‘Grip Virüsü Bu Yıl Daha Uzun Süre Etkili Olabilir’

‘Grip Virüsü Bu Yıl Daha Uzun Süre Etkili Olabilir’

‘Grip Virüsü Bu Yıl Daha Uzun Süre Etkili Olabilir’

Bizi Takip Et


Sanofi Pasteur’ün ÇABA Derneği işbirliğiyle başlattığı ‘Evimizin Sağlık Elçileri’ projesi önlenebilir hastalıklara dikkat çekmeye devam ediyor. Gazeteci Balçiçek İlter’in moderatörlüğünde, komedyen, yazar Kaan Sekban, Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu ve Dr. Özlem Cankurtaran’ın katılımıyla gerçekleşen eğitimde “enfeksiyondan korunma” konusu konuşuldu. Uzmanlar grip virüsünün bu yıl beklenenden daha uzun süre etkili olabileceği uyarısını yaparak aşının önemine dikkat çektiler.

Sanofi Pasteur’ün koşulsuz sponsorluk desteği ile Çağdaş ve Bağımsız Yardımlaşma Derneği (ÇABA) tarafından başlatılan “Evimizin Sağlık Elçileri’ Projesi, hastalıklardan korunma ve sağlıklı yaşam için doğru bilginin önemine dikkat çekmeye devam ediyor.

Proje kapsamında düzenlenen onuncu eğitim toplantısı, Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde, 19 Şubat Salı günü gerçekleşti. Balçiçek İlter’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda, Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu ve Dr. Özlem Cankurtaran enfeksiyondan korunma ve sağlıklı yaşam ile ilgili yararlı bilgiler verirken, komedyen, yazar Kaan Sekban da konuyla ilgili kişisel deneyimlerini aktardı.

“GRİP 70 YAŞ ÜZERİNDE ZATÜRREEYE DÖNÜŞEBİLİR”

Aşının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, bu yıl grip virüsünün etkisinin beklenenden daha uzun sürebileceğini ve aşı olmak için halen geç olmadığını belirtti. Grip virüsünün 70 yaş ve üstü kişilerde zatürreeye dönüşebileceğini ve zatürreenin günümüzde %20 oranında ölüme neden olduğuna dikkat çeken Çuhadaroğlu özellikle bu yaş grubunda olan kişilerin kesinlikle aşı olması gerektiğini söyledi.

“BİZİM EVİN SAĞLIK ELÇİSİ ABLAM”

Ünlü komedyen ve yazar Kaan Sekban’ın ailesi ile çektiği eğlenceli video ile başlayan toplantıda Sekban, büyük kitlelere nasıl ulaştığını katılımcılar ile paylaştı. Evde yaptığı Facebook canlı yayınları ile üne kavuştuğunu belirten Sekban; “sizin evin sağlık elçisi kim?” sorusuna ise “Bizim evin sağlık elçisi ablam, hasta olduğumuzda bize en çok o bakar ve bir daha hasta olmayalım diye oldukça sert davranırdı” dedi.

PROJEDE 5 İLDE 10 EĞİTİM DÜZENLENDİ

Projenin, aileden başlayan sağlık bilincinin topluma katkı sağlaması için yaygınlaştırılmasına vurgu yapan ÇABA Derneği Başkanı Özlem Zehebi ise şöyle konuştu:

“Evimizin Sağlık Elçileri projesiyle birçok bölgeye ulaşarak aileden başlayan sağlık bilincinin önemini bizleri ilgi ile karşılayan kalabalıklara anlatıyoruz. İyilik için çıktığımız bu yolda sizlerle beraber olmak bizim için çok önemli. Bizler iyiysek etrafımız da iyi olur. ÇABA Derneği olarak çocuklarımız güvende ve sağlıklı olsun diye çabalıyoruz. Çünkü her işin başı sağlık. Bu yolda yanımızda koşulsuz desteğiyle yer alan Sanofi Pasteur’e, Acıbadem Sağlık Grubu’nun değerli doktorlarına, toplumun önde gelen sanatçılarına ve gönüllülerine çok teşekkür ediyoruz.”

HEDEF, HER EVDE BİR SAĞLIK ELÇİSİ YARATMAK

Her evde bir ‘Sağlık Elçisi’ yaratmak için Türkiye’nin farklı illerinde yapılan eğitim programlarını kapsayan proje ile anneler bilgilendirilerek aileden başlayan sağlık bilinciyle topluma katkı sağlanması amaçlanıyor. Eğitime katılanlara ‘Evimizin Sağlık Elçisi’ sertifikası veriliyor ve bu elçilerin çevresindeki insanları bilinçlendirmesi için düzenli bilgilendirmeler yapılmaya devam ediliyor. Bilinçlendirme çalışmaları aynı zamanda sosyal medya ve internet sitesi aracılığıyla da mesajlar ve doktor sunumları ile destekleniyor. Bu eğitimler ile geniş bir kitlenin sağlık okur-yazarlığı konusunda bilinçlendirilmesi de sağlanıyor.


İçeriği Paylaşın