Erkeklerde Bel ve Prostat Ameliyatı sonrası Ortaya Çıkan Cinsel Problemler

Erkeklerde Bel ve Prostat Ameliyatı sonrası Ortaya Çıkan Cinsel Problemler

Erkeklerde Bel ve Prostat Ameliyatı sonrası Ortaya Çıkan Cinsel Problemler

Bizi Takip Et


Bel ve prostat ameliyatları sonrasında erkeklerde ortaya çıkabilecek cinsel problemler ve prostat kanseri cerrahisi sonrasında görülebilen idrar kaçırma sorunları konusunda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Akkuş bilgi verdi.

Bel fıtığı olan hasta eğer ameliyat zamanını kaçırırsa, ameliyattan korkup hastalık ilerlerse buna bağlı olarak ürolojiyi ilgilendiren ne tür problemler yaşayabilir?

Eğer ameliyatı erteler ya da geciktirirlerse ya da doktor ameliyat gerekmiyor diyorsa aslında çok majör problemlerle karşılaşmazlar. Ancak cerrahiye giderse ve uygulanan cerrahi yöntemler sırasında oluşan bazı komplikasyonlar ya da sonuçlar hastalarda idrar kaçırma ihtimali yaratabilir. Bunun yanında cinsel sorunlar olabilir. Çünkü cinsel sorunların bir bölümü sinir iletim sistemiyle ilgilidir. Beyinden penise ya da penisten beyine giden sinyalizasyonlar bozulabilir. Bu ameliyatların olası komplikasyonları ya da olası sonuçları böyle bir durum ortaya çıkarabilir. Deneyimli bir cerrahla bu risk çok daha azalır. Günümüzde mikrocerrahiyle yapılan ameliyatlar bu riskler çok azaldı. Gerek teknolojik ilerlemeler, gerekse cerrahlarımızın bu konudaki başarıları bu konudaki komplikasyonları en aza indirgemiş durumda.

Bel fıtığı ameliyatını olmayan, erteleyen bir hastada bel fıtığının kendisi de bu sinir harabiyetiyle idrar kaçırmaya ya da cinsel sorunlara yol açabilir mi?

Aslında direkt olarak etkilemez. Çok nadiren bel fıtığı ileri derecedeyse ve sinir ileti sistemine ciddi bası yaparsa olabilir. Ama ameliyatın ertelenmesi ciddi ürolojik durumlarla karşı karşıya getirmez.

Diyelim ki bel fıtığı cerrahisi sonrasında gelişen bir cinsel işlev kaybı var. Böyle bir durumda bunun geri dönüşü var mıdır? Hastaya tekrar mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşam sunabilmek mümkün müdür?

Cerrahi sırasındaki sinir sisteminin ne kadar etkilendiğine bağlıdır. Çok ciddi bir etkilenme değilse kendiliğinden sinirlerin kendilerini rejenerasyonuyla bu şikayetler kendiliğinden bir süre içinde düzelebilir. Cerrahi, sinir sinyalizasyon sistemini bozan bir durumdaysa o zaman bunun kendiliğinden düzelme şansı pek yoktur. İşte o zaman bu konuyla ilgilenen androloglar devreye girer ve bu sorunları tedavi etmeye çalışırlar. Bu konuda birtakım tedavi seçenekleri var. Bu tedavilerden önce ağız yoluyla alınan ilaçlar denenebilir. Eğer olmazsa ikinci basamak tedaviler olan iğne tedavileri var. Daha ileri aşamalarda penis protezi olabilir. Ama mutlaka tedavi sağlanır.

PROSTAT AMELİYATLARININ CİNSEL SAĞLIĞA ETKİSİ

Prostat ameliyatlarının erkeklerde cinsel sağlığa olumsuz bir etkisi var mıdır? Özellikle prostat kanseri cerrahileri sonrasında erkeklerde idrar kaçırma olsun, cisel işlev kaybı ya da sertleşme sorunu gibi sorunlar ortaya çıkabilir mi?

Prostatın fizyolojik büyümesiyle ilgili olan ameliyatlarla, prostat kanseri ameliyatlarını ayırmak gerekir. Prostatın fizyolojik büyümesiyle ilgili olan ameliyatlar sonrası cinsel işlev sorunları son derece azdır. Birçok hasta bu nedenle prostat rahatsızlıkları ortaya çıksa dahi doktora gitmek istemezler. Ameliyat olursam cinsel işlevimi kaybedeceğim diye korkarlar. Oysaki böyle bir durum fizyolojik prostat büyümesiyle ilgili olan ameliyatlarda geçerli değil ya da minimal düzeydedir. Ancak prostat kanserine bağlı ameliyatlarda radikal cerrahilerde ve hatta mesane kanserine bağlı radikal cerrahilerde, o bölgedeki damar ve sinirlerin korunması bazen mümkün olmayabilir. Çünkü bu tip cerrahilerde asıl amaç var olan kanseri tedavi etmektir. Kanseri tedavi etmek öncelikli olduğu için damar ve sinirlerin korunması ikincil olarak ortaya çıkar. Damar ve sinirlerin korunması için iyi bir cerrahi yöntem ise hastaların ameliyat sonrası bu sorunlarla minimal karşılaşma durumunda kalmasını sağlayacaktır. Ancak yine de bu ameliyatlar öncesi hastalara böyle bir komplikasyon olasılığı mutlaka söylenmelidir. Prostat kanserine bağlı yapılan ameliyatlardan sonra, cinsel işlevlerinde sorun yaşayabilecekleri; ancak birtakım tedavilerle bunun aşılabileceğini mutlaka ameliyat öncesi belirtilmelidir.

 

Prof. Dr. Emre Akkuş

BAZI İLAÇLAR CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU YARATIR MI?

Kullanılan bazı kolesterol düşürücü ya da hipertansiyon ilaçları, erkeklerde bir cinsel işlev bozukluğu yapabilir mi?

Bazı kolesterol ilaçları cinsel işlevle ilgili sorunlar oluşturabilir. Hipertansiyonun kendisi zaten sertleşme sorunlarına yol açabilen bir özelliktedir. Ama hipertansiyonda kullanılan antihipertansif ilaçların da önemli bir kısmı aynı soruna yol açabilir. Burada önemli olan bu tedavileri yapan kardiyologların bu soruna karşı bilgili olup, bu doğrultuda olabilecek en uygun ilaçları vermeleridir. Ama bazen bu da mümkün olmaz; çünkü hipertansiyon hayatı tehdit eden önemli bir hastalıktır. Bu konuda birincil amaç tansiyonu yükseltmemek, belli bir seviye içerisinde devamlılığını sağlamaktır. Bu yüzden öncelikle sertleşme sorununu engellemek için bir ilaç seçmek doğru olmayabilir. Eğer bu ilaçlara bağlı bir sorun ortaya çıkarsa devreye üroloji uzmanları girer. Tedavi yöntemleriyle hastaların cinsel hayatlarını tekrar normale döndürme şansına vardır.

CİNSEL SORUNLARIN TEDAVİSİ VAR

Cinsel sorunların tedavisi var. Böyle bir problem yaşayan kişilere ne önereceksiniz? Hangi doktorla paylaşacaklar?

Hipertansiyona bağlı olarak bir kardiyoloğa, diyabete bağlı olarak bir diyabet hastalıkları uzmanına gitmiş olabilirler. Eğer bu hastaların aynı zamanda sertleşme ya da cinsel sorunları varsa doktorlarına mutlaka anlatmaları gerekir. Kendi doktorları onları doğru uzmanlara yönlendirecektir. Bu kişiler genellikle ürologlar ya da androloglardır. Bunun için öncelikle sorunlarını utanmadan, ikilem yaşamadan kendi doktorlarıyla paylaşsınlar.

Aslında bazı hastalıklar erkeklerde sertleşme problemiyle de ortaya çıkabiliyor. Örneğin; diyabet ya da kalp gibi. Bu konuda özellikle biraz bilimsel çalışmalardan bahsederek bilgi verebilir misiniz?

Birçok bilimsel araştırma gösteriyor ki; hipertansiyon ve diyabet gibi hayatı tehdit eden bazı hastalıklar ilk belirtilerinde sertleşme sorunu verebilir. Bu yüzden hekimler, sertleşme sorunu olan hastalara çok daha anlayışlı yaklaşarak, altta yatan nedeni araştırmalıdır. Hiçbir araştırma yapmadan, ezbere ilaç kullanma ya da tedaviye yönlendirme doğru değildir. Altta yatan hastalığın tanısı konmadan tedavi olmamalıdır. Belki sertleşme sorunu tedavi etmeye çalışıyorlar; ama öte yandan var olan ve hayatı tehdit edebilecek, ölümlere yol açabilecek hipertansiyon ve diyabet hastalarını atlamış oluyorlar. Bu da çok önemli bir sorun. Bu nedenle hekimlerin ve hastaların karşılıklı olarak birbirlerini bilgilendirmeleri ve hekimlerin altta yatan nedeni ortaya çıkarmaları gerekir.

PENİS PROTEZİ AMELİYATI

Bu konuda hastalara basamak tedavi uygulanıyor. Önce ilaç sonra enjeksiyon ya da protezler. Bu konuyu biraz daha açar mısınız?

Üç basamak tedavisi vardır. Birinci aşamada ağız yoluyla alınan ilaçlar var. Bu ağız yoluyla alınan ilaçlar bu hastalığın bu sorunun tedavisinde çok önemli bir yer tutuyor. Yaklaşık 20 yılı aşkı bir süredir bu ilaçlar birinci seçeneğimiz. Eğer sonuç alınabilirse hastalar bazen hayat boyu kullanmak durumunda kalabiliyorlar. Kimi zaman sadece ilişkiden önce kullanarak cinsel hayatlarını gayet iyi bir şekilde sürdürebiliyorlar. Şimdilerde uzun soluklu tedavi olarak düşük dozlu bu ilaçları günlük ya da gün aşırı uygulayarak da yine çok uzun soluklu olmayan ama başarılı tedaviler uygulayabiliyoruz. İlaç tedavisinden sonuç alınamazsa hastaların tıpkı diyabet hastaları gibi kendi kendilerine enjeksiyon yaparak sertleşmeyi sağlamaları ve cinsel hayatlarını sürdürmeleri mümkün. Bu hastalara biraz sevimsiz gelebiliyor ve bu yüzden çok tercih edilmiyor; ama tercih edip bunu uygulayan ve tedavi olan hastalar da var.

Eğer bu iki aşamada da istenilen sonuç alınamamışsa da penis içine yerleştirilen implantlar yani penis protezi ameliyatları uygulanabiliyor. Bu ameliyatlar tıpkı kadınların meme protezleri gibi yerleştiriliyor. Yani penisin kesilmesi gibi bir durum yok. Penisin içine yerleştirilen implantlardır. Kadınlar meme protezini biraz daha kozmetik amaçlı kullanırken, erkekler penis protezini daha çok işlevsel, fonksiyonel amaçlı olarak yatırır. Penis protezi ameliyatlarıyla hastalar en zorlu koşullarda, en zor sorunlarda bile hayatları boyunca cinsel hayatlarını mükemmel bir şekilde sürdürme şansına sahipler.


İçeriği Paylaşın