Her Yıl 1 Milyon Bebek Kalp Hastalığı İle Dünyaya Geliyor

Her Yıl 1 Milyon Bebek Kalp Hastalığı İle Dünyaya Geliyor

Her Yıl 1 Milyon Bebek Kalp Hastalığı İle Dünyaya Geliyor

Bizi Takip Et


Doğuştan kalp hastalıkları hakkında farkındalık oluşturmak, erken teşhis ve doğru tedavinin önemine dikkat çekmek amacıyla Çocuk Kalp Vakfı ve Philips işbirliği ile “Kalbinin Resmi” projesi gerçekleştirildi. Proje kapsamında düzenlenen etkinlikte Çocuk Kalp Vakfı Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu doğuştan kalp hastalıkları ve tedavileri hakkında bilgi verirken Philips Türkiye CEO’su Haluk Karabatak da, kalp hastalıklarına dikkat çekmek için düzenlenen “Kalbinin Resmi” projesini anlattı.

HAMİLELİĞİN 16. HAFTASINDA BEBEĞİN KALBİ GÖRÜNTÜLENEBİLİR

Dünyada her yıl 1 milyon, ülkemizde ise her yıl yaklaşık 13-15 bin bebeğin doğuştan kalp hastalığı ile dünyaya geldiğini belirten Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, “Günümüzde insan sağlığını tehdit eden en önemli sorunlardan biri kalp-damar hastalıklarıdır. Ülkemizde ve dünyada doğuştan kalp hastalıkları yaklaşık olarak her yüz doğumdan birinde görülüyor. Doğuştan kalp hastalıklarında erken teşhis ve doğru tedavi büyük önem arz ediyor. Bu bebekler zamanında yapılacak tedavi ve ameliyatlarla yüzde 90-95’ten fazla başarı ile hayata döndürülebiliyor. Anne karnındaki bir bebeğin kalbi, hamileliğin 16. haftasından itibaren görüntülenebilir. Doğuştan kalp hastalıklarının üçte biri doğumdan hemen sonra ilk bir ay içinde belirti veriyor ve birtakım tedavilere girişimlere ve ameliyatlara ihtiyaç duyulabiliyor. Bu nedenle, anne karnındayken patolojinin tespit edilmesi doğumdan sonra yapılacak ameliyatın planlanması, erken dönemde müdahale edilmesi açısından oldukça önemlidir.” diye vurguladı.

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Belirtilerin zamanında fark edilmesinin erke tanı ve tedaviye başlanması için önemli bir etken olduğunu belirten Prof. Dr. Sarıoğlu doğumsal kalp rahatsızlıklarının belirtilerini şöyle sıraladı:

  • Morarma
  • Aşırı terleme ve yorulma
  • Büyüme ve gelişme geriliği
  • Nefes alma güçlüğü
  • Göğüs ağrısı
  • Bayılma

KALBİNİN RESMİ, KALP RAHATSIZLIĞI OLAN ÇOCUKLARA UMUT VERECEK 

Etkinlikte konuşma yapan Philips Türkiye CEO’su Haluk Karabatak, “Kalp sağlığı alanında farkındalık yaratmak amacıyla birçok projeyi hayata geçiriyoruz. Kalp sağlığı bizim için oldukça önemli bir alan. Bu sene hayata geçirdiğimiz ‘‘Kalbinin Resmi’ Projesi’ni, Çocuk Kalp Vakfı ile iş birliği içinde doğuştan kalp hastalıklarına dikkat çekmek, bu konuda aileleri bilinçlendirmek, erken teşhis ve doğru tedavinin önemini vurgulamak için oluşturduk. Projemizi aynı zamanda Çocuk Kalp Vakfı Gönüllüsü olan 6 yaşındaki Çınar’ın hikayesinden ilham alarak yarattık. Çınar, doğuştan kalp hastalığı ile dünyaya gelen ve bu doğrultuda bir dizi operasyon geçiren çocuklarımızdan biri. Buna rağmen Çınar kalbini çok seviyor ve onu, içinde sevimli hayvanların olduğu bir hayvanat bahçesine benzetiyor. Kalbinin resmini bu şekilde tanımlıyor. Projenin bir diğer kahramanı ise 25 yaşındaki İbrahim Onur Akoğlu.  İbrahim’e henüz 30 günlükken kalp hastalığı teşhisi konmuş. Erken yaşta geçirdiği ameliyatlar ve uygulanan tedaviler ile İbrahim hayata sıkıca tutunmuş. Hukuk bölümünü okumuş, spor ve müzikle uğraşan aktif bir genç. Çınar ve İbrahim’in hikayelerinin kalp rahatsızlığı olan pek çok çocuğumuza umut vereceğine inanıyoruz.” dedi.


İçeriği Paylaşın