GSK, TESARO’yu Bünyesine Katıyor

GSK, TESARO’yu Bünyesine Katıyor

GSK, TESARO’yu Bünyesine Katıyor

Bizi Takip Et


GSK, onkoloji odaklı ilaç şirketi TESARO’yu satın alacağını duyurdu.

Onkoloji odaklı ABD merkezli ilaç şirketi TESARO’nun 5.1 milyar dolar karşılığında GSK bünyesine katılıyor. GSK, kanser hastalarına ve kanser riski olan kişilere klinik fayda sağlamak amacıyla kurulan biyoeczacılık şirketi TESARO’yu bünyesine katarak onkoloji alanında ilerlemeyi hedefliyor.

GSK CEO’su Emma Walmsley, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede “TESARO’nun satın alınması, yeni bilimsel olanaklara erişim sağlamanın yanı sıra onkoloji portföyümüzün ve ticari ayak izimizin gelişimini hızlandırarak bizi güçlendirecektir. Bu kombinasyon, uzun vadeli sürdürülebilir büyüme amacımızı destekleyecek ve sermaye tahsis önceliklerimiz ile tutarlı olacaktır. TESARO’nun ekibi ile hastalara değerli yeni ilaçlar sunmak için çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi. İki şirketin satın alma konusundaki anlaşma kararını duyurmalarını takiben başlayan işlem sürecinin 2019’un ilk çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor.

KANSER İLAÇLARI GELİŞTİRİYOR

ABD merkezli biyoteknoloji şirketi TESARO, kanser tedavisi üzerinde bir kuruluştur. Tekrarlayan epitel over, fallop tüpü veya primer periton kanseri olan kadınların bakım tedavisi için oral olarak aktif ve güçlü bir poli polimeraz inhibitörü olan ZEJULA’yı (niraparib); ve kemoterapinin neden olduğu bulantı ve kusmanın önlenmesi için VARUBI (rolapitant), bir nörokinin-1 veya NK-1, reseptör antagonisti sunuyor. Ayrıca çeşitli tümörlerin tedavisi için Niraparib’i geliştirmiştir.

ZEJULA, özellikle BRCA geninde (gBRCA) germ hattı mutasyonları olan ve olmayan hastalara belirgin bir klinik fayda sağlamaktadır. İlaç, şu anda ABD ve Avrupa’da yumurtalık kanseri nükseden, BRCA mutasyonu veya biyobelirteçlerin durumu gözetilmeksizin platin bazlı kemoterapiye yanıt veren yetişkin hastalar için bir tedavi şekli olarak onaylanmıştır.


İçeriği Paylaşın