem taşıdığını söyledi. Severcan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elbette yalnızca hastalar için değil, biz tiyatrocular için de beslenme büyük önem taşıyor. Her sezon uzun turnelere çıkıyoruz. Şehir şehir, ilçe ilçe dolaştığımız bu turnelerde yemek düzenimizi devam ettirmemiz hiç kolay olmuyor. Bu yemek düzensizliği, bir de tiyatro gibi ağır bir fiziksel bir performansla birleşince, bedensel olarak zinde kalabilmenin yollarını aramamız gerekiyor.

Basın toplantısından sonra Volkan Severcan, Ayşen Gruda ve Melda Gür’ün oynadığı Bavul adlı oyun Darülaceze sakinleri için sahnelendi.


İçeriği Paylaşın