Hafızanızı Güçlendiren 6 Beslenme Önerisi

Sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, düzenli egzersiz gibi faktörlerin demans hastalığında da önleyici rol oynadığını dile getiren Liv Hospital Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Belma Doğan Güngen, demanstan korunmak ve riski azaltmak için atılması gereken ilk adımın beslenme tarzını değiştirmek olduğunu söyledi ve önemli tavsiyelerde bulundu.

Her yaşta yeni sinir hücresi oluşumu mümkün
1 / 8

1. Her yaşta yeni sinir hücresi oluşumu mümkün

Demans hafızayı, düşünmeyi ve sosyal becerileri etkileyen, halk arasında bunama olarak da bilinen bir hastalık. İleri evrelerde tedavisi mümkün olmayan demansın ilk aşamalarında semptomları yönetilebiliyor, genetik yatkınlığı olanlarda da önlenebiliyor. 

Eskiden nöronal hücrelerin doğumdan sonra yenilenmeyip zamanla azaldığı bilinirken yapılan çalışmalar yeni sinir hücrelerinin her yaşta oluşumunun mümkün olduğunu, hasarlı alanla sağlam alanlar arasında yeni bağlantıların oluşabildiğini gösterdi. Erken medikal tedaviye başlanmasının yanında yeni sinir oluşumunu kolaylaştıran doğru beslenme demansı yavaşlatmada en önemli etken. 

Sağlıklı bağırsaklar sağlıklı bir beyinin zeminini oluşturuyor. Kişisel vücut fonksiyonuna ve farklılıklarına göre beslenmede bireysel fonksiyonel beslenme tercih edilmelidir.  

Sonraki 

Bizi Takip Etİçeriği Paylaşın