“Dünyada Sağlığın Önder Ülkelerinden Biriyiz”


Bizi Takip Et


Dr. Melih Bulut

Sağlıkta İşbirliği Platformu

“Türkiye, önemli bir sağlık turizmi destinasyonu. Bu yüzden neredeyse dünyanın her ülkesinden hasta alıyoruz. Çünkü dünya çapında hekimlerimiz ve sağlıkçılarımız var, yüksek teknolojili hastanelerimizde uluslararası kalite standartlarında rekabetçi fiyatlarla hizmet verebiliyoruz. Bize daha çok 4 saatlik uçuş mesafesinden hastalar geliyor. Bu ülkelerin yakın siyasi tarihi, sağlık sorunları, tıp düzeyi, nüfus yapısı atılım yapmalarının önündeki ciddi engeller. Türkiye ise bilhassa yetişmiş insan gücü, bilgi birikimi ile her türlü sağlık kompleksini kısa sürede inşa edebilecek ve işletebilecek kapasitede. Sosyal yönden bu ülkelerle olan yakınlığımız rakiplerimize göre bize ayrıca avantaj sağlıyor.

“EĞİTİM PROGRAMLARI İLE YATIRIM YAPILAN ÜLKELERİN SAĞLIKÇILARINA DESTEK OLUNMALI”

Türkiye, sadece hastanecilik değil, ilaç, tıbbi teknoloji gibi sağlığın bütün alanlarında belli standartların üzerine çıkmış olduğu için bu yöndeki işbirliklerini geliştirerek kolayca dünyada sağlığın önder ülkelerinden biri olabilecektir. Dünyada sağlığın korunması ve geliştirilmesi artık çok ön plana çıkıyor. Yurtdışındaki sağlık yatırımlarının da bu temel felsefe üzerine inşa edilmesi gerekiyor. Kısa vadede karlı alanlardan daha çok uzun vadede her iki tarafa da yarar sağlayacak kurumlar oluşturulmalı. İlk başta Türkiye’den gerekli uzmanlığa sahip kişiler istihdam edilse de, uygun eğitim programları ile yatırım yapılan ülkelerin sağlıkçılarına gerekli destek sağlanmalı. Ayrıca ortak tıbbi araştırmalar hayata geçirilmeli.

Bize hasta gelen ülkeler sonuçta ortak tarihimiz olan komşularımız. Onlara zor zamanlarında yardımcı olmak, modern tıbbın nimetlerinden vatandaşlarının yararlanmasını sağlamak ve böylece ülkemizin bayrağını gururla sağlık alanında dalgalandırmak eşi benzeri olmayan bir övünç kaynağı. Bu misyonu Türk yatırımcı, sağlıkçı ve bürokrasisinin en iyi şekilde yerine getireceğine inanıyorum.”

Esra Kazancıbaşı Öztekin

sagligimicin@gmail.com

Not: Bu yazı 26 Mart 2019 tarihinde Yenibirlik Gazetesinde yayımlandı.

Dünya Sağlık Sektörüne Türk Damgası Yazı Dizisinin 1. yazısı için aşağıdaki linke tıklayınız:


İçeriği Paylaşın