Her Yıl Binlerce Vatandaşımız Organ Nakli Bekliyor!

Her Yıl Binlerce Vatandaşımız Organ Nakli Bekliyor!

Her Yıl Binlerce Vatandaşımız Organ Nakli Bekliyor!

Bizi Takip Et


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Türkiye’de organ bağışı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Her yıl binlerce vatandaşımız organ nakli beklerken hayatını kaybediyor, binlerce hastamız ise sağlığına kavuşmak için umutla organ bekliyor. Bugün itibariyle organ nakli bekleyen hastalarımızın sayısı 29 bine yaklaştı. Organ bağışında ve operasyon sayısında her geçen yıl düzenli bir artış mevcut, ancak hâlâ organ bekleyen hastalarımız için yeterli değil.

81 ilimizdeki 148 organ nakil merkezimizde bu yılın ilk 10 ayında 4 bin 710 nakil gerçekleştirdik. Ülkemiz Avrupa bölgesinde en yüksek nakil rakamlarına sahip. Bunun yanı sıra dünyada canlı vericiden organ nakillerinde en yüksek rakamlara sahibiz. Ancak kadavradan bağış sayımız Avrupa bölgesine göre düşük bir oranda. Bu yapısı ile toplam nakillerin yüzde 25’inin kadavra vericilerden, yüzde 75’inin ise canlı vericilerden yapıldığını görüyoruz.

ORGAN BAĞIŞI HAFTASI FARKINDALIĞI ARTIRMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Organ bağışı haftasını, toplumsal farkındalığı artırmak için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bakanlık olarak yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde hafta boyunca yeni bağışçılarımız eklendi ve bağışçı sayımız 502 bine yükseldi. Biz bu sayıyı yeterli görmüyor ve çok daha yüksek oranlara ulaşabileceğimizi biliyoruz.

İllere göre bağışçı sayılarına baktığımızda 71 bin kişiyle İzmir birinci sırada yer alıyor. 57 bin 500 bağışçı ile İstanbul ikinci, 37 bin bağışçı sayısıyla Kocaeli üçüncü sırada yer alıyor. Bu illerimizi Manisa, Balıkesir ve Ankara takip ediyor. Organ bağışı gibi hayatî bir konuda göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı tüm bağışçılarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Siz de organlarınızı bağışlayarak nakil için bekleyen hastalarımıza umut olabilirsiniz.


İçeriği Paylaşın