Epilepsiden Korkmayın

Epilepsiden Korkmayın

Epilepsiden Korkmayın

Bizi Takip Et


UCB Pharma’nın koşulsuz desteğiyle epilepsi hastalığı hakkında doğru bilgi kaynağı olmak ve toplumda süregelen sosyal tabuları ortadan kaldırmak için hayata geçirilen www.epilepsi7.com web sitesi açıldı. UCB Pharma, Türk Epilepsi ile Savaş Derneği ve Türkiye Epilepsi Hasta ve Yakınları Derneği tarafından hayata geçirilen projeye Galatasaray Profesyonel Futbol Takımı oyuncuları da rol aldıkları video ile destek verdi. Sarı-kırmızılı yıldız oyuncular videoda epilepsi hastalığını ve nöbet sırasında yapılması gerekenleri yedi başlık altında izleyicilere anlattı.

Beyindeki mevcut elektriğin aşırı artması sonucu ortaya çıkan ve dünya üzerinde en yaygın nörolojik hastalıklardan biri olan epilepsi, ülkemizde yaklaşık 700 bin kişinin hayatını olumsuz etkiliyor. Türkiye’de her 100 kişiden birinde görülen epilepsi, şeker hastalığı gibi kronik bir hastalıktan farklı olmasa da toplumdaki önyargılar nedeniyle epilepsili hastalar sosyal yaşamlarına devam etmekte zorlanıyor. Bazı hastaların işsiz kalmasına bazılarının eğitimlerine devam edememesine bazılarının ise nöbet geçirme korkusu ile sokağa bile çıkamamasına neden olan bu sosyal tabular, epilepsi hastalarını psikolojik olarak da etkiliyor. Epilepsi hakkında farkındalığın yeterli seviyede olmaması, epilepsi nöbeti geçiren kişinin ihtiyacı olan basit ilk yardım adımlarının da gerçekleştirilememesi anlamına geliyor.

Epilepsinin toplum üzerinde neden olduğu bu sosyal tabuları ortadan kaldırmak ve hastalık hakkında bilinmeyenleri aydınlatmak üzere Türk Epilepsi ile Savaş Derneği ve Türkiye Epilepsi Hasta ve Yakınları Derneği tarafından Galatasaray Futbol Takımı’nın katkıları ve UCB Pharma’nın koşulsuz desteği ile www.epilepsi7.com projesi hayata geçirildi.

SARI-KIRMIZILI OYUNCULAR 7 ADIMDA EPİLEPSİYİ ANLATTI

Projenin en büyük destekçileri arasında Galatasaray Futbol Takımı yer alıyor. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında duyarlılık örneği sergileyen Galatasaray’ın oyuncuları epilepsi hakkında hazırlanan videoda oynadı. Hastalık hakkında bilgi veren ve nöbet sırasında yapılması gerekenleri 7 adımda özetleyen videoda her bir oyuncu antrenmanları sırasında epilepsinin bir adımını izleyicilerle paylaşıyor. Proje kapsamında videoda sarı-kırmızılı takımdan Yasin Öztekin, Cenk Gönen, Lionel Carole, Jose Rodriguez, Tarık Çamdal, Sinan Gümüş ve alt yapıdan Galatasaray’ın A Takım kadrosuna geçen Volkan Pala yer aldı.

DOĞRU BİLGİ KAYNAĞI VE DANIŞMAN OLACAK

www.epilepsi7.com ile ilgili açıklamalar yapan Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Naz Yeni proje hakkında şunları söyledi: ‘’Sitede epilepsi hakkında bilgilendirici içerikler, nöbet anında yapılması gerekenler ve en doğru bilgi için hekim videoları bulunuyor. www.epilepsi7.com’un sahip olduğu içerik sayesinde epilepsi hastaları, hasta yakınları ya da epilepsi hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin her dakika başvurabilecekleri bir danışman olmasını hedefliyoruz’’ dedi.

Prof. Dr. Candan Gürses: ‘’Toplumdaki yanlış bilgileri düzeltmeyi ve epilepsi hastalarına sosyal hayatlarını geri vermeyi hedefliyoruz’’

Projeyi başlangıç aşamasından itibaren yöneten Prof. Dr. Candan Gürses ise www.epilepsi7.com hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade etti: ‘Yola çıktığımız ‘tıklayın, anlayın, epilepsiden korkmayın’ sloganı ile epilepsi hakkında süregelen sosyal tabulara dikkat çekmek ve yanlış bilgileri doğruları ile düzeltmek istiyoruz. Epilepsinin şeker hastalığından bir farkı yok. Epilepsinin kronik bir rahatsızlık olduğunu, epilepsili bireylerin geçirdiği nöbetlerin de beyindeki elektriğin aşırı artmasından kaynaklandığını ve bu hastalığın cinli perili bir hastalık olmadığını halkımızın öğrenmesi gerekiyor. Bunun için epilepsi hakkında en doğru içerikleri bulabilecekleri www.epilepsi7.com ile toplumdaki yanlış bilgileri düzeltmeyi ve epilepsi hastalarının birçoğuna uzun bir süredir devam edemedikleri sosyal hayatlarını geri vermeyi hedefliyoruz’’ dedi.


İçeriği Paylaşın