Erken Tanı İle Kazanılabilecek Mücadele: Meme Kanseri

Acıbadem Taksim Hastanesi Genel Cerrahi ve eKonsey.com doktorlarından Prof. Dr. Tamer Karşıdağ, meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekti, "kanseri engelleyemiyoruz ama erken tanı sayesinde iyi sonuca varıyoruz" dedi.

Erken Tanı İle Kazanılabilecek Mücadele: Meme Kanseri
meme kanseri

Bizi Takip Et


Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen ve ölümlere neden olan kanser türlerinden biri. Kadınlarda görülen kanserlerin yaklaşık yüzde 25’ini meme kanseri oluşturuyor. DSÖ’ye bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi (IARC) tarafından, 180 dünya ülkesinin 140’ında meme kanserinin kadınlarda en yaygın görülen kanser olduğu belirlendi. 

"KANSER YALNIZ KAZANABİLECEK BİR SAVAŞ DEĞİL"

Acıbadem Taksim Hastanesi Genel Cerrahi ve eKonsey.com doktorlarından biri olan Prof. Dr. Tamer Karşıdağ, kanserin yalnız kazabilecek bir savaş olmadığını dile getirdi.

Prof, Dr. Karşıdağ, meme kanseriyle ilgili, “Herbirimizin yaşamının büyük bir kısmı, kendimiz ve sevdiklerimiz için sürerken küçük de olsa bir bölümü bütünü korumak adına başkaları için de olmalı. Kanserle mücadele, bir araya gelmenin en iyi nedenlerinden biri. Yapılar en zayıf oldukları nokta kadar güçlüdür. Zayıflıklarımızı giderebildiğimiz ölçüde meydan okumamız daha da kolaylaşır. Bu anlamda meme kanseri çok geniş kesimlerce destek bulan ve üzerinde hayli çalışılan bir konu. Meme kanserine ilgi ve destek giderek artıyor. Yapılan yayınların yüzde 98’i son 45 yıla ait. Bu noktada teknoloijik gelişimlerin rolü de çok büyük" ifadelerini kullandı. 

KANSERİ ERKEN DÖNEMDE YAKALAMAK GEREKİYOR

"Meme kanserinin henüz oluşmasını engelleyemiyoruz, ancak işler çok daha komplike olmadan, erken dönemde yakalamak sonucun parlak olmasını sağlıyor" diyen Prof, Dr. Karşıdağ, "Bu mücadelede anlaşılıyor ki, işin en kolayı, en ucuzu ve en az acı vereni erken tanı. Bunun için en çok vurgulanan iki unsur var: Biri kendi kendine düzenli muayene, ikincisi ise rutin doktor kontrolleri.

Yaşam kalitemizi arttırmak için bu iki unsurun rolü çok büyük. Konuyla ilgili veya ilgisiz tüm bireylerin vermesi gereken en önemli destek noktası burası. İnsanlara meme kanserinin erken safhada tanınmasını sağlayacak farkındalık artışını daha çok söyleyerek, eksik hiçbir birey kalmayıncaya kadar bilinçlendirmeye devam etmeliyiz” dedi. 


İçeriği Paylaşın